ارائه تسهیلات توسط دولت و بانک مرکزی برای تأمین مسکن ۷۰ هزار نفر

بر اساس تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، دولت و بانک مرکزی مکلف هستند تسهیلات لازم برای تأمین مسکن ۷۰ هزار نفر را تأمین کنند.

به گزارش ایمنا، بر اساس تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، بانک مرکزی مکلف است از طریق بانک‌های عامل از محل سپرده‌های جاری و قرض‌الحسنه نظام بانکی پس از انجام تکالیف مندرج در بندهای (الف)،) و (ه) این تبصره نسبت به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه برای برخی از موارد اقدام کند.

بر اساس این تبصره، مبلغ دو هزار میلیارد تسهیلات بلندمدت (حداقل ده ساله) برای پرداخت ۷۰۰ میلیون ریال ودیعه مسکن، ۲۰۰ میلیون ریال وام ازدواج و ۲۰۰ میلیون ریال وام ضروری برای هر یک از کارکنان و بازنشستگان ناجا از طریق بانک‌های عامل در نظر گرفته است.

همچنین باید برنامه‌ریزی‌های لازم برای ارائه مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال از محل منابع عادی بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات ساخت یا خرید مسکن تا سقف یک میلیارد ریال برای هر فرد با نرخ سود ۹ درصد و با ضمانت نیروی انتظامی با بازپرداخت ۲۰ ساله و مبلغ پنج هزار میلیارد ریال جهت پرداخت به بیماران صعب‌العلاج، سرطانی و زوج‌های نابارور صورت گیرد.

دستورالعمل اجرایی شامل نحوه پرداخت تسهیلات و مشمولان یاد شده با همکاری بانک مرکزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و عملیاتی می‌شود.

در کنار مبالغ اعلام شده باید مبلغ چهل هزار میلیارد ریال جهت پرداخت به کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با هماهنگی هر یک از سازمان‌های مذکور برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه جهیزیه ۲۰۰ میلیون ریال، ازدواج ۵۰ میلیون ریال به کارکنان و بازنشستگان و فرزندان آنها و ودیعه مسکن ۳۰۰ میلیون ریال به هر یک از کارکنان و بازنشستگان ارائه شود.

بر اساس این مصوبه، مبلغ هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع عادی بانک‌ها برای هر یک از سازمان‌های مذکور جهت ساخت یا خرید مسکن تا سقف یک میلیارد ریال برای هر فرد با بازپرداخت حداکثر ۲۰ ساله و مابه‌التفاوت سود تسهیلات مذکور در توافق هر یک از سازمان‌ها با بانک‌های عامل تأمین می‌شود.

در دیگر تبصره‌های این لایحه آمده است، باید مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال جهت توانمندسازی، پرداخت تسهیلات و خرید انشعابات، توسعه تأسیسات خانگی، کارگشایی امور کسب و کار خرد روستایی و همچنین صندوق‌های اعتباری خرد زنان روستایی با پیشنهاد معاونت روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهور برای پرداخت به متقاضیان روستایی در نظر گرفته شود.

بنابه گزارش ایرنا، «حسینعلی امیری» نماینده پارلمانی رئیس‌جمهوری صبح روز چهارشنبه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد، منابع و مصارف لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور بیش از ۲۴ میلیون و ۳۵۷ هزار و ۷۸ میلیارد و ۹۸۶ میلیون ریال تعیین شده است.

کد خبر 459140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.