نخستین واکسن کرونای ایرانی تزریق شد/تجربه موفق ایران در واکسن‌سازی

با تزریق انسانی واکسن‌های کرونای تولید شده توسط یک شرکت دانش‌بنیان، فاز نخست مطالعه بالینی این واکسن آغاز شد و تولید آن یک گام به جلو برداشت.

به گزارش ایمنا، امروز هتل ارم میزبان داوطلبانی بود که برای نخستین بار واکسن ایران‌ساخت کرونا را دریافت می‌کنند. نخستین دوز از این واکسن برای آغاز مطالعات انسانی در حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام و مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا به فرد داوطلب تزریق شد تا فاز نخست مطالعه بالینی این واکسن به طور رسمی آغاز شود.

دانش‌بنیان‌ها نیاز کشور در حوزه سلامت را تأمین کردند

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در این مراسم با بیان این‌که به دست شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام بزرگی در حوزه تأمین اقلام و تجهیزات فناورانه در حوزه سلامت و به ویژه مبارزه با کرونا صورت گرفته است، گفت: شرکت‌های دانش بنیان نه تنها در تأمین و تولید تجهیزات پیشرفته، بلکه در حوزه واکسن نیز دستاوردهای ارزشمندی را برای سلامت کشور به ارمغان آورده‌اند.

ستاری با بیان این‌که روند مطالعه و مقدمات واکسن ایران‌ساخت کرونا توسط این شرکت‌ها از نخستین روزها آغاز شده است، ادامه داد: گروه‌های گوناگونی هم اکنون به طور جدی در زمینه ساخت واکسن مشغول فعالیت هستند و این کار را زیر نظر ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت دنبال می‌کنند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این مسیر حامی این شرکت‌ها است.

رییس ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به همکاری و ایجاد زمینه‌های صادراتی برای اقلام فناور تولید شده، بیان کرد: حاصل تلاش شرکت‌های دانش بنیان خودکفایی و بی نیازی کامل از واردات در اقلام مورد نیاز مقابله با کرونا است و امروز نیازی نیست که توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تأمین نشود.

این واکسن ویروس غیر فعال شده است که توسط شرکت دانش‌بنیان شفا فارمد مورد بررسی قرار می‌گیرد. افراد داوطلب منتخب پس از تزریق در طول فرآیند چندین مرتبه خون گیری می‌شوند و به مدت یک هفته اقامت خواهند داشت.

این داوطلبان در بازه سنین ۱۸ تا ۵۰ سال هستند و پس از پایش و غربالگری، ۲۰ نفر از افرادی که در این آزمون‌ها حائز شرایط لازم شناخته شده‌اند، پس از تزریق واکسن‌ها، مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.

قرار است در کمتر از دو ماه فاز نخست مطالعات بالینی به اتمام برسد و در صورت موفقیت فاز بعدی آغاز شود. از میان ۷۰ هزار نفر که با سامانه ۴۰۳۰ تماس گرفتند حدود ۵۰ هزار نفر داوطلب شدند و از این میان ۲۰ نفر منتخب و مورد بررسی قرار می‌گیرند.

تجربه موفق ایران در واکسن‌سازی

در این مراسم سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تجربه موفق کشورمان در تولید دارو و واکسن بیان کرد: ایران با تجربه و پیشینه موفق حدود ۱۰۰ سال واکسن سازی، امروز گام مهمی در مقابله با یکی از بیماری‌های شایع و نوظهور برداشته است.

نمکی با بیان این‌که به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان، ظرفیت نهفته ایران در تولید واکسن بار دیگر احیا شده است ادامه داد: با ساخت واکسن کرونا در داخل کشور، اقدامی تحول آفرین در مبارزه با این بیماری پیمودیم و تلاش دانشمندان کشور در این زمینه بسیار امیدوار کننده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به توانمندی‌های کشور در زمینه زیست فناوری گفت: با دستاوردهایی که داشتیم امروز به مرحله‌ای رسیدیم که اولین تزریق را روی انسان انجام دهیم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به همگامی فناوران ایرانی در تحقیق و تولید واکسن کرونا با یافته‌ها و تجربیات به روز علمی گفت: تولید واکسن براساس تمامی مدل‌های رایج و به روز دنیا پیش می‌رود.

نمکی ابراز امیدواری کرد در مدت زمانی کوتاه، پس از موفقیت آمیز بودن فاز نخست مطالعه بالینی، وارد فاز دوم و پس از آن فاز سوم برای حرکت به سوی تولید ملی شود.

گزارش از: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

کد خبر 465032

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.