کاهش کمک‌های دولت به شهرداری‌ها/صرفه‌جویی در هزینه‌ها یک اصل مهم

شهردار قم با اشاره به افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در بخش‌های مختلف هزینه‌ای، گفت: متأسفانه در این شرایط شاهد هستیم که کمک دولت به شهرداری‌ها کمتر از گذشته شده است.

به گزارش ایمنا، سید مرتضی سقائیان نژاد اظهار کرد: مدیریت شهری در شرایط خاص کنونی، دچار کاهش درآمدها و افزایش هزینه‌ها شده است.

شهردار قم با بیان اینکه این کاهش درآمدها و افزایش هزینه‌ها، واقعیتی آشکار است افزود: به طور مثال امروزه شهر قم نیازمند ۵۰۰ اتوبوس شهری است که با قیمت حدود ۶ میلیارد تومانی هر اتوبوس، تنها در بخش حمل و نقل عمومی نیازمند سه هزار میلیارد تومان بودجه هستیم، در حالی که کل بودجه شهرداری در سال جاری تقریباً همین مقدار است.

سقائیان نژاد با اشاره به افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در بخش‌های مختلف هزینه‌ای، گفت: متأسفانه در این شرایط شاهد هستیم که کمک دولت به شهرداری‌ها کمتر از گذشته شده است.

وی خاطرنشان کرد: دو رقم پایدار درآمد شهرداری یعنی نوسازی و ارزش افزوده گاهی دچار برخی نگرش‌ها و دیدگاه‌های غیرکارشناسی می‌شود.

شهردار قم با تاکید بر تمیزی شهر و جمع آوری هر روز زباله‌ها، یادآور شد: بنده می‌توانم همین امروز دستور دهم که زباله‌ها به جای هر روز، به صورت یک روز در میان جمع‌آوری شوند، در حالی که این گونه هزینه، نوعی «هزینه فایده» برای یک شهر زائرپذیر مانند قم است.

سقائیان نژاد تصریح کرد: البته باید بپذیریم که در این موضوع، یعنی موضوع زباله شهری، فرهنگ جامعه به نقطه تعالی خود نرسیده که شاید این امر ریشه در عدم فرهنگسازی‌های لازم و کافی از سوی نهادهای مختلف فرهنگی مانند آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و صدا و سیما داشته باشد.

وی با بیان اینکه صرفه‌جویی در هزینه‌ها به عنوان یک اصل در شهرداری قم پیگیری می‌شود، تصریح کرد: قطعاً مدیریت شهری به دنبال آن است تا بودجه سال ۱۴۰۰ با نگاهی کاملاً منطقی و کارشناسی شده تهیه و بسته شود.

کد خبر 457739

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.