دشمن شماره یک همه ما نظام بروکراسی است

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه هم اندیشی با فعالان زیست بوم فناوری با اشاره به اینکه امروز دشمن شماره یک ما نظام بروکراسی است ،گفت: من در تجربه اجرایی که در بخش های مختلف داشته ام نظام بروکراسی حاکم را کنترل کرده و با کمک شرکت های دانش بنیان روند امور را اصلاح کرده ام.

به گزارش ایمنا به نقل از اداره اخبار و رسانه های گروهی مجلس، جلسه هم اندیشی با فعالان زیست بوم فناوری عصر چهارشنبه با حضور محمدباقر قالیباف، دهنوی، رضاخواه، تقی پور، اکبری و تعدادی از رؤسای شرکت های دانش بنیان به منظور بررسی مشکلات این قشر و ایجاد بستری برای مشارکت آن ها در حوزه تولید جهت ایجاد تحول در حوزه اقتصادی کشور برگزار شد.

محمدباقر قالیباف در این جلسه که ۳۰ نفر از فعالان شرکت های دانش بنیان به بیان دیدگاه های خود پرداختند، از این نشست به عنوان فرصتی مغتنم جهت هم اندیشی نمایندگان مجلس با فعالان زیست بوم فناوری که چه در قالب کارآفرین در حوزه IT و چه دانش بنیان و چه بخش های سایر خدمات اعم از شتاب دهنده ها و ارائه کنندگان خدمات اجتماعی فعالیت می کنند یاد کرد و افزود: ما در کنار هم جمع شده ایم تا کار مهمی را در حوزه دانش بنیان با گرایش و نگاه های مختلف اما با هدفی مشترک انجام دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از مهم ترین مشکلات کنونی کشور این است که هر فردی در هر سمتی در هنگام اظهارنظر از موضع انتقاد سخن می گوید و تنها به بیان اشکالات می پردازد هر چند موضوعاتی که از سوی شما مطرح شد به حق است که آن ها را پیگیری خواهیم کرد.

قالیباف یادآور شد: بسیاری از اشکالات موجود در کشور راهکاری واضح و شفاف دارد و این در حالی است که همه ما ایستاده ایم و تنها آن ها را مشاهده می کنیم اما تصمیمی جهت رفع آن ها اتخاذ نمی کنیم و متاسفانه این روش به یک فرهنگ تبدیل شده است، فرهنگ غلطی که باعث می شود منتظر باشیم تا فرد دیگری برای رفع مشکلاتمان تصمیم بگیرد.

وی با اشاره به نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی که تعدادی از فعالان در همین جلسه به آن اشاره کردند ، گفت: یکی از فعالان به نکته قابل تامل اشاره کرد و آن این که با استفاده از ۶۰ میلیون دلار توانسته اند یک میلیارد و پانصد میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشته باشند اما برای استفاده از ارز ترجیحی دچار مشکلات و پیچیدگی هایی شده اند.

قالیباف با بیان آسیب های ارز ۴۲۰۰ تومانی، گفت: در ۶ ماه اول امسال در حوزه نهاده های دامی بیش از ۴.۲ میلیارد دلار اعتبارات تخصیص یافت تا کالاهای اساسی با قیمت ارزان به مردم عرضه شود اما همچنان شاهد گران شدن این اجناس در بازار هستیم و این تخصیص ارز در زندگی مردم اثری نداشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر در طول یک سال رقم ۹ میلیارد دلار ارز دولتی به اقتصاد کشور تزریق می شود باید آثار آن نیز در بازار قابل مشاهده باشد و اگر قرار است به کالایی یارانه تعلق بگیرد تجربه نشان می دهد که باید آخرین حلقه زنجیره مصرف مورد هدف قرار گیرد نه اینکه آخرین مصرف کننده این زنجیره از امکانات این بخش بی بهره باشد چرا که غفلت در این بخش جایی برای رقابت در بازار نیز به جا نمی گذارد.

وی گفت: اگر با دقت به این موضوع نگاه کنیم مشخص است افرادی که از این سوداگری به یک درآمد هنگفت می رسند حتی مرتکب فرار مالیاتی نیز می شوند اما شرکت های دانش بنیان و کارآفرینانی که در محیط محدودی کسب و کاری را راه اندازی کرده اند هر روز برای پرداخت مالیات تحت فشار قرار می گیرند که این موضوع به دلیل ضعف در مدیریت ایجاد می شود.

قالیباف تاکید کرد: البته در برخی حوزه های اقتصادی همچون سرمایه در بورس که ریسک پذیر بوده نمی توان افزایش سود افراد را تضمین کرد اما در سایر بازارها این اشکال وجود دارد که ناگهان سود حاصل از سوداگری به دلیل افزایش نرخ ارز به صورت سرسام آور یک شبه بالا رفته و مفهوم اقتصاد را در کشور تغییر می دهد و نتیجه آن می شود که به دلیل عدم توانایی برای برنامه ریزی جهت ایجاد ثبات در حوزه اقتصادی آینده روشن نباشد.

وی اظهار کرد: اگر نرخ ارز یا کالاهای اساسی در یک سال ثابت باشد می توان برای ارتقاء شرایط اقتصادی کشور براساس آمارها برنامه ریزی کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اقتصاد کنونی توام با رانت و بی ثباتی شده ضمن اینکه تفاوت قیمت ارز دولتی و آزاد نیز مشکلاتی را ایجاد کرده است اما این امر نیز قابل قبول نیست که شرکتی دانش بنیان ۴ سال قبل از صندوق ذخیره ارزی وام گرفته و امسال که سررسید آن رسیده است بازپرداخت آن ۴ برابر قیمت پیش بینی شده باشد در این شرایط چطور انتظار داریم که شرکت های دانش بنیان در حوزه تولید، توزیع، ترویج، حوزه مصرف، بهره وری مجموعه و نرم افزاری، روح حاکم در اقتصاد کشور باشند؟

وی تصریح کرد: شما از این حق برخوردار هستید که از دستگاه های نظارتی همچون مجلس، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور بخواهید که در این زمینه پاسخگو باشند.

قالیباف گفت: امروز نظام بوروکراسی در کشور دشمن شماره یک همه شده و هویتی مستقل و جدا از مردم و قوای سه گانه دارد و این هویت جاهایی سرکش و سرخود همچون اسبی غیرقابل کنترل عمل می کند و این اشکال در بخش دولتی، خصوصی و نهادهای عمومی وجود دارد ضمن اینکه هیچ کس نظارت دقیقی بر فعالیت دستگاه های تخصصی که به این طریق فعالیت می کنند ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: من در تجربه کار اجرایی که در بخش های مختلف داشتم نظام بوروکراسی حاکم را به کنترل خود درآوردم به این معنا که برتصمیم گیری ها و داده ها تسلط پیدا کرده و داده ها را دقیق و به روز کردم و آن ها را بدون تعارف تحلیل و کنترل کردم و بعد با کمک دانش بنیان ها و پلتفرم ها افراد اضافی را از تصمیم گیری و اثرگذاری حذف و فرآیندها را اصلاح کردم و امروز در کشور نیازمند این هستیم که به کارگیری این روش را از یک نقطه آغاز کنیم.

قالیباف در ادامه از شرکت های دانش بنیان خواست تا مسئولانه به عنوان یک وظیفه اجتماعی، ملی و انقلابی جهت رفع نظام بوروکراسی مشارکت کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بخش عمده فعالیت های مجلس به حوزه نظارت برمی گردد که هرگز به روز نشده و در پی آن بسیاری از مصوبات اجرا نشده و یا غلط و ناقص اجرا می شود و نتیجه آن دو سال بعد مشخص می شود و چنانچه نتوانیم این رویه را اصلاح کنیم مشکلات اقتصادی همچون رشد نقدینگی قابل حل نیست.

وی ادامه داد: اگر نقدینگی را جهت دهیم در بازار سرمایه نمی توانیم به سمت تولید برویم، همچنین تا زمانی که بودجه را براساس آگاهی از درصد قابل توجه کسری بودجه در بخش های مختلف نبندیم نمی توانیم مشکلات اقتصادی را حل کنیم.

قالیباف با اشاره به اینکه امروز تحریم از مهم ترین چالش های کشور است، یادآور شد: واقعیت تلخ این است که اگر از فردا هر روز ۲ میلیون بشکه نفت بفروشیم شرکت های دانش بنیان تعطیل خواهند شد ضمن اینکه چون اساس اقتصاد رانت و فعالیت های غیرتولیدی است آئین نامه های واردات مشخص شده اما صادرات با موانع بسیاری همراه است و تا زمانی که نظام بوروکراسی حاکم باشد نمی توانیم این رویه را اصلاح کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سیاست های صندوق بین المللی پول در برنامه سوم در بودجه دیکته شد و همین امر باعث شده که به این روز برسیم و حتی الان هم در برنامه های پنجم و ششم آثار آن سیاست ها در نحوه تصویب قانون بودجه مشاهده می شود.

وی گفت: تحریم زحمات و مشقات زیادی ایجاد کرده و نمی توان گفت کاغذ پاره است اما در عین مشکلات فرصت مهمی ایجاد کرده است که باید از آن استفاده کرد.

قالیباف با ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه، یادآور شد: ما نباید بعد از برگزاری این جلسه هرکدام بدون چاره اندیشی به مسیرخودمان ادامه دهیم ضمن اینکه باید به این نکته توجه شود که مجلس متعلق به مردم و خانه آن ها است ضمن اینکه لازم است در حوزه فعالیت شرکت های دانش بنیان نیز ۴ رویکرد شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی مبنای کار قرار گیرد.

وی گفت: ما انتظار داریم که یک گروهی از نمایندگان مجلس و فعالان زیست بوم فناوری تشکیل شده و همه با هم به صورت آنلاین در ارتباط باشیم و با ویرایش طرح جهش تولید دانش بنیان که حاصل احصاء شدن ۱۴۰ مشکل و خلاصه شدن آن ها در ۱۴ ماده است بتوانیم قانونی را مصوب کنیم که به رفع مشکلات این بخش منتهی شود ضمن اینکه لازم است شما به مفاد آن دسترسی داشته باشید، همچنین این ارتباط باید تداوم داشته و به درستی مدیریت شود.

رئیس مجلس تصریح کرد: بخش دیگر کار هم به حوزه نظارت برمی گردد که لازم است با همفکری یکدیگر یک بستر نیز برای حوزه نظارت مجلس طراحی کنیم چرا که ما در حوزه نظارت محتاج یکایک شما هستیم.

وی گفت: ما باید برای رفع نظام بوروکراسی نیز چاره اندیشی کنیم چرا که این بخش در کنترل کسی نیست مگر افرادی که در کشور سوداگری می کنند و پول بی رنج و زحمت به دست می آورند و همه مردم را به زحمت می اندازند تا منافع بعدی خود را به دست آورند.

قالیباف تاکید کرد: شما باید در حوزه نظارت اشکالات را به مجلس گزارش دهید تا قانونگذاری در این زمینه شفاف و روشن باشد ضمن اینکه با کمک یکدیگر حوزه قانونگذاری و نظارت در این حوزه را ساماندهی کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی در این بخش و توجه به وضعیت مردم و درک مشکلات آن ها، تصریح کرد: ما باید در کنار هم ورق جدیدی در این حوزه ایجاد کرده و به گونه ای گام برداریم که هم مشکلات زندگی امروز و هم آینده مردم و جوانان حل شود و فرصتی ایجاد شود تا بتوانیم با استفاده از پتانسیل این بخش و خرد جمعی تحولی درکشور ایجاد کنیم.

کد خبر 454958

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.