پرداخت وام یک میلیونی برای یارانه ‌بگیران

رئیس جمهور گفت: وام یک میلیونی هم برای خانوارها که حدود ۱۰ میلیون خانواده می‌شود، پرداخت می‌شود که البته این وام برای همه یارانه‌بگیرها نیست.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: دستورالعمل‌ها و مصوبات در ارتباط با طرح جامع که ابلاغ شده، حکم قانون دارد و همه کشور باید این مقررات را اجرا کنند.

وی با بیان اینکه به سبب اوج‌گیری کرونا در کشور در آستانه مرحله جدیدی از مسوولیت‌پذیری‌های اجتماعی قرار داریم، گفت: البته همه ما می‌دانیم که تعطیلی‌ها و اعمال محدودیت‌های شدید، راه حل اصلی مشکل کرونا نیست، مشکل کرونا صرفاً از طریق تغییر سبک زندگی حل خواهد شد.

رئیس جمهور افزود: اگر مردم سبک زندگی خودشان را همراه با اجرای پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌های فیزیکی، عدم رفت و آمدهای خانوادگی و عدم حضور در مراسم عزا و شادی و مناسک دینی و مذهبی و ملی، تغییر ندهند، با وجود تعطیلی‌ها، وضعیت شیوع کرونا به همین صورت ادامه می‌یابد و تغییر چندانی نخواهد کرد.

روحانیر تصریح کرد: تعطیلی تنها به عنوان یک اعلام هشدار شدید به جامعه و برای این است که همه به یک انضباط دقیق اجتماعی برگردیم و این انضباط دقیق اجتماعی راه اصلی مقابله با کرونا است.

وی با اشاره به آماری که نشان می‌دهد ۵۱ موارد ابتلاء به بیماری کرونا در نتیجه رفت و آمدهای خانوادگی ایجاد شده است، گفت: اگر در دو هفته‌ای که تعطیل و محدودیت‌های شدید برقرار می‌شود، رفت و آمدهای خانوادگی هم بیشتر شود، رقم ۵۱ درصد به ۶۰ درصد نیز خواهد رسید.

رئیس جمهور تصریح کرد: در این شرایط همه ما و حتی آن اقلیتی که متأسفانه دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کنند، باید به این درک مشترک برسیم که این بیماری تا پایان امسال و حتی ممکن است سال آینده هم باشد و تنها راه مصون سازی، اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی است.

روحانی همچنین این تعطیلی‌ها را ایجاد یک فضای تنفسی برای کادر درمان دانست و گفت: طی ۹ ماه گذشته کادر درمانی کشور به طور شبانه روز در حال تلاش و تحت فشار هستند و حتماً باید چند هفته‌ای فضای جدیدی برایشان به وجود بیاید تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

وی افزود: ما امروز در کرونا از لحاظ تجهیزات و تخت‌های بیمارستانی آنچنان در فشار نیستیم، اما کادر درمان کشور تحت فشار است و این تعطیلات برای این است که یک فرصتی را برای تجدید قوای کادر درمان فراهم کنیم و مردم هم احساس کنند که خطر جدی است.

رئیس جمهور رسیدن آمار فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا به روزانه حدود ۵۰۰ نفر را یک هشدار بزرگ برای همه دانست و تاکید کرد: همه باید کمک کنیم تا این برنامه جامع به خوبی و با قوت اجرا شود و مردم، نیروهای انتظامی، بسیج، گروه‌های ناظر ما و همه باید دست به دست هم بدهند.

روحانی تصریح کرد: از شنبه آینده در مناطق قرمز تمام جلسات در تمام قوا، شرکت‌های دولتی و غیر دولتی، نباید بالای ۱۵ نفر باشد و این دستورالعمل و چارچوبی است که وزارت بهداشت و درمان تدوین کرده، در قرارگاه عملیاتی بررسی و در ستاد ملی کرونا تصویب شده است.

وی با بیان اینکه در جلسات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و همچنین جلسه امروز در مورد کمک به اقشار ضعیف و خانوارهایی که بخاطر ایجاد محدودیت‌ها دچار مشکل می‌شوند تصمیماتی اتخاذ شده است، افزود: کسانی که از حقوق و درآمد ثابت برخوردار نیستند در این شرایط با سختی مواجه هستند که کمک‌هایی برایشان در نظر گرفته شده است.

رئیس جمهور افزود: بر اساس محاسبات انجام شده برای حدود یک سوم جامعه پرداخت بسته حمایتی و معیشتی در نظر گرفته شده که به مدت ۴ ماه (آذر، دی، بهمن و اسفند) به ازای هر نفر ۱۰۰ هزار تومان پرداخت خواهد شد و پرداخت این بسته معیشتی در جلسه روز شنبه ستاد ملی کرونا به تصویب خواهد رسید.

روحانی ادامه داد: همچنین برای حدود ۱۰ میلیون خانوار نیازمند نیز پرداخت یک وام یک میلیون تومانی پیش بینی شده است، ضمن اینکه در زمینه درمان کرونا، بیمارانی که بیمه نیستند حتماً تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت و همه داروهای مربوط به این بیماران مشمول بیمه می‌شود.

وی با بیان اینکه کمک‌هایی دیگری هم برای اقشار ضعیف در حال بررسی است که پس از نهایی شدن اعلام خواهد شد، از همه کسانی که در این ایام سخت برای مقابله با بیماری کرونا تلاش کرده اند از جمله شرکت‌های دانش بنیان که در زمینه ساخت کیت‌های تشخیص سریع کرونا، تلاش برای تولید دارو و واکسن و همچنین ساخت تجهیزات مورد نیاز مراکز درمانی اقدامات بسیار بزرگی انجام داده اند، تشکر کرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز شرایط اقتصادی و اجتماعی رو به بهبود است و علامت‌هایی از کاهش قیمت کالاها و ارز را مشاهده می‌کنیم، گفت: کسانی که به ناروا دولت را مخالف کاهش قیمت‌ها معرفی می‌کنند بدانند که تلاش دولت این است که این شرایط ادامه داشته باشد و مشکلات مردم کاهش یابد.

روحانی با بیان اینکه احساس ما این است که شرایط کشور در آینده بهتر خواهد بود، گفت: برخی فکر می‌کنند وقتی می‌گوئیم شرایط بهتر می‌شود، منظور ما مذاکره با آمریکا است، خیر این طور نیست.

وی با بیان اینکه دولت جدید آمریکا خودش شرایط را به سمت قواعد باز خواهد گرداند، گفت: با شرایط ایجاد شده در آینده از سمت فضای تهدید ایجاد شده توسط این دولت یاغی، به سمت فضای فرصت حرکت خواهیم کرد.

رئیس جمهور ادامه داد از وقتی در سال ۹۷ دولت فعلی آمریکا وارد جنگ اقتصادی با ایران شد ما در محاصره اقتصادی قرار گرفته و با تروریسم اقتصادی مواجه بودیم، گفت: طی این سال‌های اخیر ما در مقابل یک دولت قلدر قرار داشتیم.

روحانی با تاکید بر اینکه به اسم نقد دولت قواعد سیاسی را به هم نزنیم و تعابیر را درست استفاده کنیم، گفت: دولت آمریکا جنایتکار و تروریست است چرا می‌خواهید آن را تطهیر کنید، متأسفانه عده‌ای در داخل برای اینکه به دولت صدمه بزنند واقعیت‌ها را نادیده گرفته و مجانی آمریکا را تطهیر می‌کنند تا فضا را برای انتخابات ۱۴۰۰ برای خود آماده کنند.

وی ایجاد روحیه یاس در جامعه را "خیانت ملی" دانست و افزود: یاس و ناامیدی را در جامعه ترویج ندهید و اجازه دهید مردم واقعیت‌ها را ببینند، این دولت آمریکا کینه توز و جنایتکار نسبت به ملت ایران و همه ملت‌ها است، چرا واقعیت‌ها را به مردم نمی‌گویید.

رئیس جمهور با درخواست از کارشناسان و صاحب نظران برای مقایسه آمارهای اقتصادی چهار سال ۹۳ تا ۹۶ و سه سال ۹۷ تا ۹۹، گفت: تمام معیارهای اقتصادی را در مورد سه سال اخیر و ۴ سال قبل از آن با هم مقایسه کنید، کار سخت و پیچیده‌ای نیست.

روحانی افزود: برخی فکر می‌کنند که ما تازه امروز در فکر رفع و دفع تهدید علیه مردم هستیم، خیر ما از سال ۹۷ که جنگ اقتصادی این دولت آمریکا علیه ملت ایران آغاز شد، دنبال رفع تحریم و تهدید و ایجاد فرصت بودیم و نتیجه تلاش‌های انجام شده در طی این سه سال این بوده است که آمریکا در بخش‌های سیاسی، حقوقی و اخلاقی به صورت کامل شکست خورد.

وی ادامه داد: آمریکا در بخش اقتصادی توانست به ملت ایران فشار بیاورد و مردم ما با مشکلاتی مواجه شدند اما باز هم در تحقق هدف اصلی که ایجاد قحطی در کشور و برهم زدن امنیت داخلی ما بود، شکست خورد.

کد خبر 456214

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.