می‌توانیم در رابطه با ترور سردار سلیمانی، علیه ترامپ اقدام قضایی کنیم

یک استاد دانشگاه گفت: ایران و آمریکا عضو دیوان بین‌المللی کیفری نیستند اما می‌توانیم از طریق اینترپل یا محاکم داخلی ایران و استفاده از محاکم داخلی عراق علیه ترامپ و دولت آمریکا در رابطه با اقدام به ترور یک فرمانده ارشد نظامی ایران اقدام کنیم و این برای ما کاملا محتمل و امکان‌پذیر است.

به گزارش ایمنا، ابومحمد عسگرخانی، دانشیار روابط بین‌الملل دانشگاه تهران در نشست تخصصی بررسی ابعاد حقوقی ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و استاد شهید محسن فخری‌زاده که عصر روز چهارشنبه برگزار شد، گفت: ادبیات حاکم بر پرونده ترور شهید سلیمانی، مبتنی بر حقوق بین‌الملل کیفری است که این ادبیات دو محور دارد، یکی مبتنی بر محور قبح ذاتی است، یعنی جرایمی که ذاتاً جرم است و در مجموعه قوانین کلیه کشورها جرم محسوب می‌شود از جمله ترور.

وی گفت: ترور موضوع بحث در چارچوب قبحی است که رژیم‌های بین المللی وضع می‌کنند و با گذر زمان با پیوستن کشورها جزو قوانین و جرایم ذاتی می‌شود؛ از جمله نسل کشی و ترور که ابتدا از قوانین چند کشور و رژیم بود اما رفته رفته به قوانین کلی و دائمی برای تمامی کشورها تبدیل شدند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اصل "توسل به زور " گفت: در رابطه با ایران، رؤسای جمهور آمریکا متوسل به زور شدند که به موجب منشور ملل متحد از آن منع شدند.

عسگرخانی ادامه داد: ادبیات حقوقی که کمیسیون حقوق بین الملل وضع کرده است، اصول و هنجارهایی به نظم درآورده است که ترور شهید سلیمانی را به عنوان یک جرم مرتکب شده توسط یک دولت بیگانه تلقی می‌کند و گزارشگر خاص کمیسیون حقوق بین الملل با اشاره به این مطلب "اعمالی که یک دولت مرتکب شود که موجب نقض حقوق بین الملل می‌شود و مسؤولیت بین المللی را شامل می‌شود" شامل مسؤولیت بین المللی می‌شود و از این رو، مسؤولیت بین المللی دولت آمریکا در رابطه با ترور شهید سلیمانی مطرح است. ویژگی‌های اصلی جرایم مورد نظر کاملاً دارای ماهیت سیاسی بوده است و در واقع به شیوه‌ای خطرناک حفظ صلح و ثبات را به خطر انداخته است.

این استاد دانشگاه با اشاره به آنچه در حقوق بین الملل کیفری در رابطه با ترور شهید سلیمانی تاکید شده است گفت: این اقدام آمریکا جنایت علیه بشریت و جنایت علیه صلح و امنیت بین‌المللی است.

بنابه گزارش ایسنا، وی ادامه داد: ایران و آمریکا عضو دیوان بین المللی کیفری نیستند اما می‌توانیم از طریق اینترپل یا محاکم داخلی ایران و استفاده از محاکم داخلی عراق علیه ترامپ و دولت آمریکا در رابطه با اقدام به ترور یک فرمانده ارشد نظامی ایران اقدام کنیم و این برای ما کاملاً محتمل و امکان پذیر است، چون آمریکا اصولی از جمله توسل به زور، حاکمیت مطلق و اصول حقوقی بین الملل را زیر پا گذاشته است. ما کافی است نگاهی بیندازیم به ادبیاتی که جرایم ذاتی را مطرح می‌کند و بعد از آن می‌توانیم در این رابطه اقدامات کافی انجام دهیم.

کد خبر 465397

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.