تشکیل کانون وکلای مستقل در ۴ استان با موافقت رئیس قوه‌قضائیه

معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه از تشکیل کانون وکلای مستقل در چهار استان خراسان شمالی، هرمزگان سمنان و سیستان و بلوچستان، با موافقت ریاست محترم دستگاه قضائی کشور خبر داد.

به گزارش ایمنا، حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق با اعلام این خبر افزود: بر اساس ماده یک لایحه استقلال کانون وکلا، تشکیل کانون وکلای مستقل در هر استان منوط به آن است که حداقل ۶۰ وکیل در آن حوزه استقلال داشته باشند و تا زمانی که تعداد وکلا به حد نصاب تعیین‌شده نرسیده باشد، آن استان در امور مربوط، تابع مقررات و نظامات کانون وکلای مرکز خواهد بود.

وی با تأکید بر ضرورت تشکیل کانون وکلای مستقل در استان‌های برخوردار از حد نصاب مزبور و لزوم رفع مشکلات مردم در این زمینه به خصوص دشواری دسترسی آنها به وکیل، اظهار کرد: تشکیل کانون مستقل در این استان‌ها، در اجرای تبصره ۲ ماده ۶ «قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری» در دستور کار قرار گرفت. ابتدا موضوع از طریق دادگستری‌های کل استان‌ها پیگیری شد و با اخذ نظر موافق آنها، این مهم به وزیر محترم دادگستری منعکس و با موافقت وزیر، مراتب به ریاست قوه قضائیه اعلام شد.

معاون حقوقی و امور مجلس دستگاه قضائی گفت: در نهایت تشکیل کانون وکلای مستقل در استان‌های خراسان شمالی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان مورد موافقت ریاست قوه قضائیه قرار گرفت و موضوع از طریق دادگستری‌های مربوط و کانون‌هایی که تاکنون عهده دار امور این استان‌ها بودند در دست پیگیری است که امیدواریم در اسرع وقت با برگزاری انتخابات کانون‌ها در این استان‌ها شاهد فعالیت آن‌ها باشیم.

بنابه گزارش ایرنا، مصدق ضمن اعلام این‌که معاونت حقوقی و امور مجلس پیگیری تشکیل کانون وکلای مستقل استان‌های فاقد کانون را در دستور کار دارد، تصریح کرد: تسهیل شرایط برای دسترسی عموم به وکیل به عنوان یک حق تصریح شده در قوانین، به طور جدی از سوی این معاونت پیگیری می‌شود و به محض تحقق شرایط مقرر در ماده یک لایحه استقلال کانون وکلا در این استان‌ها، موضوع به وزیر دادگستری و ریاست قوه قضائیه اطلاع داده می‌شود.

کد خبر 455352

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.