تمدید یک ساله قانون مالیات بر ارزش افزوده

نمایندگان مجلس با اجرای قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده تا یک سال دیگر موافقت کردند.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز -سه شنبه، ۲۷ آبان- مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده واحده لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده -مصوب ۱۳۸۷- با اصلاحات بعدی آن به پیشنهاد محمدحسین فرهنگی مبنی بر تمدید یک‌ساله این قانون موافقت کردند.

بر اساس این پیشنهاد؛ مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده -مصوب ۱۳۸۷.۰۲.۱۷- با اصلاحات و الحاقات بعدی آن، از تاریخ انقضای آن (۱۳۹۹.۰۷.۳۰) به مدت یک سال تمدید می‌شود. در صورتی که در این مدت قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده لازم‌الاجرا شود، مهلت یاد شده به پایان می‌رسد.

بر اساس این گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس پیشنهاد تمدید اجرای ۵ ماهه قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده را مطرح کرد اما محمدحسین فرهنگی در جریان بررسی لایحه مذکور، گفت: اگر موفق نشدیم اصلاحات مورد نظر را طی این مدت انجام دهیم، مجبوریم مجدداً طرح و لایحه را به صحن آورده و همین روال را طی کنیم، از این رو پیشنهاد می‌شود در صورتی که در این مدت قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده لازم‌الاجرا شود، مهلت یاد شده به پایان می‌رسد.

حسینعلی حاجی دلیگانی نیز در موافقت با پیشنهاد فرهنگی گفت: بنده با اصل تمدید زمان اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مخالفم، چرا که دولت در بسیاری از مواقع وظایفش را انجام نمی‌دهد، چرا باید موضوعی را تصویب کنیم که دولت در موعد مقرر خود می‌توانست بدون ایجاد مشکل این کار را انجام دهد، اما با کم کاری نه تنها را مشکلات را کمتر نمی‌کند، بلکه روز به روز به آن اضافه می‌کند. از طرفی مجلس هم با توجه به شرایط موجود امکان استفاده از برخی ابزارهای خود مانند استیضاح را ندارد و این موضوع موجب شده دولت حاشیه امنی احساس کند.

وی ادامه داد: با این پیشنهاد؛ قانون جدید پس از طی مراحل و دائمی شدن از همان زمانی که تصویب شود، جاری و ساری می‌شود.

کد خبر 455978

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.