درآمدهای نفتی اثرات مثبتی بر اقتصاد شهرهای ایران داشته است

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با بررسی تاثیرات درآمدهای نفتی و شیوه هزینه آن بر اقتصاد شهرهای ایران گفت: اگرچه اقتصاد نفتی برخی از فعالیت ها را تضعیف می‌کند، اما اثر مثبت آن در سایر فعالیت‌ها مشهود تر است. ‌

شهرام معینی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، درباره تأثیرات درآمدهای نفتی بر اقتصاد شهرهای ایران، اظهار کرد: در کشورهایی که به واسطه فروش منابع طبیعی، درآمد کسب می‌کنند شرایط ویژه‌ای حاکم است که باید بررسی شود.

وی افزود: برخی از کشورها سرمایه حاصل از منابع طبیعی را در خارج از کشور خودشان سرمایه گذاری می‌کنند، به عنوان نمونه در نروژ عمده این سرمایه گذاری ها در خرید سهام و سایر دارایی‌ها خارج از کشور صرف می‌شود تا در کشور نبوده و مدعی نداشته باشد.

عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت: هر جای دنیا منابع طبیعی کشف شود، اتفاقات مثبتی برای شهرها می‌افتد؛ به عنوان نمونه کشف نفت در ایالت آلبرتا کانادا با توجه به قیمت بالای این محصول، سبب گردش مالی زیاد شد که قسمتی از آن منابع نیز در همان شهر هزینه کارگران می‌شد و در پی آن قیمت املاک افزایش پیدا می‌کرد، بنابراین اقتصاد شهر نیز تقویت شد.

معینی افزود: ایجاد اشتغال از جمله اثرات مثبت وجود منابع طبیعی در کشورها است، اگر درآمد حاصل از این منابع در کشور هزینه شود می‌تواند موجب رشد اقتصاد شهری شود، به عنوان نمونه در ایران، درآمدی که از فروش نفت به دست آمده در صنایع بزرگی همچون فولاد مبارکه هزینه شده که به وجود آمدن این صنایع کمک شایانی به اقتصاد شهرهای اطراف آن همچون اصفهان کرده است.

وی ادامه داد: البته وجود این وضعیت در کشور می‌تواند اثرات منفی نیز داشته باشد، زمانی که دستگاه‌های اجرایی به چنین درآمدهایی دسترسی دارند، برخی از فعالیت‌های اقتصادی ممکن است سرکوب شود و سرمایه گذاران هم از صنایعی که از این طریق بوجود آمده سود می‌برند و انرژی ارزان تولید می‌کند بیشتر استقبال می‌کنند، بنابراین سایر صنایع و فعالیت‌های اقتصادی مانند پوشاک و گردشگری که از این روش تولید انرژی ارزان بهره‌ای نمی‌برند، تضعیف می‌شود.

عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت: با افزایش در آمد مردم در نتیجه استفاده از درآمدهای نفتی، مهاجرت به شهرها و کلانشهرهایی که در نتیجه این درآمدها ایجاد شده افزایش می‌یابد، این موضوع اثراتی بر قیمت املاک و مستغلات دارد و فعالیت‌های تجاری در آن‌ها افزایش می‌یابد.

معینی افزود: اگر بخواهیم اثرات منفی حاصل از این وضعیت کمتر شود باید همچون کشورهایی مانند نروژ در سایر کشورها سرمایه گذاری کنیم، البته به شرطی که قبل از آن مشکلات اقتصادی نظیر اشتغال رفع شود.

وی تصریح کرد: در مجموع اگرچه درآمدهای نفتی برخی از فعالیت‌ها را تضعیف می‌کند اما اثر مثبت آن در سایر فعالیت‌ها مشهود تر است.

کد خبر 470882

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.