خروج آمریکایی‌ها از عراق، تضمین کننده امنیت این کشور خواهد بود

رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی با رئیس شورای عالی قضایی عراق، گفت: اجرای مصوبه پارلمان عراق در خصوص خروج آمریکایی‌ها، تضمین کننده امنیت کشور عراق خواهد بود.

به گزارش ایمنا به نقل از مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه، سیدابراهیم رئیسی صبح امروز -سه شنبه، ۹ دی ماه- در تماس تلفنی با «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضائی عراق، ضمن تشکر از مراجع قضائی این کشور برای پیگیری مستمر پرونده ترور شهید سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و سایر همراهان آنها، امنیت ملی ایران و عراق را در هم تنیده و غیرقابل تفکیک خواند و اظهار کرد: ما امروز شاهد اراده جدی ایران و عراق برای مبارزه مشترک با عوامل تنش‌زا و امنیت‌زدا هستیم.

وی اقدام تروریستی سال گذشته را با هدف متوقف کردن ایران و عراق در مسیر پیشرفت و توسعه دانست و با تاکید بر لزوم مبارزه با تروریسم، گفت: امروز ما آمریکا را مصداق بارز تروریسم دولتی می‌دانیم.

رئیس قوه قضائیه اختلاط خون شهیدان سلیمانی و ابومهدی تضمین کننده پیوند راهبردی و ناگسستنی میان دو کشور ایران و عراق دانست و تصریح کرد: اجرای بدون تبعیض و بدون استثنا عدالت، سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران در خصوص مجازات آمران، مباشران و قاتلان اقدام تروریستی سال گذشته در بغداد است.

رئیسی، آمریکا را دشمن مشترک ملت‌های ایران و عراق دانست و با تاکید بر اینکه همکاری ایران و عراق باید به پیگرد قانونی نسبت به کسانی که در جنایت بزرگ تروریستی سال گذشته نقش داشتند بیانجامد، گفت: اجرای مصوبه پارلمان عراق در خصوص خروج آمریکایی‌ها، تضمین کننده امنیت کشور عراق خواهد بود.

وی با تاکید بر این نکته که کشورهای منطقه توانایی تأمین امنیت بدون دخالت‌های بیگانگان را دارند، گفت: حضور آمریکا در منطقه جز ناامنی هیچ دستاوردی نداشته و عامل آشفتگی و اخلال در امنیت منطقه بوده است.

همچنین در این تماس تلفنی «فائق زیدان» بر اجرای بدون تبعیض عدالت در پرونده ترور شهیدان سلیمانی، ابومهدی و سایر همراهان آن‌ها تاکید کرد و با بیان اینکه اختلاط خون این شهیدان بر وحدت دو کشور ایران و عراق افزوده است، گفت: ما شاهد برگزاری مراسم سوگواری دو شهید در کشورهای عراق و ایران هستیم و می‌بینیم که عکس‌های دو شهید در این مراسم‌ها در کنار هم قرار داده می‌شود که این مساله خود نشان دهنده وحدت و سرنوشت مشترک دو کشور است.

وی با تاکید بر لزوم اجرای عدالت در خصوص پرونده ترور فرماندهان مقاومت بدون هیچ‌گونه تبعیض، ادامه داد: همچون شما معتقدیم مرتکبین، آمران و افرادی که اطلاعات این جنایت را افشا کرده باشند باید مجازات شوند و این مساله در قانون کشور عراق وجود دارد. در عین حال، هم اکنون دولت عراق به سمت عملی کردن مصوبه پارلمان درباره اخراج نیروهای آمریکایی در حال حرکت است.

رئیس شورای عالی قضائی عراق همچنین با اشاره به ضرورت تأمین امنیت منطقه توسط کشورهای حاضر در آن، گفت: نیازی به حضور نیروهای بیگانه برای تأمین امنیت احساس نمی‌شود.

کد خبر 465095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.