سهامداران نباید سهام ارزشمند خود را از دست بدهند

یک کارشناس ارشد سرمایه گذاری گفت: معمولا افراد، از بازده بالاتر درک ملموس‌تری دارند تا ریسک بیشتر، از همین رو ممکن است سرمایه گذارانی که آشنایی کافی با بازارسرمایه ندارند در خرید و فروش سهام شرکت ها هیجانی عمل کنند.

به گزارش ایمنا به نقل از سنا، الهه ظفری، اظهار کرد: آینده بازار سرمایه به بحث ارزش واقعی شرکت‌ها گره خورده است. هرچند ممکن است گاهی به نظر برسد که این طور نبوده اما حتی در بهار سال جاری آنچه باعث جذب نقدینگی بالا به بدنه بازار شد موضوع ارزشمندی نسبی سهام شرکت‌ها بود. در آن زمان بر اساس چشم اندازهایی که از نرخ دلار و نرخ فروش شرکت‌ها داشتیم نسبت به سایر بازارها و نسبت به قیمت‌های روز ارزش بالاتری را برای قیمت سهام شرکت‌ها قائل بودیم.

وی ادامه داد: در علوم اقتصادی بحثی به نام تخصیص بهینه منابع وجود دارد که جز مباحث بنیادی در ذهن فرد عقلایی برای انتخاب‌های بهینه‌ی سرمایه گذاری است که مفهومی به نام انتخاب بازارها را ایجاد می‌کند. این موضوع باعث می‌شود افراد به بازار کم ریسک تر با انتظار بازدهی بالاتر جذب شوند. نکته جالب این رفتار این است که معمولاً افراد از بازده بالاتر درک ملموس‌تری دارند تا ریسک بیشتر درنتیجه ممکن است هیجانی عمل کنند. این موضوع در کنار شناخت ناکافی از بازار، می‌تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد؛ در نتیجه با متمرکز شدن فعالان بازار در صف‌های خرید و فروش مواجه خواهیم بود.

این کارشناس ارشد سرمایه گذاری با اشاره به اینکه ارزش مفهومی پیچیده است و صرفاً در بحث فروش و بهای تمام شده حتی تسعیر ارز خلاصه نمی‌شود، اظهار کرد: گاهی ارزش به واسطه عدم جایگزینی به وجود می‌آید و گاهی به دلیل وجود نمونه‌های فراوان از بین می‌رود. گاهی ارزش در بحث‌های کیفی تمرکز می‌کند و شاید روی کاغذ، حساب و کتاب دقیقی نشود از آن داشت. لذا التزام به نگاه بسیار تحلیلی و بلند مدت راهکار فعالیت در هر بازاری خواهد بود.

ظفری با تاکید بر اینکه اختلاف نظرها در تعیین ارزش باعث به وجود آمدن عرضه و تقاضا در بازار است، ادامه داد: در نتیجه خلاصه کردن وضعیت بازار به صورت مثبت یا منفی مطلق یعنی زیر سوال بردن ارزش و فرآیند عرضه و تقاضا. به عنوان مثال حتی در یک صنعت یکسان هم ممکن است شرکت‌ها با توجه به عوامل مختلفی مانند ساختار مالی، اهرم، بازار هدف و… با بهترین شرایط صنعت نیز ارزشمند نباشند، اما یک شرکت در صنعت پر ریسک توانسته باشد زنجیره ارزشی تشکیل دهد که ارزشمند باشد. بحث ارزشمندی در انتخاب ذات بازار است و ممکن است بازار گاهی از آن فاصله بگیرد اما در نهایت به آن باز خواهد گشت.

وی در پایان تصریح کرد: بازار سرمایه طی دو ماه اخیر خودش را اصلاح کرد و در مقایسه با با دیگر بازارها جذاب‌تر شده است. همچنین صورت‌های مالی مناسبی از شرکت‌ها منتشر شده است. از سوی نرخ‌های جهانی محصولات شرکت‌ها هم برای قیمت‌گذاری با رشد همراه بودند.

وی خاطرنشان کرد: این موارد در کنار هم موجب جذاب‌تر شدن نسبت قیمت به عایدی (P/E) شرکت‌ها شده و سهام داران نباید سهام ارزشمند خود را از دست بدهند.

کد خبر 456733

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.