روحانی: بهره برداری از سامانه جامع تجارت جزو تاکیدات رهبر انقلاب بود

رییس جمهوری گفت: بهره برداری از سامانه جامع تجارت جزو آرزوهای مهم دولت و تاکیدات مقام معظم رهبری بود.

به گزارش ایمنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و در بهره برداری از سامانه تجارت (دولت الکترونیک) اظهار کرد: طبق وعده‌ای که به مردم داده بودیم مبنی بر اینکه در تاریخ ۱۳۹۹/۹/۹ شاهد افتتاح سامانه بسیار مهم و جامع تجارت خواهیم بود، امروز شاهد افتتاح این سامانه بودیم که از همان دیروز آماده بود و امروز به وعده‌مان عمل کردیم.

وی با اشاره به اهمیت وعده دولت درباره راه اندازی این سامانه گفت: این سامانه هم برای اینکه تجار و بازرگانان ما به راحتی به سامانه تجارت و همزمان به سامانه بانک مرکزی و گمرکات و حتی بیمه و امثال اینها ارتباط داشته باشند، در یک پنجره واحد این خدمات را ارائه می‌کنیم.

رئیس جمهوری افزود: این باعث می‌شود فردی که می‌خواهد کالایی را وارد کند -به خصوص کالاهای اساسی و ضروری که برای ما مهم است- بتواند به راحتی با ورود به این سامانه ثبت سفارش کند و از طریق آن مجوزها و تاییدیه‌های لازم اخذ شود و از طریق همین سامانه تخصیص و تأمین ارز از بانک مرکزی داده شود و در ادامه اقدامات لازم برای خرید کالا و ورود به بنادر و گمرکات انجام شده و بالاخره به بازار عرضه شود.

روحانی گفت: هدف ما از راه اندازی این سامانه این است که جلوی سو استفاده‌ها گرفته شود و فعالیت‌های اقتصادی کاملاً شفاف شود و از کارت بازرگانی گرفته تا ثبت سفارش و در نهایت تا ورود کالا و انبار شدن کالا و در اختیار مردم و مصرف کننده نهایی قرار بگیرد.

رئیس جمهوری افزود: ۷۰ درصد این سامانه جامع افتتاح شده است و در اختیار است، ۳۰ درصد که بخش بزرگی از آن به سامانه انبارهای کشور اعم از انبارهای دولتی، بنادر و گمرکات به این سامانه متصل می‌شود. اما برخی انبارها مربوط به بخش خصوصی و نهادهای عمومی غیردولتی هست که تصمیم این جلسه این است که اقدامات لازم برای اتصال انبارها تا بهمن ماه در دهه مبارک فجر انجام بگیرد.

روحانی خاطرنشان کرد: امیدواریم ۱۱ بهمن ۹۹ شاهد تکمیل این سامانه با الحاق همه انبارها به آن باشیم و این سامانه تحول بزرگی ایجاد می‌کند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه این سامانه یک تحول بزرگی را ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: این سامانه فعلاً در زمینه واردات کالاهای خارجی و صادرات کالاهای داخلی خدمات می‌دهد. تا پایان سال در زمینه تولیدات داخلی به تدریج این سامانه تکمیل می‌شود و در مراحل مختلف، امیدواریم اقدامات لازم برای تجهیز این سامانه مهم انجام گیرد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه این سامانه از آرزوهای مهم دولت در زمینه دولت الکترونیک بود، گفت: ایجاد این سامانه مورد تاکید مقام معظم رهبری بود و این سامانه ایجاد شد تا کارها تسهیل شود و بتوانیم با قاچاق مبارزه کرده و جلوی سوءاستفاده‌های احتمالی را بگیریم.

رئیس جمهوری از افتتاح دو سامانه مهم دیگر در مراسم امروز خبر داد و گفت: در حوزه مدارک تحصیلی آموزش و پرورش سامانه‌ای افتتاح شد که مانع سو استفاده و جعل مدارک آموزش و پرورش خواهد شد و به راحتی مدارک ابتدایی و متوسطه افراد در این سامانه قابل مشاهده است.

روحانی با اشاره به این موضوع که قبلاً سامانه مشابهی برای مدارک تحصیلی دانشگاه‌ها افتتاح شده بود، گفت: بنابراین در زمینه مدارک تحصیلی کار بزرگی در دولت الکترونیک انجام گرفت.

وی، افتتاح سه سامانه مربوط به بخش اقتصاد و دارایی، پرداخت‌ها از جمله پرداخت سود سهام و مجامع را یادآور شد و افزود: همانطور که می‌دانید برای اینکه افراد سود سهام خود را دریافت کنند باید کارهای زیادی انجام دهد و فرم درخواست پر کند اما با ایجاد این سامانه‌ها، این مراحل حذف می‌شود و افراد به راحتی می‌توانند از طریق این سامانه سود سهام و دارایی‌ها و پرداخت‌های دولت را مشاهده کند.

رئیس جمهوری گفت: مجامعی که نیاز به جمع شدن و تشکیل اجتماعات مختلف داشت، اکنون بسیاری از آنها از طریق این سامانه به خوبی انجام می‌گیرد.

روحانی با بیان اینکه اقدامات دولت الکترونیک از اول ضرورت دولت یازدهم و دوازدهم بود، خاطرنشان کرد: از یک سال پیش تاکنون و بعد از شیوع بیماری کرونا، این ضرورت دوچندان شد.

بیش از سه هزار خدمت می‌تواند به صورت الکترونیک ارائه شود

وی تصریح کرد: یکی از راه‌های مقابله با کرونا این است که خدمات را الکترونیکی انجام دهیم و در جلسه امروز مطرح شد که دولت از پنج هزار و ۷۰۰ خدمتی که به دولت مردم ارائه می‌کند، سه هزار و هفت خدمت می‌تواند به صورت الکترونیکی ارائه شود.

رئیس جمهوری با بیان اینکه الان بخش بزرگی از خدمات دولت به صورت الکترونیک به مردم ارائه می‌شود، گفت: بقیه خدمات دولت هم باید الکترونیکی شود زیرا این کار موجب رفاه مردم، صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها و جلوگیری از فساد می‌شود.

روحانی با اشاره به اینکه با دولت الکترونیک، در بسیاری از موارد دقت و امنیت کارها بالا می‌رود، افزود: جلوگیری از سو استفاده دیگران و حفاظت این سامانه برابر حملات احتمالی و حفظ حریم خصوصی مردم به عنوان اصولی است که مورد توجه خواهد بود.

رئیس دولت تدبیر و امید در ادامه افزود: سامانه جامع رفاه ایرانیان هم در این جلسه تصویب شد که اقداماتش انجام و این سامانه هم به زودی تکمیل شود که این سامانه در سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری مورد تاکید ایشان بود. ان‌شاالله شورای اجرایی فناوری اطلاعات دولت به صورت گسترده تلاش می‌کند تا دولت الکترونیک و بخش‌های آن مخصوصاً بخش سلامت که برای ما بسیار مهم است، تکمیل شود.

وی اظهار کرد: در جلسه امروز تاکید شد درباره چند موضوع مهم جلساتی برگزار شود تا موانع برطرف شود یکی از این موضوعات مسئله سلامت بود که البته این کار آغاز شده و باید تکمیل شود و دیگری موضوع مالیات بود که باید موانع آن هم برطرف شود و سامانه جامع مالیات سریع‌تر نهایی شود. همچنین سامانه جامع رفاه ایرانیان و سایر خدماتی که دولت می‌تواند ارائه کند که انشاالله در جلسات آینده اینها را ادامه خواهیم داد.

کد خبر 458668

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.