روحانی: عرضه واکسن پاستور سال آینده/ مراسم ۲۲ بهمن نمادین برگزار می‌شود

رئیس‌جمهور با بیان ایتکه همه تلاش خود را انجام می‌دهیم که واکسیناسیون در ماه‌های باقی مانده از سال آغاز شود، گفت: واکسن تولید مشترک ایران و یک کشور خارجی با نام «پاستور» سال آینده عرضه خواهد شد.

به گزارش ایمنا، حجت الاسلام والمسین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تسلیت سالروز شهادت حضرت زهرا اظهار کرد: وجود فاطمه زهرا (س) و مولا امیرالمومنین (ع) دو معجزه انسانی بزرگ پیامبر عظیم‌الشأن اسلام است یعنی اگر پیامبر با این همه معجزه که در رأس آن قرآن مجید است، معجزه‌ای نداشت، تربیت علی بن ابیطالب (ع) و فاطمه بنت رسول (س) برای رسالت پیغمبر و اتصال پیغمبر به آسمان کافی بود.

وی افزود: این دو بزرگوار شاگردان فراوانی تربیت کردند؛ فاطمه اطهر (س) همان کسی است که فرزندانی به جامعه تحویل داده است که یکی امام حسن مجتبی است که باعث وحدت صلح و نجات امت شد یکی هم شد حضرت ابی‌عبدالله الحسین که باعث نجات دین از انحراف و هدایت راستین مردم در راه ثواب شد و آن شیرزن کربلا و حضرت ام‌کلثوم که بیانگر حوادث کربلا بودند و توانستند واقعیت حوادث را برای مردم جهان روشن و آشکار سازند.

رئیس جمهور ادامه داد: بانویی بلند مرتبه‌تر از فاطمه زهرا در تاریخ بشریت نداریم همانطور که پدر بزرگوارشان بزرگترین انسان اشرف مخلوقات بود و امیدواریم که همه بتوانیم پیرو راه پیامبر، شاگردان پیامبر و ائمه هدی باشیم.

روحانی اضافه کرد: در این ایام احترام به حضرت فاطمه (س) و عزاداری مهم است و مراسم عزاداری آن بانو را به عنوان یک سنت اجرا می‌کردیم و امسال هم اجرا می‌کنیم، امسال همه موظفیم در کنار این مستحب بزرگ یک واجب بزرگ را مراعات کنیم و آن هم مراعات پروتکل‌ها است.

وی اظهار کرد: باید بدانیم که روح پیغمبر و ائمه زمانی شاد می‌شود که ما به وظیفه شرعی و عقلی و واجب خود به خوبی عمل کرده باشیم و امروز هم حفظ حیات خودمان واجب است و هم حفظ حیات دیگران واجب است. نباید موجب شویم که هم جان خودمان به خطر بیفتد و هم نباید بگذاریم که جان دیگری به خطر بیفتد که هر دوی آنها واجب و وظیفه است. مردم هم در عزاداری حضور خواهند یافت و هم پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند که اجر و ثواب مضاعف شامل حال آنها شود.

رئیس جمهور ادامه داد: خوشحالیم که امروز در یک شیب متناسبی شاهد کاهش ابتلاء و مرگ و میر هستیم. از اینکه بیش از یک هفته است در مسیر مرگ دورقمی قرار گرفتیم از این نظر برای ما افتخارآمیز است. اگر چه همان دورقمی هم زیاد است و باید به نقطه صفر برسیم.

روحانی با بیان اینکه کادر درمان و مسئولین کار بسیار بزرگی انجام دادند و خود مردم هم همه پروتکل‌ها را مراعات کردند، تاکید کرد: اینکه امروز ما اعلام می‌کنیم بخشی از کشور وضعیت آبی و زرد دارد و شرایط نسبتاً متناسبی دارند این به مفهوم آن نیست که پروتکل‌ها را ضعیف کنیم یا مراعات نکنیم. همه بازگشایی‌ها در صورتی مفید است که با همه دقت‌ها اجرای همه پروتکل‌ها اجرا شود.

اگر اجرای پروتکل‌ها ضعیف شود دومرتبه گرفتار می‌شویم

وی خاطرنشان کرد: اگر پروتکل‌ها اجرا نشود یا ضعیف عمل شود و فکر کنیم این بیماری تمام شده است دو مرتبه گرفتار می‌شویم و وارد فاز بعدی می‌شویم.

رئیس جمهور اضافه کرد: ما دیدیم این بیماری در طول ۱۱ ماه گذشته فراز و نشیب داشته است و گاهی اوج گرفت و گاهی پایین آمد. هر جا که مردم مراعات کردند توانستیم کنترل کنیم. هر جا این مراعات مورد تردید قرار گرفت دچار مشکلات زیادی شدیم.

روحانی با اشاره به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مشاغل و کسب و کارها گفت: مشاغل و کسب و کارها مراعات می‌کنند و همه دستورالعمل‌ها اجرا می‌شود. اگر در جایی مراعات نشود شدیداً برخورد شده و حتی پلمپ و بسته می‌شود.

وی ادامه داد: در مسائل اداری هم پروتکل‌ها در ادارات مراعات می‌شود و هم در جاهایی که لازم است. ما برخی از ادارات گفته‌ایم که کارها را یک‌سوم، دوسوم و یا نصف به صورت دور کار انجام بدهند و ما در شرایط مختلف اینها را مهار و کنترل کردیم.

رئیس جمهور افزود: در مساله آموزشی گرچه به آموزش نوجوان‌ها و جوان‌ها لطماتی وارد شده اما به خاطر پروتکل‌ها و حفظ حیات و جان مردم و همچنین دانش‌آموزان، معلمین و اساتید در واقع آموزش حضوری به یک نحوی تقریباً در طول این ۱۱ ماه به حالت تعطیلی درآمده است. البته آموزش به صورت مجازی و غیرحضوری خیلی محدود در حال انجام است.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص مسائل فرهنگی و مذهبی اظهار کرد: امور مذهبی و فرهنگی گاهی تعطیل شده، گاهی باز شده است. گاهی گفته‌ایم نماز جمعه نباشد و گاهی گفته‌ایم با رعایت پروتکل آزاد است و گاهی گفتیم این مرکز تفریحی بسته شود و زمانی هم گفتیم با رعایت پروتکل باز شود. گاهی گفته‌ایم تئاتر و سینما باز شود و گاهی گفته‌ایم بسته شود.

وی گفت: این جایی است که ما در لبه قرار داریم و باید خیلی مراعات کنیم. اینها می‌تواند باز شود به شرط اینکه ۱۰۰ درصد مراعات شود. اگر خدای ناکرده مراعات نکنیم، می‌تواند باز هم خطرناک باشد بنا بر این این مورد از مواردی است که حاشیه‌دار است و ما کاملاً باید مراقبت کنیم.

رئیس جمهور افزود: گزارشاتی هم در این جلسه داده شد که در بعضی از شهرها یا برای مراسم دینی و مذهبی یا برای مراسم گردشگری همه اصول و همه ضوابط مراعات نشده است و اظهار نگرانی شد. واقعاً هم جای نگرانی دارد ما در همه موارد باید مراعات کنیم.

روحانی در ادامه بر لزوم رعایت مساله اجتماعات و ترددها تاکید کرد و گفت: البته مردم در اجتماعات خیلی مراعات می‌کنند. الان این ایام عزاست و بعد می‌رسیم به آخر ماه و ایام میلاد حضرت صدیقه کبری، ماه رجب و شعبان که ماه عروسی‌ها ست که ان‌شاءالله مردم آن را هم مراعات می‌کنند.

وی در خصوص تردد درون شهری، برون شهری هم گفت: ما باید در مساله تردد افراد، تردد درون شهری، برون شهری و حضور در اجتماعات خانوادگی و دورهمی‌ها یا مراسمی که به وجود می‌آید، باید خیلی مراعات کنیم. چراکه اینجا هم لبه مرز است و ممکن است ما را بلغزاند و خدای‌ناکرده با خطر دیگری مواجه شویم.

رئیس جمهور با اشاره به ابراز نگرانی وزیر بهداشت نسبت به آینده و اینکه در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها ممکن است ما مبتلا به موج چهارم شویم، گفت: وقتی مسؤولان اظهار نگرانی می‌کنند به دلایل و شواهدی است که می‌بینند بنابراین نگرانی وجود دارد - آنی جوان که در آئینه می‌بیند آدم با تجربه در خشت خام می‌بیند. یک عده باید ببینند تخت‌ها پر شده اما یک عده قبل آن می‌بینند. وقتی مراعات نمی‌شود، می‌بینند ۲ هفته دیگر هجوم به بیمارستان شروع می‌شود و چند هفته دیگر به آرامستان شروع می‌شود.

روحانی با بیان اینکه خود این ویروس در ایران ریشه‌کن نشده و فعال است، از سوی دیگر یک نگرانی، نگرانی ویروس موتاسیون یافته است که چه در داخل ممکن است موتاسیون انجام بگیرد و چه اینکه فردی از خارج وارد کشور شود و ویروس موتاسیون‌یافته را با خود بیاورد؛ بنابراین این نگرانی وجود دارد و ما امروز می‌بینیم در آمریکا و اروپا با چه مشکل بزرگی مواجه هستند. البته ما برای آنها هم متأسف و نگران هستیم.

وی اضافه کرد: هر انسانی در دنیا از بین برود ما متأثر و متأسف می‌شویم و فرقی نمی‌کند همه انسان هستند و برای ما مهم است و هر کجا که می‌توانیم، کمک کنیم و در آنجایی که نمی‌توان به آنها کمک کرد متأسف هستیم. اما در عین حال این مشکل ممکن است پیش روی ما هم باشد ما نمی‌توانیم بگوییم که شرایطی داریم که کاملاً جدای از شرایط دنیاست. ممکن است این ویروس ما را مبتلا کند.

رئیس جمهور نگرانی دوم را فصل سرما و زمستان عنوان کرد و گفت: سردی هوا و اینکه درها بسته می‌شود و همه در جایی جمع می‌شوند تا وقتی که سرما وجود دارد این نگرانی هم هست و تا آخر زمستان ما این نگرانی را داریم.

روحانی مساله سوم را وضعیت هوا عنوان کرد و گفت: وقتی که هوا ساکن می‌شود و باد و باران نیست و هوا سرد است، وارونگی اتفاق می‌افتد و وقتی که وارونگی هوا اتفاق می‌افتد هوا نامساعد می‌شود و هوای نامساعد به ویروس و بیماری از جهات مختلف کمک می‌کند. بنا بر این به این سه دلیل ما در این ایام باید بیشتر مراعات کنیم

وی اضافه کرد: در جلسه امروز هم تاکید شد که در مجالس سوگواری باید کاملاً مراعات کنیم. هم تقاضا می‌کنم همه شهرها مراعات کنند و در جاهایی که مراکز دینی، مذهبی است توقع ما بیشتر است و آنها باید بیشتر از دیگران مراعات کنند و در جاهایی که مراکز تفریحی است هم همه مردم باید مراعات کنند.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به در پیش بودن ۲۲ بهمن اظهار کرد: در نشست امروز تصمیم گرفتیم به دلیل شرایطی که داریم، امسال باید این مراسم عمدتاً به‌صورت نمادین و به صورت خودرویی و موتوری برگزار شود که این مصوبه ابلاغ و به‌دقت اجرا می‌شود که ما هم برای ۲۲ بهمن مراسم داشته باشیم و هم به گونه‌ای نباشد که مشکلی برای مردم و جمع ما اتفاق بیفتد.

روحانی با اشاره به برنامه‌ها و اقدامات دولت در زمینه واکسیناسیون گفت: در چند مرحله باید به دنبال واکسیناسیون برویم. اولین مرحله زمستان امسال است. همه تلاش‌مان را انجام می‌دهیم که واکسیناسیون در ایران شروع شود و کسانی که شرایط پرخطر دارند و کادر درمان بتوانند از این واکسن امسال و نه در سال ۱۴۰۰، استفاده کنند.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰ واکسن‌های دیگری داریم، واکسن‌هایی که از کواکس خریداری کردیم آن هم ممکن است آخر امسال یا اول سال آینده به دست ما برسد و بتوانیم استفاده کنیم. واکسن‌های دیگری هم که خریدیم، آنها هم به دست ما می‌رسد.

رئیس جمهور ادامه داد: علاوه بر این واکسن "پاستور" را هم با کمک کشور دیگر به صورت مشترک نهایی می‌کنیم و این واکسن بهار سال آینده در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. همچنین واکسن‌های داخلی دیگری هم داریم که برای دو مورد، مجوز تست بالینی صادر شده است و اینها عمدتاً مربوط به تابستان سال آینده می‌شود.

روحانی ابراز امیدواری کرد در مراحل مختلف، زمستان، بهار و تابستان واکسن‌های مورد نیاز در اختیار مردم قرار بگیرد و گفت: تأکید می‌کنم واکسن هم در اختیار باشد، واکسیناسیون انجام شود و همچنان برای یک برهه زمانی پروتکل‌ها را مراعات کنیم چون اثر واکسن‌ها معلوم نیست و باید آثار آن روشن شود.

کد خبر 468877

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.