صدور بیش از ۲۷۰ مجوز سقط جنین درمانی در شش ماهه امسال

در هفت ماهه سال جاری ۳۵۰ متقاضی سقط جنین درمانی به اداره کل پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که از این تعداد ۲۷۲ نفر واجد شرایط بودند و برایشان مجوز صادر شد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی پزشکی قانونی استان اصفهان، در هفت ماهه سال جاری از کل مراجعین سقط جنین درمانی، ۲۷۲ نفر مجوز دریافت کردند، اما ۷۸ نفر فاقد شرایط لازم برای دریافت این مجوز بودند.

بر اساس این گزارش، تعداد مجوزهای صادر شده در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۲۱.۲ درصدی داشته است. تعداد مجوزهای سقط جنین صادر شده در هفت ماهه سال قبل ۳۵۱ مورد بوده است.

صدور مجوز تنها تا پیش از ۱۹ هفتگی جنین میسر است

یادآور می‌شود مجوز سقط درمانی بر اساس ماده واحده قانون سقط جنین درمانی مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی و آئین‌نامه اجرایی آن بر عهده سازمان پزشکی قانونی کشور است و بر اساس آنچه در قانون مورد تأکید قرار گرفته تنها در صورت داشتن شرایط خاص برای مادر باردار صادر می‌شود که مهم‌ترین آن سن بارداری کمتر از ۱۹ هفته است.

به بیان دیگر اگر سن بارداری از ۱۹ هفته گذشته باشد به دلیل ولوج روح در جنین، امکان صدور مجوز سقط به هیچ وجه وجود نخواهد داشت. علاوه بر سن بارداری باید وجود ناهنجاری در جنین که بعد از تولد موجب حرج مادر شود و یا بیماری مادر به نحوی که ادامه بارداری برای او خطر جانی به همراه داشته باشد توسط سه پزشک متخصص به تأیید برسد تا پزشکی قانونی نسبت به صدور مجوز اقدام کند؛ بنابراین این تصور که تمام ناهنجاری‌های موجود در جنین و یا هر بیماری مادر به صدور مجوز سقط می‌انجامد تصوری کاملاً نادرست است؛ زیرا تنها ناهنجاری‌های جنینی که موجب حرج مادر شود و یا بیماری‌هایی که در صورت ادامه بارداری برای مادر خطر جانی به همراه داشته باشد به صدور مجوز منجر خواهد شد.

کد خبر 456788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.