فضای شهری رومانی در سینما حقیقت

مستند بلند «آکاسا، خانه من» در چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» به نمایش درمی‌آید.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، مستند بلند «آکاسا، خانه من» تولید سال ۲۰۲۰ کشورهای رومانی، آلمان، فنلاند به کارگردانی رادو چیورنیچوک در بخش بهترین‌های جهان مستند چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» به نمایش گذاشته می‌شود.

در خلاصه موضوع این فیلم مستند آمده است: «طی دو دهه گذشته خانواده اِناش Enache در دلتای بخارست زندگی کرده‌اند. دلتای بخارست فضای سبز وسیعی است که حیات‌وحش آن به یک اکوسیستم نادر شهری تبدیل شده است. آنها با آهنگ تغییر فصل‌ها، زندگی ساده و به دور از هیاهوی جامعه را سپری می‌کنند، اما به‌زودی این فضای آرام از بین خواهد رفت! آنها دیگر نمی‌توانند از فشار شهرداری رهایی یابند و مجبور می‌شوند به شهر نقل مکان کرده و یاد بگیرند که طبق قوانین جامعه رومانی زندگی کنند … .»

مستند «آکاسا، خانه من» Acasa, My Home یکی از آثار منتخب بخش «بهترین‌های جهان مستند» این دوره «سینماحقیقت» است که به‌صورت غیررقابتی و در قالب نمایش‌های برخط (آنلاین) برگزار می‌شود.

این فیلم در سال ۲۰۲۰ برنده جوایز بسیاری شده است از جمله جایزه جشنواره داک. فست مونیخ، جایزه ویژه هیات انتخاب جشنواره مستند تسالونیکی، جایزه حقوق بشر جشنواره سارایوو، جایزه ویژه هیات داوران جشنواره ساندنس، بهترین مستند جشنواره کراکو، جایزه بهترین رویکرد اخلاقی جشنواره میک. داکس، تقدیر ویژه جشنواره زوریخ، سه جایزه از جشنواره زاگرب. داکس.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، از ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۹۹ و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید ۱۹ به‌صورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.

کد خبر 458311

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.