آخرین فرصت کارگران برای ثبت نام در طرح مسکن ملی

کارگران تا آخر وقت روز پنج شنبه ۲۵ دی ماه فرصت دارند برای ثبت نام در طرح مسکن ملی و خانه دار شدن اقدام کنند.

به گزارش ایمنا، امکان ثبت نام کارگران در سامانه جامع اقدام ملی مسکن به دنبال امضای تفاهم نامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان فراهم شده است که دی ماه سال گذشته میان وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی منعقد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این خصوص اعلام کرد: از ظرفیت شهرک‌های صنعتی در این پروژه استفاده خواهد شد تا کارفرمایان با استناد به ماده ۱۴۲ قانون کار در این طرح مشارکت داده شوند و ظرفیت جامعه کارگری نیز به منظور تأمین زمین و مسکن کارگران به کار گرفته خواهد شد.

در راستای تفاهم نامه مذکور، تفاهم نامه سه جانبه ای هم میان وزارت کار، شرکت عمران شهرهای جدید و اتحادیه اسکان به امضا رسید که به موجب آن، اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارگران (اسکان) مدیریت ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی را برعهده گرفته و ۱۰ هزار واحد آن حداکثر ظرف مدت ۳۶ ماه در ۱۲ شهر جدید و در استان‌های آذربایجان شرقی، البرز، اصفهان، تهران، سمنان، بوشهر، خراسان رضوی، فارس، مرکزی و سیستان و بلوچستان احداث خواهد شد.

محمد جعفر کبیری معاون امور تعاون وزارت کار درباره نحوه ثبت نام کارگران در طرح مسکن ملی می‌گوید: کارگران می‌توانند هم در طرح مسکن ملی ثبت نام کنند و هم به عضویت تعاونی‌های مسکن درآیند. به موجب این طرح زمین در اختیار تعاونی مسکن کارگری قرار می‌گیرد و از زمین‌های جوار شهرک‌های صنعتی که امکان ساخت در آنها وجود دارد، استفاده می‌شود.

وی می‌افزاید: در حال حاضر بیشتر کارگران یا عضو تعاونی‌ها هستند یا تشکل کارگری دارند و می‌توانند از طریق آنها برای ثبت نام در طرح مسکن ملی یا عضویت در تعاونی مسکن اقدام کنند ولی چنانچه عضو هیچ تعاونی مسکن یا تشکل کارگری نباشند می‌توانند درخواست خود را به کارفرمایان ارائه دهند و یک تعاونی مسکن تشکیل دهند و در نهایت از طریق سامانه جامع هوشمند بخش تعاون بدون مراجعه حضوری تعاونی خود را به ثبت برسانند.‌

بر اساس اعلام معاونت امور فرهنگی و اجتماعی وزارت کار، مهلت واریز آورده در سامانه جامع اقدام ملی مسکن برای کارگران و بازنشستگان تا ۳۰ دی ماه تمدید شده و وزارت تعاون پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات متقاضیان موجود در سامانه جامع اقدام ملی مسکن و بانک‌های اطلاعاتی این وزارتخانه، مشخصات کارگران و بازنشستگان به عنوان گروه‌های هدف، کد ملی، دهک بندی متقاضیان و بررسی وضعیت فرم ج آنها را که در سامانه جامع اقدام ملی مسکن ثبت نام کرده اند به تفکیک هر استان و شهر تابعه احصا کرده است.

کارگران می‌توانند هم در طرح مسکن ملی ثبت نام کنند و هم به عضویت تعاونی‌های مسکن درآیند و از طریق تشکل کارگری خود برای ثبت نام اقدام کنند.

آنطور که صادقی فر گفته کارگران برای بهره‌مندی از تسهیلات حمایتی لازم است ضمن افتتاح حساب، در فرصت باقی مانده نسبت به تکمیل موجودی خود و مبلغ آورده اقدام کنند چرا که تسهیلات حمایتی وزارت تعاون در طرح مسکن ملی به افراد و گروه‌هایی تعلق می‌گیرد که پرداخت اولیه و واریز آورده از سوی آنها کامل شده باشد.

پیش از این اعلام شده بود آن دسته از مشمولین که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام و پس از تأیید و احراز شرایط، آورده اولیه خود را واریز کرده باشند در اولویت واگذاری هستند و در فاز بعد، تعاونی‌های مسکن واحدهای تولیدی و صنعتی در اولویت قرار می‌گیرند.

ثبت نام در طرح مسکن ملی از ماه‌ها قبل آغاز شده و دور جدید ثبت نام که فاز سوم این طرح است، از صبح روز پنج شنبه ۱۸ دی ماه به مدت یک هفته در ۱۸۳ شهر جدید از ۱۹ استان آغاز شده که با احتساب شهرهای ثبت‌نام شده در مراحل گذشته، جمعاً در ۷۷۰ شهر ظرفیت سازی لازم صورت گرفته که فرصت مناسبی جهت تأمین مسکن و سرپناه برای متقاضیان به ویژه کارگران است.

به گزارش ایسنا، در خصوص کارگرانی که در مراحل قبل و پیش از این در طرح مسکن ملی ثبت نام کرده بودند، مهلت واریز آورده تا پایان دی ماه تمدید شده است و کارگران متقاضی مسکن که هنوز اقدامی نکرده اند تا آخر وقت روز پنجشنبه ۲۵ دی ماه فرصت دارند به سامانه https://tem.mrud.ir مراجعه و مراحل ثبت نام خود را جهت خانه دار شدن دنبال کنند.

منبع: ایسنا

کد خبر 467457

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سامان گماروند IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  3 0
  من کاریگرم خونه ندارم دوتا بچه دارم کرایه نشینم
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 0
  به جای این همه صغرا وکبرا گفتن بگوید چقدر پول واریز کنید کجا مسکن ساخته میشود کی تعویل داده می شود مثل چند سال قبل برای بازنشستگان زمین واگذار کردند انقدر ندادن تا اینک مردن دولت صاحب همه چیز شد
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 0
  این که کارگران صاحب خونه میشن خیلی خوب .ولی از کجا چهل میلون بیاریم اگه پول پیش خونه روبگیرم بدیم کجا زندگی کنیم.ایکاش تحول خونه باتحویل پول یک جا انجام بشه تا من کارگر فکرم راحت بشه .ما کارگران را حمایت کنید
 • _نادر زارعی IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 0
  سلام و عرض ادب استان کردستان هم شامل میشود ؟ممنونم
 • تیمور تقوی دیلمی پور IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 0
  من سه تا بچه دارم 30 سال مستاجرم
 • علی اردنجی IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 0
  با سلام ،من که تهرانپارس زندگی میکنم ،رباط کریم خیلی دوره ،چرا پردیس و دماوند نداره ،
 • مجید IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  0 0
  من هم کاگر فضای سبزم به دادم برسید ،،