نشست بررسی ظرفیت‌های اقتصادی عراق و سوریه برگزار شد

نشست بررسی ظرفیت‌های اقتصادی عراق و سوریه؛ چالش‌ها و فرصت‌ها به ابتکار فراکسیون حمایت از محور مقاومت و آزادی قدس شریف در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، احمدحسین فلاحی، رئیس فراکسیون محور مقاومت در مورد این نشست اظهار کرد: این جلسه با موضوع بررسی ظرفیت‌های اقتصادی محور مقاومت به ویژه دو کشور عراق و سوریه و با حضور دبیر ستاد روابط اقتصادی ایران و سوریه و عراق، رئیس سازمان توسعه و تجارت، مدیر کل اداره خلیج فارس وزارت خارجه، مدیر عامل گروه مپنا و اعضا اتاق بازرگانی ایران و عراق برگزار شد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه تبادلات اقتصادی گسترده و وسیعی از دیرباز با یکدیگر داشتند اما کشور سوریه با وجود امکانات و بستر مناسب و نیازهای فراوان به دلایل مختلف از جمله نبود ثبات در سال‌های اخیر و ناامنی‌های ناشی از جنگ هنوز نتوانسته هدف مناسبی به عنوان یک کشور شریک تجاری برای بازرگانان و فعالان اقتصادی ایران باشد.

رئیس فراکسیون محور مقاومت ادامه داد: تلاش‌های فراوانی از سوی هر دو کشور برای بهبود شرایط و حل مشکلات صورت گرفته و در سال‌های اخیر نیز تغییرات مثبتی در این حوزه انجام شده، اما هنوز تا رسیدن به نقطه آرمانی فاصله زیادی وجود دارد.

فلاحی افزود: همه فعالان اقتصادی و مسئولین دولتی و همچنین وزارت محترم خارجه تلاش ویژه‌ای را برای به‌کارگیری ظرفیت‌های مطلوب تجاری در سوریه انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: در جلسه امروز پیشنهاد شد پارلمان‌های کشورهای حوزه مقاومت برای پیشرفت و توسعه اقتصاد محور مقاومت، فعالیت بیشتری انجام دهند همچنین پیمان اقتصادی کشورهای حوزه مقاومت برای ایجاد یک قطب اقتصادی با توجه به ظرفیت‌های بالا و امکانات بالقوه موجود در این کشورها تدوین و تصویب شود تا مبادلات تجاری کشورهای عضو با سهولت بیشتری انجام گیرد.

کد خبر 468576

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.