علت حذف نام «مولانا» از کتاب فارسی نهم چه بود؟

معاون برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره علت حذف نام مولانا از شعری در کتاب فارسی پایه نهم توضیح داد.

به گزارش ایمنا، علی محبی در این باره اظهار کرد: نام مولانا پای شعری در کتاب فارسی سال نهم در صفحه ۳۱ با این مضمون که «تا توانی می گریز از یار بد**یار بد بدتر بود از مار بد» درج شده بود اما در اسفند ۹۶ خبرنامه گروه آموزش زبان و ادبیات فرهنگستان زبان و ادب فارسی نقدی را در این باره مطرح می‌کند که شعر مربوط به مولانا نیست.

وی افزود: گروه تألیف بررسی می‌کند و می‌بیند درست است و چنین بیتی در دیوان مولانا وجود ندارد. بنابراین در چاپ ۹۹-۹۸ آن را اصلاح می‌کنند و نام مولانا را بر می‌دارند و به جای آن می‌نویسند «شاعری فرموده» زیرا سراینده مشخص نبوده است.

معاون برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با تاکید بر اینکه تغییر به این دلیل نبوده که نام مشاهیر بزرگ را حذف کنیم بلکه صیانت از جایگاه مشاهیر مطرح است گفت: این شعر در دیوان ایشان وجود نداشته است اما شعری با مضمون یار و همنشین از مولانا را برای چاپ بعدی در سال آینده جایگزین می‌کنیم. شعری که از مولانا جایگزین خواهد شد «مار بد جانی ستاند از سلیم ** یار بد آرد سوی نار مقیم» خواهد بود و در نسخه پی دی اف کتاب امسال هم اصلاح می‌شود.

محبی در پاسخ به اینکه آیا گروهی از اساتید کتاب‌های درسی را پیش از انتشار بررسی مجدد نمی‌کنند تا چنین اشکالاتی رخ ندهد؟ گفت: در سنوات گذشته در مسیر تألیف کتب درسی اشتباهاتی رخ داده بود. شیوه نامه تغییر کتاب درسی را تدوین کردیم که این امر در پنج سطح و به صورت دقیق صورت می‌گیرد که لایه اصلی شورای برنامه‌ریزی درسی است که متخصصان موضوعی و متخصصان تعلیم و تربیت، نمایندگان ذینفعان اصلی یعنی دانش آموزان و معلمان در آن حضور دارند.

به گفته معاون برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در سال ۹۲ به علت همسوسازی با سند تحول بنیادین، کل کتب نو نگاشت شدند که به علت عجله غفلت‌هایی این چنین صورت گرفته است.

وی که در برنامه‌ای تلویزیونی صحبت می‌کرد، درباره اینکه چرا خود سازمان پژوهش به موقع اطلاع‌رسانی نمی‌کند که درگیر حواشی نشود؟ گفت: در جریان ارزشیابی‌های صورت گرفته، کتب درسی مسیرهایی را طی می‌کند و ممکن است تغییراتی اعمال شود؛ اما این طور نیست که همه را اعلام کنیم. وقتی کتاب تغییر کند منتشر می‌شود و همه متوجه می‌شوند و هر جا نیاز به پاسخگویی وجود داشته باشد اعلام می‌کنیم. ما چیزی تحت عنوان غلط نامه منتشر نمی‌کنیم اما در نسخه الکترونیکی بلافاصله موارد را اصلاح می‌کنیم. اطلاع رسانی هم به معلمان و دانش آموزان صورت می‌گیرد که کتاب در سایت اصلاح شده و آن را مدنظر قرار دهند.

کد خبر 465078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عجیبه NL ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
    0 0
    توجیه عجیبی میارن میگن، شعر از مولانا نیست...شعر از مولانست دفتر پنجم...اما چیزی که نمیگن اینه که نویسنده کتاب چند سال پیش شعر مولانا رو با حذف و عوض کردن ظاهر الفاظ صورتی تازه داده حالا با هر هدفی....امروز هم که کلا منکر ذکر نام مولانا میشوند...