آیین نامه مرزبانی زیستی تصویب شد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اهمیت مرزبانی زیستی و کنترل مرزها جهت ورود و خروج عوامل زیستی گفت: ایجاد ساختار مرزبانی زیستی برای همه کشورها لازم است براین اساس آیین نامه مرزبانی زیستی تصویب شد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار غلامرضا جلالی روز چهارشنبه در تشریح این خبر افزود: پدافند غیرعامل کشور با همکاری سایر دستگاه های متولی، آیین نامه مرزبانی زیستی را آماده کرده و به تصویب رساندند که نقش همه دستگاه ها در این حوزه مشخص شده است.

وی با بیان اینکه تهدید زیستی در واقع ۶ حوزه کلی زیست جهانی را در بر می گیرد، افزود: مرزبانی در برابر تهدیدات زیستی از جمله مباحث به روزی است که در کشور ما اهمیت خاصی به آن قائل هستند و در اینجا سازمان پدافند غیرعامل تهدیدات زیستی را به چند بخش مختلف تقسیم بندی کرده است.

سردار جلالی ادامه داد: بخشی شامل حوزه انسان و بخشی حوزه دام را در برمی گیرد که شامل دام سبک، سنگین،طیور، شیلات و نظایرآن منابع طبیعی و محیط زیست همچنین حوزه غذا و دارو در زمره مسایل مرتبط با مرزبانی زیستی از نظر دسته بندی سازمان پدافند غیرعامل قرار گرفته است.وی با بیان اینکه موضوع نظام منطقه ای مقابله با بیماری های دامی و طیور بین همسایگان نیز یک ضرورت جدی و دارای اولویت است تاکید کرد: در حوزه دامی مسائل مربوط به مرزبانی زیستی باید تقویت شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: بر اساس آمارها، دام ها مقام اول در تهدیدات زیست محیطی جهان امروز را به خود اختصاص داده اند؛ در واقع  ایجاد ساختار مرزبانی زیستی برای همه کشورها لازم است.

براساس این گزارش،آگاهی اقشار مختلف مردم در خصوص مقوله پدافند غیرعامل و آشنایی با آن، این امکان را فراهم می سازد که در برابر حملات و وقایع مختلف طبیعی و غیر طبیعی در حوزه های مختلف آمادگی داشته باشند.اگر در حوزه های پدافند غیرعامل غفلت شود، خسارت زیادی به بارمی آورد؛ یکی از خطراتی که دشمنان ، ایران را به وسیله آن تهدید می کنند مشکلات زیست محیطی است.

وجود نداشتن جدی و ملموس مرزبانی زیستی باعث می شود تا آفات و بیماری های خطرناک زیادی وارد کشورمان شود. از جمله این آفات سنبل آبی است؛ بررسی های انجام شده نشانگر آن است که با رویش این گیاه در آب، دیگر اکسیژن نخواهد بود و بطور کامل از دست خواهد رفت و اگر این امر جدی گرفته نشود و اقدامی صورت نگیرد قطعا فراگیرتر خواهد شد.

کد خبر 460528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.