وزیر بهداشت اعتقادی به بستن کل کشور ندارد/ تعطیلی‌ها به طور گسترده اعمال خواهد شد

سخنگوی دولت گفت: در جلسه روز یکشنبه هیئت دولت سعید نمکی اظهار کرد که هرگز بستن کل کشور را پیشنهاد نکرده بوده و اعتقادی هم به آن ندارد و هیچ جای دنیا هم این کار را نکرده‌اند.

به گزارش ایمنا، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری خود اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مسائل ما در هفته گذشته کرونا بود کرونا در دنیا خشن‌تر و بی‌رحمانه‌تر شده است و تلاش‌های جهانی برای مقابله با کرونا هر روز تجارب جدیدتری چه از لحاظ درمان و چه در زمینه پروتکل‌های بهداشتی پدید آورده است.

وی افزود: در زمینه مقابله دارویی با کرونا جهان در حال پیشرفت است ولی هنوز نمی‌توانیم زمان دقیقی را برای درمان مؤثر نهایی مشخص کنیم با این وضع با پیگیری‌هایی که شاید از اسفندماه در کشور ما شروع شد مراکز علمی و دانشگاهی کشور در خصوص داروهای کرونا تلاش‌های شایسته‌ای انجام دادند.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما امروز جز تولید کنندگان داروهایی هستیم که در دنیا تجویز می‌شود و تأثیراتی دارد هر چند تأثیر نهایی هیچ دارویی را صد در صد تأیید نکردند.

ربیعی تصریح کرد: بعد از تولید دستگاه سی تی اسکن و کیت‌های آزمایش پادتن، دستگاه ونتیلاتور و داروهای مطرح در کرونا بنا بر گزارش مطرح شده در دولت، تولید کیت‌های تست فوری کرونا هم از این هفته به طور انبوه در داخل کشور تولید و وارد فرایند تشخیص و درمان می‌شود.

وی با اشاره به افزایش تعداد مرگ‌ومیر در روزهای اخیر گفت: علت اصلی هم بر اساس مطالعات صورت گرفته عدم همراهی تعدادی از افراد جامعه و حتی حرکت بیماران مبتلا در سطح شهر بوده است.

سخنگوی دولت یادآور شد: با توجه به بررسی‌هایی که در بانک‌های اطلاعاتی جدید به دست آمد مشخص شد، برخی افراد مبتلا در مشاغل مختلف تا بیش از ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر حرکت کردند. بنابراین ما با وضعیتی جدیدی روبرو شدیم و لازم بود که متناسب با این وضعیت تصمیماتی را اتخاذ کنیم.

ربیعی گفت: تعطیلی گسترده در شهرهای قرمز، فاصله‌گذاری فیزیکی، تست‌های گسترده، افزایش پوشش بیمه‌ای بیماران کرونا، افزایش غربالگری‌های هدفمند، قرنطینه مبتلایان و فراهم کردن امکان قرنطینه برای افراد مبتلا که نمی‌توانند در منازل خودشان قرنطینه شوند، علاوه ردیابی الکترونیکی و از همه مهم‌تر برنامه نهادینه‌سازی اجتماعی رعایت پروتکل‌ها از عناصر اصلی استراتژی دولت در این مقطع است.

وی با بیان اینکه امیدواریم که وضعیت مناسبی در کشور ایجاد شود، گفت: پیش از این نیز گفته بودیم در دوگانه معیشت و سلامت، تصمیم‌گیری دشوار است ولی در نهایت، ملاک تصمیم‌گیری نهایی، سلامت افراد جامعه خواهد بود.

سخنگوی دولت افزود: در یک ماه گذشته طرح‌های زیادی در وزارت بهداشت مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. نهایتاً وزارت بهداشت هفته گذشته طرح نهایی خود را به قرارگاه و ستاد ارائه کرد و شنبه گذشته پس از تمهیدات اجتماعی و انتظامی آن، مورد تصویب ستاد قرار گرفت.

ربیعی با تاکید بر اینکه هیچ تأخیری درباره تصمیم‌گیری در مورد پیشنهادهایی که از مجاری کارشناسی رسمی و کمیته سلامت ستاد آمده باشد، صورت نمی‌گیرد، تصریح کرد: تصمیم اخیر وزارت بهداشت که مبتنی بر تعطیلی گسترده و فراگیر ارائه شده، یک سیاست پویا برای همه کشور است و چارچوبی برای تصمیمات آینده و دادن اختیار به استان‌هاست.

وی اضافه کرد: بر مبنای این تصمیم، در هر شهری که به تشخیص ستاد ملی استانی دچار شاخص‌های ابتلاء و مرگ‌ومیر شده باشد، تعطیلی بر اساس مناطق زرد، نارنجی و قرمز به طور گسترده اِعمال خواهد شد. چنانچه پس از دو هفته نیز وضعیت تداوم داشته باشد، بنا بر نظر وزارت بهداشت محدودیت مجدداً تمدید خواهد شد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: نظر رئیس جمهوری در اجرای طرح تعطیلی گسترده از روز سه شنبه یعنی امروز بود اما اعضای جلسه شامل نیروی انتظامی و نیروهای مسلح، صدا و سیما، وزارت کشور و سایر دستگاه‌های عضو ستاد معتقد بودند اجرایی کردن این مصوبه به یک هفته زمان نیاز دارد. آقای رئیس جمهور هم نظر اعضا را برای تأخیر در اجرای طرح پذیرفت لذا طرح تعطیلی گسترده از روز شنبه آینده اجرایی می‌شود.

ربیعی ادامه داد: تا کنون هیچ نظر کارشناسی که در ستاد مورد جمع بندی قرار گرفته باشد، مورد مخالفت قرار نگرفته است. دولت هیچ اهمالی در خصوص جان مردم نخواهد داشت. ما همه در قبال جان دیگران مسئولیم و باید به این امر اهتمام جدی داشته باشیم.

وی گفت: در جلسه روز یکشنبه هیئت دولت نیز سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز با اشاره به این موضوع از رئیس جمهوری تشکر کرد. نمکی همچنین اظهار کرد که هرگز بستن کل کشور را پیشنهاد نکرده بوده و اعتقادی هم به آن ندارد و هیچ جای دنیا هم این کار را نکرده‌اند.

سخنگوی دولت در ادامه به مصوبات جلسه اخیر هیئت دولت در راستای مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: دولت مصوب کرد که انجام تست تشخیص کرونا با تکیه بر تولید کیت‌های داخلی به ۱۰۰ هزار عدد در روز افزایش یابد و در مراکز دولتی رایگان صورت بگیرد.

ربیعی افزود: همچنین بیماران کرونایی که بستری می‌شوند در صورت نداشتن دفترچه بیمه سلامت تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. در حقیقت بیمه روی تخت صورت می‌گیرد و صرفاً ۱۰ درصد هزینه به عنوان فرانشیز دریافت می‌شود و آن هم در صورت مراجعه به مددکاری و احراز عدم توانایی دریافت نخواهد شد.

وی گفت: داروهای مطرح و حتی داروهای گران قیمتی مثل فاوی پی راویر - رم دی سیور نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. مراکز سرپایی برای تشخیص کرونایی دو برابر شده و تمامی خدمات از آزمایش تست کرونا و داروهای آن در این مراکز رایگان خواهد بود. برای رفاه حال هموطنان برای مراجعه کنندگان غیر کرونایی مراکز دیگری درمانی تمهیداتی اندیشیده شده است.

تعطیلی گسترده ۱۵۰ شهر و کلان شهر قرمز

سخنگوی دولت ادامه داد: در آخرین جلسه ستاد ملی کرونا بر اساس مصوبه ستاد نزدیک به ۱۵۰ شهر و کلان شهر در حالت قرمز قرار دارند که تعطیلی‌های گسترده در آن شهرها ایجاد خواهد شد. این بدین معنا است که تعدادی بیکار و تعدادی مشکلات و فشار اقتصادی و معیشتی روبرو خواهند شد. این موضوع از طرف رئیس جمهوری امروز در ستاد اقتصادی دولت مطرح و مورد بحث قرار گرفت.

ربیعی تصریح کرد: تا پایان هفته وزارت رفاه جامعه هدف را مشخص خواهد کرد و میزان اعتبار نیز از طرف سازمان برنامه و بودجه اعلام خواهد شد. به نظر می‌رسد تعداد قابل توجهی از هموطنان مشمول این طرح قرار گیرند که روز شنبه در ستاد ملی کرونا مطرح خواهد شد.

وی افزود: همه این تصمیمات برای اثربخش کردن فاصله اجتماعی است. هدف ستاد ملی مقابله با کرونا از بین رفتن تجمعات است. در صورتی که مردم و جامعه با ستاد همکاری نکنند، تعطیلی‌های مکرر هم بی‌فایده خواهد بود. اکنون مسؤولیت پذیری تاریخی ایرانیان باید در این مقطع مجدداً به دنیا نشان داده شود.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: لایحه‌ای در دولت به منظور ارتقای فرهنگ صلح و سازش و حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات برای ساختار و تشکیلات شوراهای حل اختلاف، تنظیم و به مجلس ارسال شد.

ربیعی افزود: رصد بازار سرمایه و حمایت از بازار سرمایه به صورت مداوم در دستور کار وزیران ذیربط و شورای عالی بورس قرار دارد و رئیس بانک مرکزی تصمیمات مؤثری در این زمینه اتخاذ کرده است. تسهیل برای اجازه فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه فرصتی برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: بانک مرکزی در این راستا به صندوق‌هایی که مدیریت آنها توسط بانک‌ها است افزایش سقف داده است و سقف سرمایه گذاری در سهام صندوق‌های ثابت و سهامی مختلف افزایش یافت به طوری که در بانک‌ها از ۱۰ هزار میلیارد تومان به ۳۰ هزار میلیارد تومان و در بقیه صندوق‌ها از ۳۰ هزار میلیارد تومان به ۵ هزار میلیارد تومان، شاهد این افزایش بودیم.

سخنگوی دولت گفت: این تصمیم فرصت خوبی به سرمایه گذاران جدید می‌دهد که با مراجعه به بانک‌ها و به‌شکل غیرمستقیم در این بازار سرمایه گذاری کنند. همچنین به بانک‌ها اجازه داد تا صندوق‌هایی که سرمایه گذاری با درآمد ثابت دارند را ایجاد کنند. همچنین برای شرکت‌های تأمین سرمایه متعلق به بانک‌ها که می‌توانند افزایش سرمایه لازم را بدهند تسهیلات لازم را ایجاد خواهد کرد.

نخستین شناسنامه برای فرزندان مادر حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی صادر شد

ربیعی در ادامه گفت: در هفته جاری نخستین شناسنامه برای فرزندان مادر ایرانی و پدر خارجی صادر شد. این اتفاق خوب و مبارک را به همه زنان سرزمین‌مان تبریک می‌گویم.

وی افزود: متأسفانه تا پیش از این فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی از تمامی حقوق اجتماعی خود از جمله داشتن شناسنامه، حق تحصیل و سایر حقوق اولیه خود محروم بودند. بر اساس برآوردها بیش از ۱۵۰ هزار زن ایرانی با اتباع افغانستانی ساکن ایران ازدواج کرده اند و حدود ۵۰۰ هزار فرزند حاصل این ازدواج‌ها است. از آنجایی که قانون درباره هویت این افراد بعد از ۱۸ سالگی سکوت کرده بود، لذا این کودکان با مشکل هویت رسمی مواجه بودند.

سخنگوی دولت ادامه داد: در هفته جاری مناسبت روز کتاب و کتابخوانی در ۲۴ آبان را داشتیم. یکی از ارزش‌های به محاق رفته جامعه امروز ما، کتاب خوانی است. تأثیرگذاری و نقش کتاب در نحوه اندیشیدن یک جامعه را نمی‌توان انکار کرد و برخی از کتاب‌ها قدرت ایجاد تحول در زندگی شخصی تک تک ما را دارند.

ربیعی افزود: امیدوارم از فرصتی که کرونا با محدود کردن فعالیت‌های عمومی و حضور در اجتماع به انسان‌ها داده است، این فرصت را برای ما به وجود آورده باشد که مجدداً به دنیای کتاب رجوع کنیم.

درخواست از مردم برای اهدای خون

وی در ادامه با بیان این که سخنگوی سازمان انتقال خون اخیراً اعلام کرده که ذخایر خون کشور وضعیت مناسبی ندارند و با کمبود مواجه هستند، گفت: مراکز انتقال خون در بالاترین سطح، پروتکل‌ها و اصول بهداشتی را رعایت می‌کنند و با توجه به نیاز برخی بیماران مانند تالاسمی که مصرف کننده همیشگی خون هستند از مردم درخواست می‌کنم سنت حسنه اهدای خون را بیشتر از قبل انجام دهند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره این که آیا دولت تا به حال تصمیمی مورد نقد درباره آمریکا گرفته است، گفت: همه اقداماتی که انجام می‌دهیم در چهارچوب قانون یا مصالح عالیه‌ای است که در شورای عالی امنیت ملی و مجاری قانونی گرفته می‌شود.

ربیعی افزود: قطعاً چیزی را دولت بدون طی مراحل و مجوزها انجام نداده است و بنای ما در دولت واقعاً این است که وارد این مجادلات نشویم. کشاکش‌های سیاسی به نفع نظام، مردم و جامعه نیست. قطعاً دولت دست به اقدامی غیر مصلحانه نخواهد زد اجازه دهید در این جور مواقع ما به وحدت ملی بیشتر تاکید می‌کنیم.

تفسیر نادرستی از تلاش‌های دولت صورت می‌گیرد

وی افزود: امروز تفسیر نادرستی از تلاش‌های دولت صورت می‌گیرد. نمی‌دانم چرا عده‌ای از این که می‌گویند مساله آمریکا به ما ربطی ندارد اما خودشان خوشحال یا ناراحت می‌شوند. فارغ از اینکه در انتخابات آمریکا چه گذشته، یک تفسیر نادرست از فعالیت‌های دولت صورت گرفته اگر ما از تحریم صحبت کرده‌ایم و از تحریم‌گران حرف زدیم این به عنوان چشم دوختن به خارج نیست. اگر ما از به دست آوردن حق ایرانیان از فرصت جهانی برای توسعه گفتیم از عقب راندن تحریم حرف زدیم باید به طور جدی با آثار تحریم مقابله کرد اما تحریم هم باید عقب راند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در شورای امنیت کاری کردیم که آمریکا حتی دو رأی هم نداشته باشد این کار بزرگی است. چرا نباید این کار را انجام دهیم آیا این کار به منزله این است که شما چشم به خارج دوختید. این تفسیر نادرست ظلم به دولت و ستم به ملت است ظلم دولت است برای این که این واقعیت را کتمان می‌کنند که دولت به‌رغم تحریم‌ها و تلاش‌های دشمنان برای پاشیدن ناامیدی تلاش زیادی کرده است.

ربیعی گفت: علت بسیاری از نگرانی‌های موجود نسل‌های دهه شصت به بعد نبود امید است و وظیفه داریم در جهت امید فعالیت کنیم و زیر ساخت‌های آن را باید آماده کنیم حتی باید فشارهای سخت متحمل شد در داخل تلاش کردیم که اقتصاد ملی را تاب آور کنیم عدم این کار به مردم جفا است.

کم‌اهمیت‌تر دانستن تحریم‌ها بی‌رحمانه‌تر از اعمال تحریم‌هاست

وی ادامه داد: حتی دادگاه‌های بین‌المللی رژیم آمریکا را به واسطه آسیب زدن به ایران به واسطه تحریم‌ها محکوم می‌کنند. جامعه جهانی از قانون‌شکنی دولت ترامپ علیه مردم ایران به حقیقت روی آورده است. کم اهمیت تر دانستن تحریم‌ها بی‌رحمانه تر از اعمال تحریم‌هاست و کسانی که تحریم‌ها را کمتر اهمیت می‌شمارند به شایستگی مردم ایران برای خودباوری اعتقاد ندارند ما باید از مزیت‌های جهانی استفاده کنیم و سیاست‌های ظالم انهای که آمریکا علیه ما داشته را به عقب برانیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در مورد مشکلات مردم محتاج نقد اجتماعی هستیم، اظهار کرد: من حتی نقد بدون راهکار را هم می‌پسندم. نقد و شالوده‌شکنی کار نادرستی نیست. نقد به ما کمک می‌کند که آسیب‌ها را بشناسیم اما متأسفانه نقدها اجتماعی و اقتصادی نیست بلکه سیاسی است و امروز نقدهای سیاسی زیادی همه ما می‌شنویم.

ربیعی یادآور شد: بنای دولت ایجاد فضای آرام برای همه دلسوزانی است که می‌خواهند از رنج مردم و آلام جامعه بکاهند. ما نیاز به فضای آرام داریم و نیازمند نشان دادن انسجام به تصمیم گیرانی در خارج هستیم که می‌خواهند نشان بدهند ایران در حال فرو ریختن است.

وی تصریح کرد: شما ببینید از انتخابات آمریکا چه کسانی نگران هستند و کدام شبکه‌های فارسی زبان در این مدت بی‌تابانه نگرانی خود را بروز می‌دادند آنها که مصلحت مردم را نمی‌دانند و هیچ چیز از ایران برایشان مهم نیست.

سخنگوی دولت با بیان اینکه فضای آرام، انسجام، یکپارچگی و مراعات نوعی آداب در کنار هم بودن را بیش از گذشته نیازمند هستیم، افزود: به طور کلی بنا بر عدم پاسخگویی در دولت است. پاسخ‌ها باید در حد روشن شدن فضا و ابهام باشد و هیچ پاسخ توهین‌آمیز یا پاسخی که کسی را متهم می‌کند از سوی دولت داده نخواهد شد.

ربیعی با بیان اینکه اجازه نداریم مناقشات جدیدی ایجاد کنیم، خواستار مقایسه شرایط در دولت‌های مختلف شد و افزود: در شرایط تحریم را در دوره‌ای که چند برابر درآمد ارزی بود و دوره‌ای که درآمد ارزی ناچیز بود را مقایسه کنید. حتی رنج و سختی تورمی را با وجود محدودیت‌های ارزی مقایسه کنید و بعد نتیجه بگیرید.

نشان دادن رنج مردم و ندیدن اقدامات درست جفا به مردم است

وی با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی صادرات و صادرات غیر نفتی در چند ماه اخیر گفت: کدام دولت زندگی بدون نفت و بودجه بدون نفت را تجربه کرده است. مقایسه کنید و منصفانه سخن بگویید.

سخنگوی دولت اضافه کرد: هیچ دولت و هیچ قوه‌ای در ایران و در هیچ کجای دنیا نمی‌تواند بگوید که من کاستی ندارم. همه دولت‌های دنیا و همه قوا و همه مجالس دنیا کاستی دارند. ما ادعا نمی‌کنیم که نقد نیاز نداریم اما تحولات جهانی در حوزه بین‌الملل به سرعت در حال تغییر است و ما نیازمند این هستیم که با انسجام از فرصت‌هایی که به دست می‌آید، برای احقاق حقوق مردم استفاده کنیم.

ربیعی افزود: ما از رنج ناشی از تحریم آگاه هستیم و اساساً زندگی مردم مسئله ملی و جدی همه ماست. اما نشان دادن رنج‌ها و دردها و اقدامات درست را نشانه نرفتن جفا به مردم است. اگر قرار باشد من می‌توانم با آمار و ارقام از رنج‌های بیشتری سخن بگویند ولی آیا این دلیل بر این است که شما تلاش دولت برای عقب راندن تحریم را مورد اتهام قرار بدهید.

وی با بیان اینکه همه ما باید تلاش خود را بر استفاده از فرصت‌های پیش‌رو متمرکز کنیم، اظهار کرد: علاوه بر هم افزایی که ضرورت امروز است، انسجام و همدلی بیشتر بین قوا، ملت و دولت از ضروری‌ترین اقدامات برای عبور موفق از بحران خشن بی‌سابقه و بی‌رحمانه‌ای است که در چند سال اخیر به کشور وارد شده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت از فرصت‌های جهانی که حق مردم ایران است، کوتاه نخواهد آمد و از هر فرصتی ایجاد شود، استفاده خواهیم کرد. متأسفانه برخی بنا تضعیف دولت به گونه‌ای حرف می‌زند که انگار آمریکا سردار سلیمانی را ترور نکرده و ما را ترور اقتصادی نکرده است.

ربیعی خاطرنشان کرد: دولت از نقد استقبال می‌کند اما تلاش‌هایی که برای عقب راندن تحریم صورت می‌گیرد را بدون اینکه انگ و برچسب بزنید که این تلاش یعنی دلبستگی شما به فضای خارجی و این حرف نادرستی است.

استخدام رسمی برای همه داوطلبان صرفاً از طریق آزمون انجام می‌شود

وی در پاسخ به سوالی درباره نامه یکی از استانداران در مورد استخدام تعدادی فعالان ستادهای انتخاباتی رئیس جمهوری در دولت گفت: اولاً استخدام مربوط به سازمان اداری استخدامی کشور است و ربطی به سازمان برنامه و بودجه ندارد. مرجع صدور مجوز استخدام در دستگاه‌های اجرایی سازمان اداری و استخدامی کشور است و انجام مکاتبات با دستگاه‌هایی غیر از آن سازمان دلیلی بر انجام درخواست نیست.

سخنگوی دولت افزود: با توجه به اینکه در طول چهار سال اخیر از ۱۳۲ هزار نفر در دولت استخدام شده اند طبیعی است فعالان ستادهای انتخاباتی کاندیداها در بین این افراد باشند همچنان که تعدادی از فعالان ستادهای انتخاباتی دیگر کاندیداها نیز هم اکنون با طی مراحل قانونی در بدنه دولت و دیگر مجموعه‌های نظام مشغولند.

ربیعی ادامه داد: این دولت به جد مساله عدالت استخدامی را پیگیری و اجرا کرده است و استخدام رسمی برای همه داوطلبان صرفاً از طریق برگزاری آزمون استخدامی انجام می‌شود و نخبگان به دلیل توانایی‌هایی که دارند، فرصت بهتر و بیشتری برای استخدام پیدا می‌کنند.

وی گفت: هر نامه نگاری یا توصیه‌ای که صورت می‌گیرد اگر مسیر و فرآیند قانونی خود را طی نکرده باشد قابل توجه و اعتنا نیست. این دولت در طول هفت سال گذشته افراد را بر اساس آزمون استخدامی و یا طی مراحل قانونی جذب کرده است. یادمان نمی‌رود قبلاً یک شبه چطور چندین هزار نفر را بدون آزمون جذب دستگاه‌های اجرایی کردند.

سخنگوی دولت یادآور شد: تبعیض سیاسی در استخدام دولتی امری ناپسند است و دولتی موفق است که مبتنی بر نخبه‌گرایی باشد و قطعاً ما هم این امر را مراعات کردیم.

چاپ و انتشار اسکناس‌های جدید ارتباطی با تورم ندارد

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره ورود چک و اسکناس‌های جدید به بازار و این که آیا این اقدام در ادامه سیاست کم شدن چهار صفر است گفت: انتشار اسکناس‌های جدید با ابعاد و استانداردهای امنیتی بالا است و جعل آن بسیار سخت شده است و ارتباطی با تورم ندارد. اساساً این اسکناس‌ها با هر عددی که چاپ شود هیچ ارتباط منطقی با تورم ندارد.

وی افزود: چک پول‌های ۱۰۰ هزار تومانی جدید که به زودی وارد بازار می‌شوند، می‌تواند تسهیل بیشتری در مبادلات تجاری ایجاد کند. همچنین اسکناس‌های ۱۰ هزار تومانی چند ماه آینده با فرم و شکل جدیدی وارد چرخه می‌شوند.

سخنگوی دولت ادامه داد: در صورتی که حذف چهار صفر مراحل تصویب نهایی خود را بگذراند و دچار خسران نشویم و صرفه‌جویی شده باشد صفرهای این اسکناس‌ها در راستای لایحه حذف چهار صفر دولت کمرنگ شده است که اگر این لایحه در مجلس شورای اسلامی به تصویب نهایی رسید این اسکناس‌ها بتوانند در جریان باشند.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره اخلال در نظام اقتصادی به‌دلیل عدم همراهی برخی حقوقی‌ها و حقیقی‌ها در بورس اظهار کرد: موضوع بورس گفت‌وگوی هر روزه اعضای دولت است و اتفاقاً بحث حقوقی-حقیقی‌ها چندین بار مورد بحث قرار گرفته است. اخلال در بورس قطعاً اخلال در نظام اقتصادی کشور است و تردیدی نیست که کسانی که می‌خواهند ایجاد اخلال کنند، در نظام اقتصادی خلل ایجاد می‌کند.

وی یادآور شد: شورای عالی بورس دقت زیادی در زمینه حقیقی- حقوقی‌ها به خرج داده است و حتی دامنه سایر فعالیت جریان‌های مخل اقتصادی در بورس با مصوبات خوبی که از مراجع بالادستی گرفتند بسیار محدود شده است و حرکت به سمتی است که امکان فعالیت مخرب اینها به پایین‌ترین سطح برسد و سرمایه‌گذاران و مردم در بورس امنیت داشته باشند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: در خصوص حقوقی‌ها نکته مهمی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. رابطه مکمل حقوقی‌ها و حقیقی‌ها در بازار سهام لازم است و این رابطه باید وجود داشته باشد.

به گفته ربیعی فروش سهام در شرایطی که تقاضا زیاد است و برعکس خرید سهام در شرایطی که عرضه زیاد است توسط حقوقی‌ها نمی‌تواند به عنوان اخلال محسوب شود. شاید در بسیاری از موارد توصیه می‌شود که برای حمایت از مردم، امروز این رفتار اقتصادی را هم داشته باشید. اینکه اینها در شرایطی وارد شوند که ارزش پایین نیاید و خریداری کنند، و در شرایطی که لازم است عرضه کنند، منفی نیست.

واگذاری‌های مهمی در حوزه نفت و گاز خواهیم داشت

وی خاطرنشان کرد: با شرایطی که بورس پیدا خواهد کرد دارایی‌های بسیار مهمی را در فرایند واگذاری داریم. دارایی‌هایی که به موقع اعلام خواهد شد و قطعاً استقبال خوبی هم از عرضه این دارایی‌ها در حوزه نفتی و گازی صورت خواهد گرفت.

سخنگوی دولت تصریح کرد: عدم همکاری حقوقی‌ها در زمینه بازار گردانی که مورد توجه هم بوده رصد شده است. تعدادی از مدیرانی که همکاری لازم را نداشتند و مقاومت می‌کردند اخطار کتبی گرفتند و با واکنش‌های به موقعی که بورس انجام داده این مساله در حال کاهش است.

ربیعی ادامه داد: در مجموع نباید فضایی فراهم کنیم که خرید و فروش اینها به نوعی اخلال محسوب شود. البته برخی مدیران هم مقاومت می‌کنند و گاهی منافع سازمانی و شرکتی را ترجیح می‌دهند که با اختیاراتی که برای رئیس بورس گرفته شده، اینها روز به روز محدود می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تصویب طرح قیر رایگان در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح نهایی که به تصویب شورای نگهبان رسیده، دارای چارچوب مشخص و بر اساس دیدگاه‌های کارشناسی نهایی شده و قابلیت اجرایی دارد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت صرفاً از محل اعتبارات عمرانی قیر خریداری می‌کند و در اختیار دستگاه‌های اجرایی مشخص قرار می‌دهد، گفت: تصور همکاران من در سازمان برنامه و بودجه این است که این طرح نسبت به طرح قبلی از تبعات منفی کمتری برخوردار است.

ربیعی اضافه کرد: این طرح با این قید که برای پروژه‌های عمرانی از آن استفاده خواهد شد و در چارچوب بودجه عمرانی خرید انجام خواهد گرفت تبعات منفی مسائل قبل را ندارد.

اعتراضات را محترم بشماریم

وی درباره اقدامات دولت و معاونت اجتماعی وزارت کشور برای ریشه‌یابی حوادث آبان سال ۹۸ اظهار کرد: درباره این حوادث نظر دولت این بود که باید نسبت به جوانانی که با هیجان وارد این قضایا شدند با رأفت برخورد شود که در دوره خودش تقسیم‌بندی صورت گرفت.

سخنگوی دولت افزود: حتی در کنار افرادی که معترض بودند و آمدند و می‌خواستند تخلیه شوند، افرادی هم با هیجان آمده بودند. آنها از بچه‌های سرزمین خودمان هستند و عضو خانواده بزرگ ایران هستند.

ربیعی یادآور شد: در همین جا از اقدام اخیر قوه قضائیه که تعدادی از محکومان را مورد رأفت قرار داد خوشحال هستیم و این همیشه مورد تاکید دولت بوده است.

وی تصریح کرد: دستور و اختیارات ویژه‌ای از سوی رئیس جمهوری به همه استانداران سراسر کشور داده شده که به خانواده‌های این افراد رسیدگی کنند. در تهران نیز تعدادی از وزرا و معاونین رئیس جمهوری این کار را انجام دادند و جلساتی را برگزار کردند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: استانداران و معاونین استانداران موظف به سرکشی به خانواده‌ها و افراد آسیب دیده شدند که به آنها کمک و با آنها همراهی داشته باشند و همانطور که گفتم تعدادی از مسؤولان دولتی هم نزد خانواده‌ها حضور یافتند.

ربیعی افزود: همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع اعم از امنیتی، اطلاعاتی، انتظامی، اجتماعی و قضائی گزارش‌های مربوط به حادثه را با یک رویکرد آسیب شناسی ارائه کردند.

وی اظهار کرد: چند گزارش مهم از جمله گزارش سیل و پلاسکو در دولت تهیه شد برای اینکه در آینده بتوانیم از این گزارش‌ها جمع‌بندی‌های سیاستی داشته باشد. گزارش دیگری هم که در دولت تهیه شد گزارش آبان بود که وزارت کشور متکفل آن بود.

سخنگوی دولت افزود: این گزارش‌ها در شورای امنیت کشور مورد بحث قرار گرفت، جمع‌بندی شد و نتیجه آن هم برای تمامی دستگاه‌ها اجرایی ارسال شد و اقدامات مختلفی هم در حوزه‌های مربوطه به دستگاه‌های اجرایی توصیه شد.

ربیعی یادآور شد: با توجه به اینکه آسیب دیدگان دقیقاً شناسایی شده‌اند و با تقسیم‌بندی که در همان دوره هم در مورد گروهی که شهدا بودند و هم گروهی که دیه‌بگیر بودند و گروهی هم که محکوم شدند صورت گرفت برای رسیدگی به هرکدام از اینها متناسب با وضعیت‌شان تقسیم‌بندی شد و مورد تاکید قرار گرفت.

وی تصریح کرد: امیدواریم هرگز تکرار این حادثه تلخ را نداشته باشیم و با شرایطی که همواره مورد نظر دولت بوده بتوانیم اعتراضات را در اجتماعات با مجوز دنبال کنیم و اینقدر نهادینه کنیم که شاهد اینگونه اتفاقات نباشیم و آنقدر بر این امر مصر بودیم که بتوانیم به نحوی اعتراضات را محترم بشماریم و برای آن حمایت قانونی هم انجام دهیم.

هر اقدام علیه ایران، پاسخ کوبنده خواهد داشت

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره واکنش ایران به احتمال حمله ترامپ به مراکز هسته‌ای ایران در ۲ ماه باقیمانده از دولتش، گفت: نمی‌دانم چه کسی این ادعا را کرده است تا پاسخش را بدهم اما می‌دانم صهیونیست‌ها عملیات روانی فراوانی دارند انجام می‌دهند و وقتی هم به تعادلات اقتصادی نزدیک می‌شویم به سرعت خط عملیات روانی از یک طرف شکل می‌گیرد. ما هم فکر می‌کنیم مهمترین ناراضیان از تغییرات آمریکا رژیم صهیونیستی است. برخی کشورهای منطقه که تحقیق درستی از شرایط را ندارند و خود را به اسارت ترامپ درآورده بودند هم ناراضیان این بحث هستند و همچنین مخالفان کلاسیک ما هم که به مدت ۴۰ سال سقوط نظام را دنبال می‌کنند هم نگران این تغییرات هستند.

ربیعی اضافه کرد: به هر حال ممکن است تلاش‌هایی داشته باشند اما اجازه دهید نظر شخصی خود را بیان کنم و نه از جایگاه سخنگو. من چنین پیش بینی ندارم که بخواهند منطقه‌ای را با ناامنی روبرو کنند. وزارت خارجه باید پاسخگوی این سوال باشد. اما در هر صورت پاسخ جمع‌بندی شده ما همیشه این بود هر گونه اقدامی علیه مردم ایران، قطعاً پاسخ کوبنده خود را خواهد داشت.

بودجه سال ۱۴۰۰ بر مبنای نفت ۴۰ دلاری بسته می‌شود

وی درباره اینکه دولت بودجه ۱۴۰۰ را قرار است بر مبنای نفت چند دلاری ببندد و پیش‌بینی صادرات نفتی در سال آینده چه خواهد بود، گفت: هنوز منابع بودجه ۱۴۰۰ در دولت نهایی نشده است در چهارشنبه پیش رو (فردا) این موضوع را در دستور کار خود داریم و این موضوع را نهایی می‌کنیم.

سخنگوی دولت افزود: پیش‌بینی‌ها این است که منابع و مصارف بودجه، نقدینگی نخواهد و به تورم فشار نیاورد و پیش‌بینی‌های حمایتی از مردم در این بودجه لحاظ شده است و بودجه طوری تنظیم خواهد شد که اتکای به نفت به حداقل برسد یا اینکه در حوزه‌های عمرانی جهت‌گیری شود.

ربیعی با بیان اینکه قیمت نفت بر مبنای قیمت واقعی تعیین می‌شود، اظهار کرد: پیش‌بینی اولیه ما بر اساس نفت ۴۰ دلاری است. این بحث دیروز است و با تحولات قیمت نفت ممکن است تا روزی که لایحه به مجلس ارائه می‌شود دستخوش تغییراتی شود.

وی افزود: در مورد سناریوهای نفتی در دوران تحریم، اطلاعات فروش خود را محرمانه نگه می‌داریم و لازم نمی‌دانیم به جهت فشارهای غیرقانونی آمریکا، آن را اعلام کنیم؛ اما سناریوهای متعددی پیش‌بینی کردیم و تحریم را روی طیفی در نظر گرفتیم که از طیف رفع تحریم تا گونه‌های مختلف تحریم و وضع موجود را شامل می‌شود. برای بدترین وضعیت هم سناریوهایی پیش‌بینی کردیم و جهت‌گیری ما اقتصاد بدون نفت است. سناریوی ما متکی بر هر یک از شرایط به نحوی تنوع دارد اما در چارچوب بنیادین بودجه تغییری ایجاد نخواهد شد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: فعلاً چشم‌اندازی از اتفاقی که رخ خواهد داد نداریم. همه تلاش ما این است که تحریم‌های غیرقانونی برداشته شود و جامعه جهانی باید به دنبال این موضوع بیاید که آمریکا حق نداشته یکطرفه از توافق دولت قبل خود خارج شود و این یک بدعت نامیمون بین‌الملل است و امیدواریم دولت جدید آمریکا به رفتارهای نامتعادل و رفتارهای ضد جامعه جهانی خط قرمز بکشد و به جامعه جهانی برگردد. درهرحال، بهترین تا بدترین حالت سناریو را تهیه و خود را آماده کردیم.

بیش از ۸۰ درصد مرغ وابسته به ارز است

ربیعی درباره اینکه مقامات دولتی چگونه متوجه افزایش قیمت‌ها می‌شود و آیا بعد از آن جلسه‌ای برای رسیدگی برگزار می‌شود یا نه، گفت: روند پیش‌بینی افزایش قیمت داریم. گزارش‌های روزانه ۱۰۰ قلم کالا روی میز وزرای اقتصادی و اجتماعی است. قطعاً دولت خبر دارد و اما اینکه چرا این اتفاقات می‌افتد باید بگویم بخش اعظم این اتفاقات در حوزه مواد غذایی است که امروز شما حتی مرغ را بدون ارز نمی‌توان تهیه کرد. بیش از ۸۰ درصد مرغ وابسته به ارز است.

وی افزود: نمی‌خواهم خط بکشم جایی نارسایی است یا نه؛ ممکن است اتفاقاتی بیفتد تصمیماتی سریع‌تر اتخاذ شود، اما وقتی ارز برای واردات نیست و واردات ۲۲۰ قلم کالا را ممنوع می‌کنیم، این تأثیر ایجاد می‌شود که ریشه اصلی آن و آدرس اصلی، تحریم است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه دولت همه تلاش خود را انجام می‌دهد تا در این زمینه تصمیمات درست بگیرد، گفت: گاهی میان بهترین و بدترین‌ها در شرایط محدودیت‌ها می‌مانیم و نمی‌توانیم دلخواه تصمیم بگیریم اما قطعاً برنامه ما برای ثبات در بازار و ایجاد سرمایه گذاری در کشور مشخص است و باید انباشت سرمایه را در کشور به وضع مطلوبی برسانیم.

به گفته ربیعی، از سال ۸۸ سرمایه گذاری ما دچار آسیب شد و هرچند در دوره دو ساله میزان جذب سرمایه گذاری زیاد شد، اما با تحریم دچار آسیب شد.

وی با تاکید بر اینکه قیمت ارز باید پایین بیاید، خاطرنشان کرد: همه تلاش ما این است قیمت ارز واقعی شود چون قیمت ارز بسیار پایین‌تر از این است و اگر قیمت آن را با همین تورم موجود هم محاسبه کنیم، قیمت ارز این نیست. در شایعه‌ای گفته شده بود دولت خودش می‌خواهد در حالی‌که تاکید هر روزه رئیس جمهور این است که قیمت ارز به قیمت واقعی خود برگردد.

سخنگوی دولت ادامه داد: با همین وضعیت هم با تمرکزهایی که در وزارت جهاد برای کالاهای خوراکی ایجاد شد؛ زحماتی که رئیس بانک مرکزی برای تأمین ارز کشید و برخی کشورهای خارجی هم پرداخت ارز ما را از دیروز شروع کردند، آرام آرام این کار انجام می‌شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 456035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.