تعیین تکلیف مرجعیت علمی کشور

سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران گفت: معاون علمی رئیس جمهور ضمن اینکه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه معاونت علمی را ارائه داد، مطالب و پیشنهادات ارائه شده توسط نمایندگان به وی نیز با پذیرش ایشان روبه‌رو شد.

علی خضریان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در مورد جلسه مجمع نمایندگان تهران با معاون علمی، فناوری رئیس جمهور اظهار کرد: در این نشست بر حمایت و پشتیبانی مجلس از تلاش‌های علمی تاکید شد و از اقدامات قابل توجهی که در حوزه معاونت علمی رئیس جمهور در توسعه و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های خلاق صورت گرفته است، تقدیر شد.

وی افزود: در این جلسه همچنین ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های قوانین موجود و اصلاح قوانین و نیز تصویب قوانین جدیدی که در سرعت بخشی به امر توسعه علمی کشور بینجامد، بر تشکیل «کارگروه مشترک علم و فناوری» توافق شد.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران با اشاره به اینکه در بسیاری از حوزه‌ها زیرساخت‌های مناسبی در امر توسعه علمی کشور ایجاد شده است، گفت: باید این باور اشتباه که در کشور نقشه راه علمی برای حل مشکلات وجود ندارد اصلاح شود و معاونت علمی، فناوری و شرکت‌های خلاق لازم است طرح‌هایی را که با استفاده از نقشه راه علمی به اجرا گذاشته شده و به نتیجه رسیده است را برای افکار عمومی تبیین کند.

خضریان یادآور شد: از پیشنهادهای دیگری که از سوی نمایندگان حاضر در این جلسه به سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ارائه و مورد پذیرش واقع شد، تعیین تکلیف مرجعیت علمی کشور بود. موضوعی که می‌تواند به اتخاذ سیاست‌های کلان و راهبردی در امر توسعه علمی کشور کمک کند تا از یک سو به هم پوشانی تلاش‌های علمی منجر و از سوی دیگر ضمن صرفه‌جویی در هزینه و زمان، موجبات سرعت بخشی در دستیابی به اهداف را باعث شود.

وی تصریح کرد: معاون رئیس جمهور نیز ضمن اینکه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه معاونت علمی را ارائه داد، مطالب و پیشنهادات ارائه شده توسط نمایندگان به وی نیز با پذیرش ایشان روبرو شد. بر اساس اظهارات ستاری، اقدامات قابل توجهی در حوزه علمی کشور در رفع موانع و ایجاد راهکارهای علمی صورت پذیرفته است.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران گفت: نتایج اقدامات و تلاش‌های انجام شده را می‌توان در تعداد شرکت‌های دانش بنیان که در حال حاضر به حدود ۵۵۰۰ و نیز توسعه شرکت‌های خلاق و فناوری‌های نرم که تعداد آن به حدود ۱۴۰۰ شرکت رسیده است اشاره کرد که جای تقدیر دارد.

خضریان با بیان اینکه در این جلسه همچنین بر حل مشکلات کشور به صورت علمی با رویکرد توجه به اکوسیستم کشور گفت: بر اساس گزارش معاون رئیس جمهور، در حال حاضر در معاونت علمی دو برنامه را به صورت کلان و به طور همزمان جلو می‌رود که شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های خلاق و فناوری‌های نرم می‌باشند.

وی افزود: در فناوری‌های نرم، حوزه‌هایی مانند سینما، چاپ، بازی و گیم، آموزش، میراث فرهنگی، مد و لباس و صنایع دستی هدف گذاری شده‌اند که زود اشتغالی، نوآوری و ثروت افزایی از نتایج آن خواهد بود.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران با اشاره به انتقاد معاون رئیس جمهور از نظام آموزشی کشور در عدم تربیت فارغ‌التحصیلان اشتغال آفرین، گفت: ستاری از اعلام آمادگی و حمایت نمایندگان تهران از تلاش‌های صورت گرفته در معاونت علمی تشکر کرد و آن را موجب دلگرمی تلاشگران در این عرصه برشمرد که می‌تواند دستیابی به اهداف توسعه‌ای کشور بر اساس حرکت بر مسیر علم و دانش را سرعت ببخشد.

کد خبر 466289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.