امروز، آخرین مهلت ثبت نام بازنشستگان و زنان سرپرست خانوار در طرح اقدام ملی مسکن

طبق اعلام معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، زمان ثبت نام در سامانه طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای جدید در فاز جدید برای ۱۹ استان که از هجدهم دی ماه آغاز شده بود تا ساعت ۲۴ امروز پنجشنبه (۲۵ دی ماه)، ادامه دارد.

به گزارش ایمنا، با توجه به اهمیت برخورداری از مسکن در بهبود کیفیت زندگی و ارتقای شاخص‌های فرهنگی اجتماعی، فرصت خوبی پیش روی جامعه کار و تولید به ویژه کارگران و بازنشستگان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری فراهم شده است تا در طرح اقدام ملی مسکن مشارکت کنند و صاحب خانه شوند.

ابراهیم صادقی فر، درباره جزئیات ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن برای گروه‌های هدف از جمله برای کارگران، بازنشستگان، مستمری بگیران و زنان سرپرست خانوار می‌گوید: وزارت رفاه دی ماه ۱۳۹۸ تفاهم نامه‌ای جهت ساخت مسکن کلی برای جامعه هدف با وزارت راه منعقد کرد و تیم‌های کاری در زیرگروه‌های ذیل تفاهم نامه که قرار بود بر اساس آن ۲۰۰ هزار واحد مسکن ساخته شود، شروع به کار کردند. ۱۸ دی ماه نیز ثبت نام جدید شروع شد. در ۱۸۳ شهر ثبت نام صورت نگرفته بود و علت این بود که زمین آماده نشده بود. در برخی شهرها نیز ظرفیت جدید ایجاد شد که که با احتساب شهرهای ثبت‌نام شده در مراحل گذشته، در مجموع ۷۷۰ شهر را شامل می‌شود و تا ۲۵ دی ماه فرصت هست که ثبت نام جدید را انجام دهند.

به گفته وی، از جمله شرایط مشمولان طرح این است که افراد باید فاقد مسکن باشند. متأهل یا سرپرست خانوار باشند. زنان خودسرپرست مشروط به داشتن ۳۵ سال سن و شرط دیگر آنکه سابقه سکونت حداقل پنج سال در شهر مورد تقاضا را داشته باشد.

معاون فرهنگی وزیر رفاه با بیان اینکه برای همه گروه‌ها تأمین اعتبار جهت اعطای تسهیلات صورت گرفته و وزارت راه با کمک بانک مسکن اتفاقات بزرگی را رقم زده و در وزارت رفاه برای حمایت گروه‌های هدف تسهیلات حمایتی ویژه ای در نظر گرفته شده است می‌گوید: تسهیلات مربوط به کل جامعه از سوی وزارت راه شامل ۱۰۰ میلیون تومان است که با تصویب نهایی ابلاغ خواهد شد که بهره آن ۱۸ درصد و ۱۰ ساله است. وزارت راه به طور جدی پیگیر است و ممکن است رقم افزایش هم یابد و یا نرخ بهره پایین‌تر بیاید. وزارت رفاه نیز با محوریت بانک توسعه تعاون ۷,۵۰۰ میلیارد تومان تأمین اعتبار انجام داده تا تعاونی‌هایی که در پروسه ساخت قرار می‌گیرند و کارگر هستند از تسهیلاتی استفاده کنند.

صادقی فر با اشاره به اینکه مبلغ آورده اولیه بر حسب متراژ مسکن متفاوت است خاطر نشان می‌کند: پیش پرداخت اولیه ۴۰ میلیون تومان است و برای یک واحد ۱۰۰ متری پرداخت ۴۰ میلیون تومانی باید انجام شود و ۱۰۰ میلیون تومان هم تسهیلات دارد که این عدد می‌تواند در برخی مناطق متفاوت باشد.

وی اظهار کرد: فاصله پرداخت پنج مرحله ۴۰ میلیونی: اگر فرایند ساخت حداکثر سه ساله باشد قاعدتاً باید هر شش ماه یک بار باشد اما اگر در مناطقی سرعت بیشتر باشد این زمان کمتر خواهد شد. ما سعی می‌کنیم برای گروه‌های هدف خودمان در اقساط دوم و سوم تسهیلات حمایتی را ارائه دهیم.

به گفته صادقی فر، اقدامات حمایتی و تسهیلاتی وزارت رفاه بدین صورت است که صندوق بازنشستگی کشوری تسهیلاتی را برای بازنشستگان خود در نظر گرفته است. در مرحله اول ۱۵ هزار و ۵ بازنشسته کشوری ثبت نام کردند که خط اعتباری ویژه ای برای آنها در نظر گرفته شده است. برای بازنشستگان فولاد هم تسهیلات خوب با نرخ مناسب در نظر گرفته شده که اعلام خواهد شد.

وی می‌افزاید: برای کارکنان وزارت رفاه هم تسهیلات خوبی در نظر گرفته شد و بسیار کمک کننده خواهد بود. برای بازنشستگان تأمین اجتماعی طرح امید با همکاری بانک رفاه و تأمین اجتماعی مراحل نهایی را طی می‌کند و تا پایان هفته اعلام می‌شود. برای کارگران نیز تسهیلات خوبی در مراحل دوم و سوم پرداختی با همکاری بانک رفاه در نظر گرفته می‌شود که جزئیات این تسهیلات هم هفته آینده اعلام خواهد شد. تسهیلات پرداختی در مجموع بیش از ۵۰ درصد از مبلغ اقساط ساخت را شامل خواهد شد. متقاضیان می‌توانند در مدت زمان باقی مانده با مراجعه به سامانه https://tem.mrud.ir ثبت‌نام خود را انجام دهند.

شرایط متقاضیان جهت ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن

۱- متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از ۱۳۸۴/۰۱/۰۱ به بعد) بوده و از تاریخ ۱۳۵۷/۱۱/۲۲ از هیچ‌یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آئین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن).

۲- متقاضی متأهل و یا سرپرست خانوار

۳- زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن

۴- افراد ذیل نیز می‌توانند بدون شرط تأهل و بدون شرط سرپرست خانوار بودن در زمره متقاضیان واجد شرایط قرار گیرند:

- نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور

- معلولین جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل ۲۰ سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور

- متقاضیان زن متأهل طرح اقدام ملی مسکن می‌توانند با ارائه تعهد نامه محضری از طرف همسر، مبنی بر پذیرش شرایط واگذاری طرح اقدام ملی به همسر و به شرط تکمیل اطلاعات فرم ج به نام متقاضی همسرشان با احراز سایر شرایط قانونی مندرج در شیوه نامه مزبور از مزایا و امکانات طرح اقدام ملی مسکن برخوردار شوند.

- دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر موردتقاضا

- سابقه سکونت برای مهاجرین از کلان شهرها به سایر شهرهای کشور به یک سال کاهش می‌یابد، برای کارمندان دولت ک به استناد حکم دستگاه ذی ربط منتقل می‌شوند) به استثنا استان تهران (این سابقه ملاک عمل نخواهد بود.)

- در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل ۵ سال در شهر جدید موردتقاضا و یا در شهر مادر ملاک است و یا سایر شهرهایی که به دلیل عدم وجود اراضی دولتی، امکان اجرای طرح وجود ندارد و متقاضیان به سایر شهرهای مجاور از جمله شهرهای جدید معرفی می‌شوند.

- عدم دریافت تسهیلات ساخت یا خرید مسکن از سیستم بانکی از ابتدای سال ۱۳۸۴ تا کنون

متقاضیان واجد شرایط تأیید شده در سامانه، باید برای استفاده از واحدهای طرح اقدام ملی حائز شرایط زیر نیز باشند:

- نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و …)

- توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی بر اساس قیمت تمام‌شده طی مراحل ساخت.

- امکان سپرده‌گذاری حداقل ۴۰۰ میلیون ریال در مرحله اول، در خصوص متقاضیان واجد شرایط بر اساس اعلام دستگاه متولی

- توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار (در حال حاضر ۱۸ درصد) نیز از جمله این شروط است.

منبع: ایسنا

کد خبر 468513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.