اختلاف نمکی و ملک زاده کارشناسی و سیاستی است/ قیمت مرغ متعادل می‌شود

سخنگوی دولت در خصوص اختلاف میان وزیر بهداشت و آقای ملک زاده گفت: من این اختلاف را یک امر طبیعی و کارشناسی می‌دانم هر چند بهتر بود که در عرصه عمومی این مسائل بیان نمی شد؛  ولی ما از این دست اختلافات در همه جهان دیدیم.

به گزارش ایمنا، علی ربیعی امروز سه شنبه در نشست خبری با اشاره به روند تنظیم لایحه بودجه ۹۹ کل کشور در جلسات صبح و عصر هیئت دولت اظهار کرد: دولت نه تنها حدود ۱۱۰ میلیارد دلار درآمد ارزی را در سال‌های اخیر نداشت، بلکه درآمد پیش بینی شده ۵۰ میلیارد دلار را هم نداشت، با این وصف با وجود فشارهای اقتصادی و تحریم‌های آمریکا و کاهش درآمدهای ارزی خود طوری که حتی انتقال پول هم از محل صادرات غیرنفتی با مشکل روبرو می‌شد به نحوی بودجه‌ریزی شد تا در سال‌های ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ ما دچار عدم تعادل نشدیم.

وی افزود: حتی فشاری به بانک مرکزی وارد نشد و بانک مرکزی استقلال خود را حفظ کرد و دولت تلاش کرد پول پرفشار هم وارد بازار نشود و این از افتخارات ما در این سه سال بود.

سخنگوی دولت با اشاره به تصویب ۱۲ تبصره از لایحه بودجه در جلسات هیئت دولت گفت: از مهمترین اهداف بودجه ۱۴۰۰ کاستن از بودجه جاری و هزینه‌های دولت و دوم کاستن از رابطه بودجه جاری با نفت است که در بودجه دنبال شده است.

ربیعی درون‌زا شدن درآمدهای اداره کشور، تقویت بخش غیردولتی در اقتصاد، توجه خاص به مقابله با فقر مطلق، دنبال کردن حمایت‌های معیشتی، گسترش اشتغال خرد، کوچک و متوسط، پیگیری طرح تأمین این مسکن ملی در قالب برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی، مولد کردن دارایی‌های دولت و توجه به بهره‌وری را از اهداف و رویکردهای بودجه ۹۹ کل کشور عنوان کرد.

به گفته وی عدالت منطقه‌ای، اتمام پروژه‌های نیمه تمام، توجه به محیط زیست و گسترش صادرات غیرنفتی، توجه به فناوری‌های نو و شرکت‌های دانش بنیان و توسعه برنامه‌هایی برای حفظ سلامت مردم از دیگر اهداف بودجه ۹۹ کل کشور به شمار می‌روند.

اختصاص ۱۵ هزار میلیارد تومان به اتمام پروژه‌های نیمه تمام گازرسانی

سخنگوی دولت با تشریح مصوباتی که دولت در جلسات چند روز اخیر داشته گفت: ۱۵ هزار میلیارد ریال از منابع شرکت‌های دولتی تابع وزارت نفت برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام گازرسانی به روستاها مصوب شد.

ربیعی اضافه کرد: همچنین سهم سازمان نوسازی و تجهیز مدارس از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد افزایش یافت و امیدوار هستیم با تمهیداتی که در سال ۹۹ شده، از محل بودجه وزارت نفت و درآمدهای نفت در حوزه گاز، مدارسی که فاقد سامانه گرمایشی هستند را بتوانیم پوشش بدهیم و یکصد هزار کلاس درس مدرسه با این وصف ایمن خواهند شد.

وی با بیان اینکه اجازه برای تأمین اعتبار عملیات طرح‌های بازآفرینی شهری که برای بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است، افزود: از دیگر موارد بحث شده، موضوع بافت‌های فرسوده در کنار طرح اقدام ملی تأمین مسکن بود و در این زمینه وزارت راه و شهرسازی مکلف شد که زمین رایگان برای توسعه مراکز بهداشتی، مدرسه و نیروی انتظامی در مکان‌هایی که نیاز به تأمین امنیت اجتماعی دارد، قرار دهد.

سخنگوی دولت ادامه داد: همچنین در بودجه ترتیبی داده شده تا شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بتوانند برای بهسازی حاشیه شهرها و تأمین زیرساخت‌ها و خدمات عمومی در این مناطق فعالیت عملیاتی داشته باشند و برای این امر مکلف شدند.

ربیعی موضوع فاضلاب و شبکه آب روستایی را از دیگر محورهایی عنوان کرد که در جلسات هیئت دولت مورد بررسی قرار گرفته و گفت: امروزه خوشبختانه حدود ۸۰ درصد روستاها از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند و آب آشامیدنی ۲۰ درصد باقی مانده روستاها با تانکر تأمین می‌شود که در بودجه ۱۴۰۰ طرح‌های تأمین آب آشامیدنی برای همه روستاها دنبال شده است.

وی استمرار جریان فروش سهام و دارایی‌های دولتی مطابق روش‌های قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) را از دیگر اهداف بودجه ۱۴۰۰ عنوان کرد

سخنگوی دولت اضافه کرد: تعیین سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) معادل ۳۰ میلیارد دلار که یک میلیارد دلار آن صرفاً برای تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری، مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی است.

ربیعی در ادامه امکان استفاده سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی از تسهیلات بانکی برای طرح‌های توسعه‌ای بالادستی نفت و پیشگیری از خانم فروشی گاز، صنایع تکمیلی و تبدیلی کشاورزی، برای توسعه حمل و نقل درون و برون‌شهری پیش بینی شده است.

وی امکان انتشار اوراق مالی اسلامی برای شهرداری‌ها برای طرح‌های قطار شهری و حمل و نقل شهری، استمرار جریان عملیات بازار باز به منظور اجرای سیاست پولی و مدیریت نرخ‌های سود و مهار (کنترل) بلندمدت نقدینگی، مهار (کنترل) تورم، اجازه برای تأمین اعتبار عملیات طرح‌های بازآفرینی شهری و احیای بافت‌های فرسوده و تاریخی و همچنین طرح اقدام ملی تأمین مسکن از محل منابع داخلی شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی

سخنگوی دولت اضافه کرد: همچنین وزارت راه و شهرسازی مکلف شده زمین رایگان مورد نیاز برای احداث مدرسه، پاسگاه و مراکز بهداشتی در طرح‌های مسکن تصویب شده را در اختیار دستگاه‌های دولتی ذیربط قرار دهد.

ربیعی اقساطی شدن هزینه‌های خرید و نصب کنتورهای حجمی و هوشمند برای چاه‌های آب مجاز کشاورزی، الزام شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای ساماندهی و بهسازی محیط اسکان حاشیه شهرها و تأمین زیر ساخت خدمات عمومی در این مناطق، الزام به اصلاح شبکه آب روستایی و طرح‌های فاضلاب روستایی را از دیگر مصوبات دولت در جلسات روزهای اخیر عنوان کرد. سازمان صدا و سیما هم ملزم به پرداخت ۳۰ درصد از درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی برای کمک به فدراسیون‌های ورزشی شد.

به گفته وی، افزایش ۱۵ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی و اختصاص منابع آن برای کمک به هزینه‌های بیماری‌های خاص و خدمات درمانی مثل کاشت حلزون، خرید عضو مصنوعی، بیماران اوتیسم و نقص ایمنی از دیگر مصوبات هیأت دولت در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور بود.

سخنگوی دولت معافیت زائران اربعین از عوارض خروج از کشور را از دیگر مصوبات دولت عنوان کرد و گفت: در کنار مباحث بودجه مساله علت گرانی بی‌منطق مرغ هم در جلسه مطرح شد. بنا بر گزارش وزیر جهاد کشاورزی قیمت مرغ با برنامه‌ریزی صورت گرفته به قیمت مصوب خواهد رسید.

قیمت مرغ متعادل می‌شود

ربیعی افزود: در این جلسه عنوان شد که برای تنظیم بازار عمده فروشی‌ها وزارت جهاد کشاورزی ورود پیدا کرده است و در روز یکشنبه ۳۲۰ تن مرغ (۱۶۰ تن مرغ گرم به قیمت ۱۸ هزار ۵۰۰ تومان و ۱۶۰ تن مرغ منجمد به قیمت ۱۵ هزار تومان) وارد بازار کرده است تا قیمت را پایین بیاورد. توزیع مرغ در میادین میوه و تره بار خواهد بود تا مستقیماً به دست مردم برسد. اضافه بار به فروشگاه‌های زنجیره‌ای داده می‌شود.

به گفته وی در حالی که قیمت در میدان بهمن به عنوان شاخص روز یکشنبه ۳۴ هزار تومان بوده است بعد از اینکه حداقل ۶۵۰ تن مرغ وارد بازار شد، قیمت در میدان بهمن ساعت روز دوشنبه، به ۲۸ هزار تومان رسید.

سخنگوی دولت در عین حال گفت: در سطح خرده فروش‌ها هنوز بعضی از فروشگاه‌ها مرغ روزهای گذشته را دارند و مقاومت می‌کنند اما از سه شنبه این توزیع افرایش پیدا خواهد کرد و قیمت‌ها پایین خواهد آمد.

ربیعی با بیان اینکه قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار، ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است، گفت: تعزیرات ورود جدی پیدا کرده و با تشدید بیشتری وارد خواهد شد. ضمن اینکه توزیع هم از جنوب شهر، میادین خزانه، نواب، پیروزی و… و. شروع شده است.

تماس‌هایی از شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران انجام شده است

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا، آیا نشانه‌ای از بازگشت شرکت‌های خارجی علاقه‌مند به سرمایه گذاری در ایران وجود دارد؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های مهمی برای سرمایه گذاری دارد و سرمایه گذاران خارجی از این ظرفیت غافل نخواهند بود.

سخنگوی دولت یادآور شد: جمهوری اسلامی علاوه بر برخورداری از بازار ۸۰ میلیونی داخلی، ظرفیت ۶۰۰ میلیونی بازار همسایگان را دارد و وجود ۶۷ نوع ماده معدنی در کشور، این یک فرصت کم نظیر و حتی بی نظیر در دنیا و سرمایه گذاران است.

ربیعی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران دومین کشور در دنیا است که همسایگان بسیار زیادی دارد و از نیروی انسانی متخصص، منابع انرژی ارزان و مسیرهای ترددی ویژه برخوردار است که این موارد زمینه‌های جذابی است که شرکت‌های خارجی نمی‌توانند نادیده بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه پیش‌بینی می‌شود با شکستن تحریم‌های ظالمانه امکان حضور شرکت‌های خارجی در بازار بیش از ۶۰۰ میلیونی ما و همسایگان فراهم شود، تصریح کرد: با شکست فشار حداکثری کشورهای خارجی تمایل به سرمایه گذاری دارند و اخیراً نیز تماس‌هایی با از سوی شرکت‌های خارجی با شرکت‌های داخلی که پیش از تحریم‌ها با آنها کار می‌کردند و برخی از وزارتخانه‌ها انجام شده است.

سخنگوی دولت افزود: برخی از شرکت‌ها در شرایط فعلی بازگشایی دفاتر خود را دنبال می‌کنند. البته برخی دیگر از شرکت‌های خارجی پیش از این در ایران حضور داشتند و با وجود تحریم‌ها کاملاً تعطیل نشدند که این سبب می‌شود امکان حضور و فعالیت آنها در شرایط فعلی بیشتر شود.

اتکا به درآمد نفت بیش از سال گذشته نخواهد بود

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نفت چه سهمی در بودجه سال آینده دارد و تا چه میزان دولت امیدوار به احیای درآمدهای نفتی است، اظهار کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری که بر اصلاح ساختار بودجه تاکید داشتند، تلاش شده این موضوع در بودجه ۱۴۰۰ متبلور شود.

وی سه سال تحریم حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران را تجربه مغتنم برای کشور و مسوولان فعلی عنوان کرد و گفت: همین دوستان و برنامه ریزان که این تجربه مهم را درسه سال گذشته داشتند، شایسته‌ترین افراد برای اصلاح ساختار بودجه هستند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: اتکا به درآمد نفت در بودجه ۱۴۰۰ نیز بیش از سال گذشته نخواهد بود و این یک تصمیم است که اتکا به نفت در بودجه جاری کشور به هیچ عنوان به پیش از دوران تحریم بر نخواهد گشت.

ربیعی با ابراز امیدواری از اینکه بودجه سال‌های آینده کشور در اتکا به نفت همین مقدار و حتی کمتر شود، یادآور شد: هرگونه افزایش درآمد حاصل از فروش نفت صرفاً صرف توسعه زیرساخت‌ها و حمایت‌های اجتماعی خواهد شد.

به گفته وی، حمایت اجتماعی در قالب طرح‌های برای بهبود زندگی روزمره مردم، توانمندسازی مردم و افزایش توانایی مردم در کسب درآمد خواهد بود.

سخنگوی دولت کم کردن اتکای بودجه به نفت را آرزوی دیرینه و تاریخی ایرانیان دانست و گفت: آرزوی دیرینه روشنفکران و محققان ایران در عرصه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کم شدن وابستگی به نفت بود و تجربه مقاومت در برابر تحریم تا حدود زیادی به سمت برآورده شدن این نگاه تاریخی رفت.

ربیعی با اشاره به اینکه در بودجه ۱۴۰۰ مالیات‌ها بدون اینکه به مالیات دهندگان ثابت فشار وارد شود، افزایش یافته است، عنوان کرد: در این زمینه از فرار مالیاتی جلوگیری شده و منابع جدیدی مالیاتی پیش‌بینی و شفاف شده است. البته دولت الکترونیک در موضوع جلوگیری از فسادهای احتمالی و ایجاد شفافیت در مالیات بسیار موثر عمل کرد.

وی اضافه کرد: بنا به گفته رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور دولت، در ۷ ماهه امسال ۱۰۰ درصد درآمدهای پیش بینی شده مالیاتی محقق شد و به همکارانم در سازمان امور مالیاتی تبریک می گویم که با تلاش و شفافیت توانستند بدون اینکه فشار ناحقی به افراد وارد کنند، توانستند این انتظار را محقق کنند.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه دولت مولد کردن دارایی‌ها و کاهش هزینه‌های غیرضروری را دنبال می کند، گفت: این اتفاقات برای ثابت کردن بودجه و جلوگیری از تلاطم‌های جهانی در سال های آینده بسیار موثر است و یکی از راهکارهایی که برای درآمدهای ارزی دنبال می شود موضوع صادرات گسترده غیرنفتی است که در پی تحقق آن هستیم.

دولت از هیچ فرصتی برای بهبود زندگی مردم غفلت نمی‌کند

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره ابلاغ قانون الزام دولت به پرداخت کالاهای اساسی و مخالفت دولت با آن و همچنین طرح موازی دولت در این باره، گفت: دولت از هیچ فرصتی برای بهبود زندگی مردم غفلت نخواهد کرد و هیچ اهمالی درباره جان، سلامت و معیشت مردم را نخواهیم کرد. بهبود زندگی مردم، کاستن از رنج مردم و مقاومت در مقابل فشارها نه یک وظیفه اداری بلکه وظیفه اخلاقی، انسانی و دینی همه ما است.

وی یادآور شد: اظهاراتی مبنی بر اینکه عده‌ای غافل و گروهی منجی هستند مطرح می‌شود. این تعابیر درست نیست. نگران‌تر، دلسوزتر و پیگیرتر از افرادی که دور میز دولت می‌نشینند برای کاستن از فشارها بر زندگی مردم نیست. حداقل کمتر از دیگران نیست. در مدیریت اقتصادی کشور باید توجه کنیم که یک جانبه نگری نباید وجود داشته باشد. مکلف هستیم که بر اساس دوراندیشی اقدام موثر انجام دهیم. در مقاطعی هم شاهد بودیم که با رفتارهای به نام کمک به مردم چند برابر از جیب مردم کم شد و در درازمدت مردم آسیب دیدند.

سخنگوی دولت افزود: کسی در مورد حمایت از معیشت مردم تردید ندارد و نخواهد داشت ولی می‌خواهم عرض کنم که اساساً این طور این طرح‌ها امروز به ذهن کسی آمده باشد. یادم است در زمان دولت دفاع مقدس سیاست‌های معیشتی و برنامه کوپن داشتیم. بنابراین دولت‌ها معمولاً این دغدغه را داشتند منتها مسئله این است که چگونه اینها در شرایطی اجرا شوند که عملیاتی و پایدار باشد.

ربیعی ادامه داد: ما در دولت تدبیر و امید یکی از کارهایی که دنبال کردیم طرح تحول سلامت بود. سعی کردیم هزینه بیمار را کاهش دهیم و در بودجه امسال هم در پی افزایش حقوق مددکاران هستیم و پیشی دادن دستمزد بر تورم در سال ۹۷ را توانستیم دنبال کنیم قبل از فشار حداکثری که خیلی‌ها آن را در معادلات شان حساب نمی‌کنند. در این شرایط همسان سازی حقوق‌ها و گسترش بیمه‌های اجتماعی به خصوص بیمه روستایی را دنبال کردیم و یک میلیون نفر جدید را هدف قرار دادیم.

شبیه سازی طرح معیشتی ستاد کرونا با طرح مجلس از بنیان اشتباه است

وی خاطرنشان کرد: اولاً تصمیم کرونایی توسط ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته شده است و شبیه سازی آن با طرح مجلس از بنیان اشتباه است.ما در تعطیلات اول کرونا هم چنین برنامه‌ای را داشتیم. در تعطیلات اول کرونا ۳ میلیون خانوار را کمک کالایی کردیم ۴ میلیون هم به روش دیگری کمک کردیم بنابراین این تصمیم ستاد کروناست و تصمیم جدیدی نیست.

سخنگوی دولت یادآورشد: ما در مرحله اول یک میلیون تومان وام به خانوارها دادیم. بنابراین این ترتیبی بوده که بر اساس تعطیلات جدید و فشاری که به زندگی مردم وارد می‌شود اتخاذ می‌شود. به طور طبیعی اگر خدای ناکرده باز هم ناچار شویم و اگر خود ناکرده میزان مرگ و میر افزایش یابد از همین الان اعلام می کنیم همین حمایت‌ها را دنبال خواهیم کرد.

ربیعی گفت: اتفاقاً این تصمیم که ما گرفتیم معطوف به افرادی است که حقوق بگیر نیستند درآمد ثابت ندارند. در واقع یک یارانه جدید نیست بلکه کمکی برای جبران کاهش درآمد ناشی از تعطیلات است.

وی درباره طرح نمایندگان برای الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی گفت: این طرح که به قانون تبدیل می شود برای همه محترم هست و هر چه قانون شود، کشور باید در مدار قانون اداره شود.

طرح مجلس ۵۰ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

سخنگوی دولت اظهار کرد: بنا به نظر کارشناسان سازمان برنامه و بودجه فقط برای سال ۹۹ همین امسال بین ۳۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان بار مالی خواهد داشت و محل تامین بودجه این طرح فروش اموال دولت در بورس دیده شده است. بعضی‌ها می‌گویند بار مالی طرح ۳۰ هزار میلیارد تومان و برخی هم معتقدند ممکن است افزایش داشته باشد.

ربیعی ادامه داد: آنچه مد نظر مجلس محترم هست، یک یارانه دائمی است و ما یک یارانه دائمی را تصویب می کنیم و می‌گوییم امسال از فروش اموال دولتی و منابعی که از آن به دست می آید این را پرداخت کنید سوال این است که سال بعد از کدام منابع تامین می شود. بنابراین این طرح تعادل چند بودجه را به هم می‌زند و سوال این است که هزینه طرح را مردم در کجا باید پرداخت کنند.

وی افزود: مسئله دیگر این است که یارانه باید هر ماه سر موعد مقرر به طور نقدی پرداخت شود وقتی که تصمیمی گرفتید مگر می‌شود یارانه نداد ولی در این طرح نحوه تامین آن به اما و اگرهای زیادی وابسته شده است. در واقع شما باید عدد ۳۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان را در بورس بفروشید اگر فروش نرفت چه اتفاقی می‌افتد.بنابراین اینها مسائل مهمی است که باید به آن توجه شود.

سخنگوی دولت گفت: بر اساس مصوبه مجلس سهام های مشخص شده برای تامین بودجه طرح باید در بورس مشخص شود همکارانم در بورس معتقدند بورس ظرفیت نقد کردن این رقم را در سه ماه ندارد.از طرفی بورس هم در شرایط خاصی قرار دارد عرضه آبشاری سهام آن هم به گونه‌ای که در این مصوبه منظور شده قطعاً به پایداری بورس آسیب می‌رساند و امکان تحقق هم ندارد.

ربیعی خاطرنشان کرد: چنانچه دولت مجوز عرضه دارا سوم را به وزارت اقتصاد داده است اما به لحاظ رعایت شرایط بازار و برای حمایت از ذی‌نفعان بورس تاکنون موفق به عرضه نشده است بنابراین با احتیاط نسبت به بورس باید رفتار شود. ذینفعان زیادی در بورس هستند که بی احتیاطی می‌تواند موجب مشکلات شود.

وی با بیان اینکه قانون باید ضمانت اجرا داشته باشد، یادآورشد: ما یک مصوبه هم داریم که هیچ گونه تصمیمی در مورد بورس نباید اتخاذ شود که تعادل آن را به هم بزند و در بورس خلل ایجاد کند. ما همین امسال یارانه ها و معیشتی‌ها را با هزار تلاش پرداخت می‌کنیم. اینکه در بودجه ۱۴۰۰ هم که الان بسته می‌شود در کجای آن باید دیده شود همه اینها باید در نظر گرفته شود که ببینیم آیا زمینه اجرایی دارد و به چه نحو خواهد بود

سخنگوی دولت با تاکید مجدد بر اینکه طرح حمایت معیشتی کرونایی هیچ شباهت یا الگوگیری و یا ربطی به طرح مجلس ندارد، گفت: شاهد آن هم این است که ما چند ماه قبل هم همین برنامه را اجرا کردیم الان مقداری گسترده تر شده است آن موقع جامعه هدف کوچکتر بود که الان بیشتر شده است. اگر باز هم این اتفاق بیفتد باید آن را ادامه دهیم و نگرانی در مورد نحوه تامین مالی آن هست. معتقد هستیم با همکاری و همراهی بین قوا و دیدن همه جوانب قادر خواهیم بود از همین وضعیت موجود برای مردم بیشترین استفاده را بکنیم.

سفر به مسکو و باکو در دستور کار وزیر امور خارجه هست

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره لغو سفر وزیر امور خارجه به مسکو و باکو و موضع ایران درباره طرح صلح قره‌باغ اظهار کرد: فصل بودجه برای همه وزیران مهم است. معمولاً همه وزیران سعی می‌کنند جلسه بودجه را از دست ندهند؛ چراکه بودجه یک سال آینده وزارتخانه آنها در گرو حضور در این جلسات است و سفر آقای ظریف هم به دلیل همین موضوع به تعویق افتاد ولی این سفر همچنان در برنامه وی قرار دارد.

وی افزود: همانطور که پیش از این اعلام شد برنامه‌ای که ما در این سفر داشتیم برای تعمیق رابطه دوستانه با هر دو کشور همسایه جمهوری آذربایجان و ارمنستان است. ما با هر دو این کشورها رابطه داریم و رایزنی‌های معمول را با همه طرف‌ها را ادامه خواهیم داد تا اطمینان پیدا کنیم صلح به دست آمده از سوی طرف‌های درگیر به طور کامل رعایت می‌شود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما این را پیش‌درآمدی برای حل و فصل پایدار اختلافات در قره‌باغ می‌دانیم و از اینکه آوارگان قره‌باغی به موطن خود بازگشته‌اند، خوشحالیم. مسئله آوارگان همیشه از نگرانی‌های ما بوده است و فکر می‌کنیم مسیر آینده برای تامین منافع دو کشور و توسعه دسته جمعی و عادلانه در فضای صلح‌آمیز فراهم خواهد شد.

ربیعی خاطرنشان کرد: ما به خوبی واقفیم که روال زندگی مردم در منطقه قره باغ از حوادث خشونت‌بار روزهای گذشته آسیب دیده و امیدواریم صلحی که پدید آمد، زخم‌ها و آلام مردم را تسکین بدهد.

وی افزود: مواضع قبلی که ما اتخاذ کردیم مواضع اصولی ما بود که ضمن احترام به حق حاکمیت هر دو کشور، تخلیه مناطق اشغالی را صراحتاً از بالاترین مقامات کشور، رهبر معظم انقلاب تا همین تریبون سخنگویی و وزارت امورخارجه بر این موضوع تاکید داشتیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه امروز شرایط در دنیا تغییر کرده است، اظهار کرد: معادلات دنیا با سقوط یک فرد نامتعادل در قدرتمندترین اقتصاد دنیا و هژمونی دنیا شرایط جدیدی را به‌وجود آورده است.

ربیعی ادامه داد: رایزنی ما با کشور مهمی مانند روسیه در زمینه مسائل دوجانبه و جهانی و همچنین با تاکید بر مسائل قفقاز و کنش فعالی که ما در زمینه صلح در مسائل قفقاز داشتیم از مسائلی است که ما دائماً آن را دنبال خواهیم کرد.

وی گفت: ما قطعاً با آذربایجان هم روابط و موضوعات دوجانبه زیادی را داریم و مقداری از رایزنی‌ها پیرامون دوجانبه‌ها صورت خواهد گرفت و مسئله پایداری صلح در منطقه موضوعی است که ما با هر دو طرف ارمنستان و جمهوری آذربایجان مدام در حال پیگیری هستیم.

اختلاف نمکی و ملک زاده کارشناسی و سیاستی است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اختلاف میان نمکی و ملک زاده گفت: من این اختلاف را یک امر طبیعی و کارشناسی می‌دانم هر چند بهتر بود که در عرصه عمومی این مسائل بیان نمی شد؛ ولی ما از این دست اختلافات در همه جهان دیدیم.

ربیعی افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یک وزارتخانه علمی است و در اوج گسترش کرونا اختلاف سیاستی و مدیریتی پیش می‌آید و نباید آن را سیاسی کرد. نوپدید بودن و ناشناخته بودن ویروس کرونا برای جامعه پزشکی و اهل علم در همه دنیا محل اختلافات علمی و مدیریتی شده است.

وی تاکید کرد: نه آقای نمکی و نه آقای ملک زاده هیچکدام دغدغه سیاسی ندارند و از جناح‌ها می‌خواهیم در اظهارنظرهای خود دقت کنند و به این مسئله از منظر سیاسی دامن نزنند. یک مساله سیاستی است. یک اختلاف نظر علمی و کارشناسی بوده است. بیشتر اجازه دهید که کارشناسان وزارت بهداشت بیشتر صحبت کنند تا اینکه افراد سیاسی در این زمینه وارد شوند و صحبت کنند.

سخنگوی دولت گفت: توصیه دولت این است که حوزه سلامت ملی تلقی شود و به نزاع سیاسی تبدیل نشود. مسئله کرونا یک امر ملی بوده و جان مردم جای کار سیاسی نیست. امیدواریم رسانه‌ها و افراد بیرون هم این مسئله را سیاسی نکنند.

ربیعی تاکید کرد: مدیریت نظام سلامت آقای نمکی همواره مورد حمایت رئیس جمهور و همه اعضای دولت بوده و همچنان هم مورد حمایت است و همه باید به مدیریت وزارت بهداشت کمک کنیم.

وی ادامه داد: آقای نمکی اقدامات و زحماتی که دارند می‌کشند در یکی از تلخ ترین دورانی که می‌توانست برای یک وزیر پیش بیاید، قابل تشکر است و همه جامعه و دولت قدردان ایشان هستند و تلاش های علمی پژوهشگرانی از جمله آقای ملک زاده هم قابل تقدیر است.

سیاست فشار حداکثری به پایان راه رسیده است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره سفر اخیر وزیرخارجه آمریکا به اسراییل و اینکه پمپئو مدعی شده کارزار فشار حداکثری ضد ایران موفق بوده و همچنان همه گزینه‌ها روی میز است گفت: بدترین وزیر امور خارجه تاریخ آمریکا به خوبی می‌داند که فشار حداکثری بر ایران جز شکست و سرافکندگی برای او و آمریکا نتیجه ای نداشته است. آنها تا امروز بخاطر تکبر و کوته نظری حاضر به پذیرش این شکست نبوده‌اند. البته جداشدگان از این تیم زورگو یکی یکی اعتراف به شکست می‌کنند.  

ربیعی افزود: اگر هدف از فشار حداکثری و تحریم‌های بی سابقه، به سختی انداختن معیشت مردم ما و اختلال در دسترسی آنها به دارو و غذا بوده و می‌خواستند با قطع ارتباط ایرانیان سراسر جهان  باشبکه مالی آنها را به دردسر بیندازند، ‌ ما می گوییم که رهبرانی سنگدل و بدون عاطفه انسانی رهبری آمریکا توانستند فشارهایی را بیاورند و اقداماتی را انجام دهند اما هرگز در رسیدن به اهدافشان هرگز موفق نبوده‌اند.

وی ادامه داد: لازم است که به این دولت ورشکسته آمریکا یادآوری کنم که دیگر هیچ گزینه ای روی میز آنها باقی نمانده و به آخر راه رسیده‌اند. واقعیت آن است که تاریخ مصرف این سیاست‌ها شکست خورده و طراحان آن همراه با سیاست‌هایشان به پایان رسیده‌اند  و ما توجهی به این لفاظی‌های توخالی نداریم. معتقدیم که تمام سیاست آنها دیگر به پایان رسیده و اقدام خاصی را متصور نیستیم که اثربخش باشد.

منبع: ایرنا

کد خبر 457363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.