عرضه یک میلیون و ۱۴۱ هزار کالای ملتهب در سال ۹۹

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال ۹۶ عرضه مواد پتروشیمی در کالاهای ملتهب یک میلیون و ۱۴۶ هزار تن، در سال ۹۷ یک میلیون تن، در سال ۹۸ یک میلیون و ۱۵۷ هزار تن و در ۸ ماه سال ۹۹ این عرضه یک میلیون و ۱۴۱ هزار تن بوده است.

به گزارش ایمنا به نقل از وزارت صمت، مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره اقدامات انجام شده برای ساماندهی وضعیت عرضه و تقاضا در خصوص واردات برخی از محصولات پتروشیمی گفت: واردات محصولات پتروشیمی ممنوع نبوده و سال‌ها است که تعرفه این محصولات ۵ درصد است چون پتروشیمی جز مزیت‌های رقابتی کشور است.

وی افزود: در برخی از گریدهای پتروشیمی از جمله انواع pp کمبود تولید و عرضه داریم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه‌کرد: کمبود عرضه برخی مواد اولیه پتروشیمی در بورس کالا وجود دارد و این واردات برای جبران کسری انجام شده است.

صادقی نیارکی افزود: واردات پلی پروپیلن سال‌ها است که انجام می‌شود و به دلیل کمبود موجود و تنظیم بازار، واردات صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: دوستان به رانت ارز اشاره می‌کنند، اگر موضوع رانت نرخ ارز بود، کسی ۶۰ درصد بالاتر از نرخ جهانی مواد پلی پروپیلن را خریداری نمی‌کرد.

معاون امور صنایع وزارت صمت با اصلاحات انجام شده پیک رقابت‌ها رفع شده است و کالاهایی که با رقابت‌های زیادی همراه بودند، اکنون یا رقابت نمی‌شوند و یا به مچینگ می‌روند.

صادقی نیارکی گفت: در بورس کالا به واسطه کمبود عرضه و نبود توان تولید به اندازه نیاز موجود، حدود ۴۰ گرید رقابت می‌شود. کالا اگر به اندازه نیاز تولید نشود، بازار حاشیه‌ای پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر پی. وی. سی، پلی پروپیلن گرید فیلم، پ. پ شیمیایی، پ. پ نساجی، استایرن بوتادین و ۲EH که رقابتی در آن انجام نمی‌شود یا دامنه رقابت آن مدیریت شده است.

معاون امور صنایع وزارت صمت در ادامه گفت: سامانه بهین یاب یک درگاه است و در حال حاضر بنگاه‌ها با خود اظهاری و بعضاً ارتباط غیر برخط، حامل‌های انرژی از جمله برق را اعلام می‌کنند و معاونت طرح و برنامه وزارت صمت پیگیر برقراری ارتباط بر خط با تأمین اجتماعی، توانیر و سازمان امور مالیاتی هست که برخی از این ارتباطات نیز انجام گرفته است.

صادقی نیارکی تصریح کرد: درخواست وزارت صمت از سازمان امور مالیاتی مدت‌هاست که انجام شده است و برای سامانه بهین یاب درخواست ارتباط داده‌ها صورت گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به کاهش تقاضای کاذب در بازار پتروشیمی با اصلاحات انجام شده اشاره کرد و افزود: اعداد باید ثبت شوند در سال ۹۶ عرضه مواد پتروشیمی در کالاهای ملتهب، ۱.۱۴۶ هزار تن بوده است و در سال ۹۹ به ۱.۱۳۸ هزار تن رسیده است. این در حالی است که با وجود افزایش تولید محصولات پایین دستی با انجام اصلاحات انجام گرفته توسط وزارت صمت میزان سوداگری را کاهش شدید داده است.

معاون امور صنایع وزارت صمت تصریح کرد: تقاضای کالای ملتهب در سال ۹۶ حدود ۲.۲۰۰ هزار تن بوده است و در سال ۹۸ به ۱.۷۰۰ هزار تن رسیده است

صادقی نیارکی تصریح کرد: در سال ۹۶ عرضه مواد پتروشیمی در کالاهای ملتهب یک میلیون و ۱۴۶ هزار تن، در سال ۹۷ یک میلیون تن، در سال ۹۸ یک میلیون و ۱۵۷ هزار تن و در ۸ ماه سال ۹۹ این عرضه یک میلیون و ۱۴۱ هزار تن بوده است.

وی افزود: درباره تقاضای کالاهای ملتهب در سال ۹۶ میزان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن، سال ۹۷ چهار میلیون تن، سال ۹۸ هم یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن و در سال ۹۹ یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن بوده است. که نشان از اصلاحات انجام گرفته در سهمیه‌ها و توزیع بهینه است.

کد خبر 461418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.