اعلام "بی‌اطلاعی" پکن از اخراج اتباع چینی از افغانستان به دلیل جاسوسی

وزارت خارجه چین گفت که نسبت به گزارش‌ها درباره اخراج تعدادی از اتباع این کشور از افغانستان به جرم جاسوسی بی‌اطلاع" است.

به گزارش ایمنا، «هوا چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری گفت که درباره گزارش‌ها مبنی بر بازداشت و اخراج اتباع این کشور از افغانستان به دلیل جاسوسی "بی‌اطلاع" است.

این در حالی است که «هندوستان تایمز» به نقل از منابعی گزارش داده که دولت افغانستان ۱۰ شهروند چینی را که به جرم فعالیت‌های جاسوسی در کابل بازداشت شده بودند را عفو و با پرواز ویژه به چین فرستاده است.

این رسانه هندی پیش از این نیز نوشته بود که افغانستان از چین خواسته بود تا بخاطر فعالیت‌های جاسوسی و نقض قوانین بین‌المللی بطور رسمی عذرخواهی کند تا این جاسوس‌ها مورد عفو قرار گیرند، اما هنوز مشخص نیست که شرایط آزادی این جاسوس‌ها چگونه بوده است.

«رویترز» نیز به نقل از ۳ مقام بلندپایه در افغانستان نوشت که ۱۳ تبعه چینی که به عنوان کارگر ساختمانی، نجار و حتی پزشک و نانوا در کابل حضور داشتند به چین اخراج شده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره گزارش هندوستان تایمز گفت: «من نسبت به چیزی که ذکر کردید بی‌اطلاع هستم».

وی افزود: اما می‌خواهم به شما بگویم که روابط چین و افغانستان همواره بسیار دوستانه بوده و همکاری ما در هر زمینه بسیار دوستانه است و به طور عادی پیش می‌رود.

گفتنی است که روز دوشنبه نیز «احمد ضیا سراج» رئیس امنیت ملی افغانستان در پاسخ به پارلمان این کشور بازداشت یک شبکه از شهروندان چینی در کابل را تایید کرد اما افزود که به دلیل حساسیت موضوع نمی‌تواند جزئیات بیشتری در این رابطه ارائه کند.

به گفته منابع امنیتی در افغانستان، جاسوسان چینی در حال ایجاد یک شبکه جعلی «جنبش اسلامی ترکستان شرقی» در افغانستان بودند تا از این طریق عوامل این گروه در افغانستان را به دام بیاندازند.

منبع: تسنیم

کد خبر 467183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.