تولید پنج میلیون و ۵۹۸ هزار تن گندله در ۹ ماهه ابتدای سال

مدیرعامل فولاد مبارکه گفـت: در ۹ ماه نخست امسال، تولید گندله به میزان ۵ میلیون و ۵۹۸ هزار تن محقق شده است. با پیگیری‌های شده، وضعیت موجودی مواد اولیه در شرکت به شرایط مطلوب‌تری رسیده است، اما باید برای رسیدن به شرایط پایدار همچنان تلاش و برنامه‌ریزی کرد.

به گزارش ایمنا، حمیدرضا عظیمیان ضمن قدردانی از دستاوردهای کارکنان در حوزه معاونت بهره‌برداری و اشاره به دستاوردهای شرکت طی ۹ ماه اخیر و همچنین با مقایسه آمار تولید در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل، از افزایش ۱۰ درصدی تولید در واحد گندله‌سازی خبر داد و گفت: در ۹ ماه نخست امسال، تولید گندله به میزان ۵ میلیون و ۵۹۸ هزار تن محقق شده است. با پیگیری‌های انجام‌شده، وضعیت موجودی مواد اولیه در شرکت به شرایط مطلوب‌تری رسیده است، اما باید برای رسیدن به شرایط پایدار همچنان تلاش و برنامه‌ریزی کرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به رشد بسیار خوب عملکرد واحدهای احیا مستقیم ۱ و ۲ گفت: تولید این واحدها در نه ماهه سال گذشته به ۵ میلیون و ۱۳۵ هزار تن آهن اسفنجی رسید. این در حالی است که در همین ۹ ماه سال ۹۹، کارکنان پرتلاش این واحدها توانستند با تحقق ۱۰۵ درصد برنامه و با رشد ۱۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، به تولید ۵ میلیون و ۸۷۳ هزار تن آهن اسفنجی دست یابند که در نوع خود یک رکورد ارزشمند محسوب می‌گردد.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به میزان تولید فولاد خام در این بازه زمانی تصریح کرد: در نه ماهه سال گذشته، ۴ میلیون و ۸۹۵ هزار تن تختال تولید شده بود، درحالی‌که در پایان ۹ ماه نخست امسال، با تحقق ۱۰۹ درصدی برنامه سالانه و با ۱۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل، به عدد ۵ میلیون و ۴۵۶ هزار تن رسیده‌ایم.

عظیمیان با تأکید بر اینکه عبور از مرز ۷.۲ میلیون تن تولید و ثبت یک رکورد ارزشمند دیگر در پایان سال دور از دسترس نخواهد بود، اضافه کرد: در سال جهش تولید از همه مدیران و کارکنان شرکت می‌خواهم که با همدلی و تلاش بیشتر در این مسیر گام بردارند.

وی با اشاره به عملکرد نه ماهه ناحیه نورد گرم گفت: در این ناحیه به‌دلیل تغییر ترکیب ابعادی و کیفی سفارش‌ها و همچنین توقف ده‌روزه در قفسه R۳ حدود ۱.۵ درصد از برنامه عقب هستیم؛ بااین‌حال با ثبت تولید ۳ میلیون و ۸۵۹ هزار تن، نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۲ درصد بیشتر از برنامه تولید کرده‌ایم.

مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه عملکرد ناحیه نورد سرد را نیز بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: کارکنان این ناحیه در ۹ ماه نخست سال جاری به تولید یک میلیون و ۲۱۵ هزار تن و یک درصد رشد تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل دست یافتند؛ سال گذشته در این بازه زمانی ۱ میلیون و ۲۰۴ هزار تن تولید محقق شده بود؛ امسال در طی این مدت با تحقق ۱۰۲ درصد برنامه، به تولید ۱ میلیون و ۲۱۵ هزار تن دست یافته‌ایم و پیش‌بینی می‌شود تولید در این ناحیه از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول فراتر رود.

عظیمیان از انجام عملیات نوسازی ماشین ریخته‌گری شمارۀ ۱ در مجتمع فولاد سبا خبر داد و گفت: برخی محدودیت‌ها و به‌روزرسانی اتوماسیون این خط و همچنین انجام سایر برنامه‌های تعمیراتی که چابک سازی مجتمع فولاد سبا را در پی خواهد داشت، تولید به میزان ۱۵ درصد کاهش داشته که قابل جبران است.

وی جمع کل موجودی نهایی را با سفارش‌هایی که به‌تدریج از شرکت فولاد مبارکه خارج خواهد شد به میزان ۲۷۴ هزار تن ارزیابی کرد و گفت: از این مقدار ۴۹ هزار تن سهم نورد سرد، ۴۱ هزار تن نورد پیوسته مجتمع فولاد سبا، ۶۴ هزار تن نورد گرم و ۱۲۰ هزار تن متعلق به فولادسازی است.

مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه سخنان خود گفت: در ماه گذشته فروش شرکت از مرز ۵۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد. این اعداد در شرایطی که شرکت فولاد مبارکه در تحریم به سر می‌برد، برای بازار سرمایه، سهام‌داران و ذی‌نفعان شرکت بسیار امیدوارکننده است.

عظیمیان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از اقدامات معاونت خرید شرکت اظهار کرد: خوشبختانه در خصوص موجودی الکترود گرافیتی نیز موجودی شرکت بسیار خوب است و برای حدود سه سال آینده در این حوزه با مشکلی مواجه نخواهیم بود.

وی با تأکید بر اهمیت کیفیت کنسانتره ورودی و میزان موجودی سنگ‌آهن نرمه و زبره شرکت تصریح کرد: همچنان که پیش از این تأکید شد، باید در این حوزه‌ها معاونت خرید با قوت و برنامه‌های دقیق و اثربخش به فعالیت‌های خود ادامه دهد.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به دستاوردهای حوزه فروش فولاد مبارکه گفت: امسال متأسفانه برخی افراد با دادن آدرس‌های غلط این حوزه را با چالش‌های متعددی روبه‌رو کردند. تلاش کردیم با اقدامات و ارائه راهکارهای متعدد آرامش را به بازار برگردانیم و با حضور مؤثر در تنظیم شیوه‌نامه توانستیم نظرهای سازندۀ خود را به مسئولین انتقال دهیم و اعتبار و برند فولاد مبارکه را به شایستگی حفظ کنیم.

عظیمیان با رد صریح برخی شایعات درباره مشکلات فولاد مبارکه در حوزه تأمین منابع مالی خاطرنشان کرد: این شایعات را به‌شدت تکذیب و اعلام می‌کنم فولاد مبارکه نه در زمان بنده، بلکه در زمان هیچ‌کدام از مدیران عامل قبلی نیز بدهی نداشته است. این امر ناشی از قدرت شرکت بوده و حداکثر بهره‌وری را با مدیریت مالی خود داشته است.

وی افزود: معاونت اجرای پروژه‌ها نیز در این مدت با به ثمر رساندن پروژه‌های موردنظر در داخل و خارج از فنس و محدوده جغرافیای شرکت به‌خوبی ایفای نقش کرده است.

مدیرعامل فولاد مبارکه ادامه داد: معاونت سرمایه‌گذاری و امور شرکت‌ها در فولاد مبارکه به‌تازگی ایجاد شده، بااین‌حال عملکرد خوبی داشته و همکاران این حوزه به‌خوبی منافع شرکت را دنبال می‌کنند.

عظیمیان در ادامه تصریح کرد: معاونت معدن نیز در این شرکت فعالیت‌های بسیار خوبی در زمینه تأمین مواد اولیه و سنگ‌آهن شروع کرده است و پیش‌بینی می‌شود این اقدامات به‌زودی اثربخشی خود را برای سازمان هویدا خواهد کرد.

وی در بخش بعدی سخنان خود از تشکیل چهارمین هلدینگ در فولاد مبارکه خبر داد و گفت: در کنار هلدینگ‌های فولاد متیل، آتیه و توکا، هلدینگ مالی نیز که مجموعه‌ای از چندین شرکت در بازار سرمایه، سبد گردانی و کارگزاری و… است تشکیل شده است.

مدیرعامل فولاد مبارکه از آمادگی فولاد مبارکه برای تأمین مالی بخشی از پروژه‌های مهمی که باعث توسعه و پیشرفت کشور و اشتغال‌زایی خواهد شد، خبر داد و گفت: این شرکت در تأمین مالی پروژه‌هایی که در سطح ملی، توسعه را به همراه دارد و همچنین برای اجرای پروژه نورد گرم شمارۀ ۲ خود آمادگی کامل دارد.

عظیمیان در ادامه با اشاره به اهمیت اجرای طرح تحول دیجیتال در شرکت فولاد مبارکه گفت: پروژه هوشمندسازی فولاد مبارکه این شرکت را در کلاس تکنولوژی‌های پیشرفته جهان قرار خواهد داد که تعداد کمی از شرکت‌ها در این سطح قرار دارند. عزم شرکت در این زمینه جزم است.

کد خبر 466064

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.