ایران در تولید روغن‌های هوایی خودکفا شد

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با تولید روغن‌های هوایی، نیاز صنعت هوانوردی به این روغن‌ها را که در انحصار چهار شرکت اروپایی و آمریکایی بود، تامین کرد.

به گزارش ایمنا، یکی از مجموعه‌های فعال در حوزه تولید روغن‌های مصرفی، صنعت هوانوردی است. یک شرکت دانش بنیان برای نخستین بار در کشور موفق به تولید این روغن‌ها شد و بازار واردات این محصول را به کشور از رونق انداخت.

در حال حاضر همه شرکت‌های فعال در صنعت هوانوردی نیازهای خود را از این شرکت تامین می‌کنند.به گفته محمد جواد خواجه، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، روغن‌های هوایی تولید ملی در بخش «هوانوردی عمومی» و «هوانوردی تجاری و جت» مورد استفاده قرار می‌گیرد که این مجموعه فناور تولید ۱۴ محصول در این حوزه را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: در این میان سه محصول راهبردی شرکت یعنی «روغن موتور جت با استاندارد MIL-PRF23699» و «روغن‌های هیدرولیک با استاندارد MIL-PRF606» و «BMS3-11» قابل استفاده در همه هواپیماهای عملیاتی در بخش نظامی و غیر نظامی ایران فرموله شده و آماده تولید و تست میدانی است.

خواجه ادامه داد: این کار پیش از این با کمک و مشارکت شرکت نفت بهران انجام می‌شد، اما به دلیل تحریم شدن این شرکت در بازار جهانی و عدم توانایی تامین افزونه‌های لازم، شرکت دانش بنیان فراز آسمان پارس خود اقدام به تولید این روغن‌ها کرد. بر همین اساس خط تولید روغن‌های مصرفی مجموعه در صنعت هوایی به زودی راه‌اندازی می‌شود.

این فعال فناور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خط تولید روغن‌های هوایی را با همراهی و حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز کردیم و امروز این محصول پاسخ‌گوی نیاز همه شرکت‌های فعال صنعت هوانوردی است. امیدوار هستیم از ابتدای سال ۱۴۰۰، واردات این محصول به کشور کاملاً منتفی شود.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان فراز آسمان پارس همچنین، گفت: سرمایه‌گذاری در این بخش از خروج سالی هفت میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد کرد. قیمت تمام شده این محصول در ایران، ۶۰ درصد هزینه محصولات مشابه تولیدی است. مصرف این روغن‌ها هر سال ۶۰۰ هزار لیتر است.

گزارش از: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

کد خبر 468082

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.