جلالی: آزمایشگاه سطح سه زیستی حاصل تلاش شهید فخری‌زاده است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور شهید فخری‌زاده را جزو سرداران شهید پدافند غیرعامل توصیف کرد و گفت: آزمایشگاه تمام ایرانی «سطح سه زیستی» حاصل همت و مدیریت این شهید گرانقدر است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان پدافند غیرعامل کشور، سردار غلامرضا جلالی در گفت‌وگویی درباره نقش و جایگاه شهید فخری‌زاده در ارتقای توان دفاعی کشور در برابر تهدیدات نوین، اظهار کرد: امروز مقوله دفاع، تنها شامل مسائل نظامی نیست بلکه عرصه تهدیدات گسترده‌تر و به حوزه‌هایی همچون پدافند سایبری، شیمیایی، زیستی و پرتوی کشیده شده است. از سوی دیگر یکی از رسالت‌های وزارت دفاع، پشتیبانی از نیروهای مسلح کشور است و پدافند غیرعامل به عنوان بخش مکمل دفاع نظامی کشور مجموعه‌ای از مأموریت‌های خود را با استفاده از ظرفیت‌های وزارت دفاع به ویژه سازمان سپند انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه یکی از بازوان توانمند وزارت دفاع، سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی (سپند) است، گفت: این سازمان تحت مدیریت شهید فخری زاده همراهی و همکاری بسیار زیادی با سازمان پدافند غیرعامل کشور داشته است، برای مثال در عرصه پدافند زیستی سازمان سپند به ارتقای ظرفیت‌های فنی و تخصصی کشور به ویژه از نظر آزمایشگاهی و ساخت تجهیزات پیشرفته مانند آزمایشگاه سیار سطح ۳ ایمنی زیستی (BSL-۳) سیار پرداخته، که موجب ارتقای توان دفاع بیولوژیک کشور شده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه این توفیقات بدون همکاری شهید فخری زاده در رأس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع میسر نمی‌شد، ادامه داد: در زمینه مقابله با شیوع ویروس کرونا هم این سازمان وظایف بسیار خطیری را برعهده گرفت که برخی از آنها تولید کیت‌های تشخیصی و موضوع راهبردی تولید واکسن بود که امروز در آستانه ورود به آزمایش‌های انسانی است.

جلالی با بیان اینکه شهید فخری زاده مبدع صنعت پدافند غیرعامل در حوزه‌های CBRNE است به کمک‌های سازمان سپند در زمینه ارتقای توانمندی‌ها در حوزه مقابله با تهدیدات نوین اشاره و تصریح کرد: ما طی سال‌های گذشته به کمک سازمان سپند و شخص شهید فخری زاده، آتش نشانی‌های بیش از ۵۰ شهر را به تجهیزات بومی و پیشرفته مقابله با تهدیدات CBRNE مجهز کردیم که بخشی از آنها در شرایط مقابله با کرونا به کمک کشور آمد.

وی با اشاره به زحمات شهید فخری‌زاده در سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی در حوزه پدافند پرتوی نیز گفت: سازمان پدافند غیرعامل با کمک و مشارکت سپند در طرح‌ریزی اقدامات پدافندی در استان‌های هسته‌ای اقدامات ارزشمندی انجام داد که ایجاد ظرفیت‌های عملیات پدافندی، درمانی و… از جمله آنهاست.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: شهید فخری‌زاده از شهدای مظلوم کشور است و ابعاد خدمات و دستاوردهای او برای امنیت و سلامت مردم و استحکام نظام مقدس جمهوری اسلامی به حدی است که حتی امروز هم نمی‌توان به طور کامل در خصوص این اقدامات سخنی به میان آورد. ولایت‌مداری شهید فخری زاده به حدی بود که اوامر و منویات مقام معظم رهبری را بر همه چیز اولویت می‌دانست.

جلالی با اشاره به اینکه آن شهید از دانشمندان متخصص در امور هسته‌ای بود، افزود: عمده فعالیت سازمان سپند نیز در مباحث هسته‌ای مربوط به مباحث پدافند پرتوی است. شهید فخری‌زاده، فخر شهدای هسته‌ای و جز سرداران شهید پدافند غیر عامل است.

وی با بیان اینکه بدون شک انگیزه دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از به شهادت رساندن شهید فخری زاده، ضربه زدن به توان دفاعی و بازدارندگی کشور، بوده است، تصریح کرد: من به ضرس قاطع به ملت عزیز ایران اطمینان می‌دهم که این شهید با اقدامات مجاهدانه و نشر دانش خود، سنگ بنای پروژه‌های عظیم علمی دفاعی را ایجاد و شاگردانی مکتبی و انقلابی تربیت کرده است که راه او را ادامه خواهند داد و این علم هیچ گاه بر زمین نخواهد ماند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه مظلومیت شهید فخری‌زاده، از سایر ویژگی‌هایش بارزتر بود تصریح کرد: خاصیت مردان بزرگی همچون شهید حاج قاسم سلیمانی، طهرانی مقدم و فخری زاده این است که در زمان حیات تکیه‌گاه مردم و الهام بخش نسل جوان و پس از شهادت سبب ساز اتحاد و انسجام ملت در ایستادگی در برابر دشمنان خواهند بود.

کد خبر 458765

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.