موافقت مجلس با ایجاد شناسه پرداخت برای کلیه پرداخت‌های دولت

نمایندگان با ایجاد شناسه پرداخت برای کلیه پرداخت های دولت از منابع عمومی و اختصاصی از طریق حواله الکترونیک موافقت کردند.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز -چهارشنبه، ۲۸ آبانماه- مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات طرح احکام کلی بودجه با جز یک بند الف ماده واحده این طرح موافقت کردند.

در بند الف این ماده واحده آمده است؛ دولت مکلف است لایحه بودجه سنواتی را با رعایت احکام زیر بر مبنای قوانین مصوب تهیه، تدوین و به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

جز یک- ایجاد شناسه پرداخت برای کلیه پرداخت‌های دولت از محل منابع عمومی و اختصاصی شامل بهره بندی به تفکیک دستگاه اجرایی، اقتصادی (فصول و مواد ذیل فصول هزینه‌ای) عملیاتی (امور و فصل، برنامه، طرح و فعالیت) و نیز محل تأمین اعتبار و انجام کلیه پرداخت‌های مزبور از طریق حواله الکترونیک به همراه شناسه پرداخت.

محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در جریان بررسی جزئیات طرح احکام کلی بودجه طی پیشنهادی اظهار کرد: طبق قانون اساسی دولت مکلف است بودجه سنواتی را بر مبنای قوانین مصوب تنظیم کند بنابراین اگر عبارت "بر مبنای قوانین مصوب" را نیاوریم موارد تصویب شده به عنوان قانون به همراه قوانینی که در این سال‌ها تصویب شده مبنای تنظیم بودجه سال ۱۴۰۰ و بعد از آن خواهد شد. چه بسا این شبهه ایجاد شود که تنها بر مبنای این قانون دولت بودجه را تنظیم می‌کند. بنابراین برای رفع این شبهه و تطبیق با قانون اساسی این متن باید اضافه شود که با این پیشنهاد با ۱۱۵ رأی موافق، ۴۸ رأی مخالف و ۱۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در جلسه موافقت شد.

همچنین در جریان بررسی این طرح عبدالرضا مصری، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس پیشنهادی را در خصوص حذف واژه بانک مرکزی در جز یک بند الف ارائه کرد و معتقد بود بانک مرکزی وظیفه نظارتی دارد و نمی‌تواند همزمان نقش بانک عامل را نیز ایفا کند. بر همین اساس نمایندگان نیز با ۱۷۵ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در جلسه با این پیشنهاد موافقت کردند.

کد خبر 456191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.