مجازات کلاهبرداری کامپیوتری چیست؟

بر اساس قانون، کلاهبرداری از طریق کامپیوتر جرم است و مجازات مخصوص دارد.

به گزارش ایمنا، با توسعه فضای مجازی و استفاده از سیستم‌های کامپیوتری کلاهبردارانی که به دنبال سوءاستفاده از فضای ایجاد شده هستند از آب گل آلود ماهی گرفتند و دست به کلاهبرداری‌های متعددی زدند.

اما کلاهبرداری به هر شکلی که باشد جرم است و شخص خاطی باید مجازات مقرر را طی کند.

درباره مجازات مربوط به کلاهبرداری صحبت‌های زیادی شده است اما به طور کلی مجازات و جرم بودن این جرم در ماده ۶۷ مجموعه قوانین الکترونیکی آمده است.

مطابق با این ماده هر فرد در بستر مبادلات الکترونیکی، با سوءاستفاده یا استفاده غیر مجاز از «داده پیام» برنامه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای و وسایل ارتباط از راه دور و ارتکاب افعالی نظیر ورود، محو، توقف «داده پیام» مداخله در عملکرد برنامه یا سیستم رایانه‌ای و غیره دیگران را بفریبد یا سبب گمراهی سیستم‌های پردازش خودکار و نظایر آن شود و از این طریق برای خود یا دیگری وجوه، اموال یا امتیازات مالی تحصیل کند و اموال دیگران را ببرد مجرم محسوب می‌شود.

بر اساس همین ماده شخص مجرم علاوه بر رد مال به صاحبان اموال به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال مأخوذه هم محکوم می‌شود.

بنابه گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در تبصره ماده ذکر شده شروع به این عمل، جرم است و مجازات مقرر در این ماده مطرح شده است.

کد خبر 464930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.