عربستان بیشترین سلاح‌های بی‌ثبات کننده را در منطقه دارد

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو تاکید کرد: عربستان به عنوان سردمدار ائتلاف سازی برای جنگ و تجاوز علیه همسایگان، بیشترین سلاح‌های بی ثبات کننده را در منطقه دارد.

به گزارش ایمنا و به نقل از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، اسماعیل بقایی هامانه با اشاره به سوابق بی ثبات کننده و نقش مخرب عربستان در منطقه و تشکیل ائتلاف جنگی علیه کشور همسایه خود که موجب قتل و کشتار غیرنظامیان و تخریب زیر ساخت‌ها در آن کشور و گسترش ناامنی و بی ثباتی در منطقه شده است، حضور آن کشور به عنوان عضویت ناظر کنفرانس خلع سلاح در ژنو را مخرب دانست و ورود به این نهاد را مغایر با اهداف و ماموریتهای‌های آن ارزیابی کرد.

بقایی هامانه تاکید کرد: اقدام ایران در ممانعت از ورود عربستان و امارات متحده عربی به کنفرانس خلع سلاح، ناشی از دغدغه جمهوری اسلامی ایران برای حفظ شان و جایگاه کنفرانس خلع سلاح به عنوان تنها نهاد بین‌المللی چندجانبه در حوزه خلع سلاح هسته‌ای انجام شده است.

وی عربستان را به عنوان سردمدار ائتلاف سازی برای جنگ و تجاوز علیه همسایگان و بزرگترین انبارکننده سلاح‌های بی ثبات کننده در منطقه و نیز به عنوان کشوری که برنامه هسته‌ای سوال برانگیز خود را به دور از نظارت نهادهای ذیربط بین‌المللی دنبال می‌کند، دانست که نمی‌تواند حضور سازنده‌ای در مباحث خلع سلاح داشته باشد، همانطور که تجربه نشان می‌دهد این کشور از نشست‌ها و مباحث کنفرانس خلع سلاح صرفاً برای تحریف اذهان عمومی و فرافکنی اشتباهات و جنایات خود در یمن سو استفاده می‌کند.

بقایی هامانه اظهار کرد: با توجه به تصمیم گیری در این نهاد بر اساس قاعده اجماع، عربستان و امارات متحده عربی با مخالفت کشورمان نتوانستند برای سال ۲۰۲۱ جایگاه عضویت ناظر در کنفرانس خلع سلاح را به دست آورند.

کد خبر 469554

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.