مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه کرونا راه‌اندازی شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، راه‌اندازی مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی را گامی در جهت تحقق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری دانست و گفت: طب سنتی ایرانی به عنوان یک میراث غیرقابل ملموس ارزنده باید مورد حمایت قرار گیرد.

به گزارش ایمنا، مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی در دانشکده طب سنتی دانشگاه با همکاری دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، شامل اتاق ویزیت حضوری و مشاوره تلفنی راه‌اندازی شد. این مرکز با بهره گیری از به روزترین سامانه‌های مربوطه و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا به کمک تمام ظرفیت‌های موجود در زمینه طب رایج و طب ایرانی آماده خدمت رسانی به مردم کشور است.

زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، راه‌اندازی این مرکز را تحولی نوین در نظام سلامت دانست و بر لزوم پاسخگویی به نیازهای مردم از طریق سیستم علمی، متقن و مبتنی بر شواهد تاکید کرد.

وی ادامه داد: در مهمترین سند بالادستی نظام سلامت کشور، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، به دو نکته بسیار مهم به صراحت و ابرام فنی اشاره شده است. یکی از این موارد، خودمراقبتی است و مورد دوم که سرفصلی جداگانه در سند دارد، بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی را اقدامی در راستای تحقق این بند از سیاست‌های کلی سلامت اعلام کرد و افزود: باید به پارادایم‌های موجود در طب ایرانی توجه کافی شود. در کمتر کشوری مشاهده می‌شود، چه در طب رایج و چه در طب سنتی آن کشور، نگاهی جامع‌نگر بن مایه اصلی طب باشد.

زالی اظهار کرد: پدیده قطعه قطعه شدن در طب نوین آفتی محسوب می‌شود که طب سنتی ایرانی گرفتار آن نیست. در طب سنتی ایران به بیمار به عنوان موجودی با کرامت و صاحب اشرافیت دردمند می‌نگرند که نگاهی کلی است.

وی تصریح کرد: ۱۵ سال است که در دانشگاه‌های علوم پزشکی برای ایجاد لعاب منطقی آکادمیک مبتنی بر شواهد در دنیای پررقابت امروز ناشی از دگردیسی‌های علمی، دانشکده‌های طب سنتی تشکیل شده است. این اقدام سبب شد فارغ التحصیلان طب سنتی که هم پزشک هستند و هم به مکانیزم‌های طب نوین و کلاسیک اشراف دارند، به میدان بیایند و فضای علمی پالایش شود.

به گفته رئیس دانشگاه، دانشکده طب سنتی به عنوان ژنراتور اصلی تولید علم طب سنتی موجب زدودن فضای مخدوش و پرابهامی می‌شود که با فریب کاری گره خورده است.

زالی با اشاره به سه دانشگاه علوم پزشکی پیشتاز در حوزه طب سنتی، عنوان کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران از بهترین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از لحاظ درجه علمی، پیشتاز راه اندازی دانشکده طب سنتی بودند، بنابراین می‌توان به متخصصان این حوزه اعتماد کرد.

رئیس دانشگاه تصریح کرد: اگر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در چند رقابت ملی، رتبه اول در حوزه آموزش پزشکی را از آن خود کرده است و جایگاه ممتازی به دست آورد، پس مورد اعتماد است. شکل گیری دانشکده طب سنتی با بضاعت و قوه علمی صورت گرفت و فارغ التحصیلان آن با اطمینان از نظر سلایق علمی، عملی و حرفه‌ای قابل اقتدا هستند.

وی با بیان تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده و کاربست بهینه طب سنتی در بحران کرونا، شرایط طب ایرانی را تکرار نشدنی خواند و گفت: باید با غرور ملی بیش از هر زمان دیگری بر احیای طب سنتی ایرانی و میراث آن پافشاری کنیم. یکی از مهمترین امتیازها در عرصه فرهنگی جهانی، میراث غیرقابل ملموس است؛ طب ایرانی به عنوان یک میراث غیرقابل ملموس ارزنده باید مورد حمایت قرار گیرد و با نگاهی عمیق به این طب تحول گرا، عینی گرا و پویا توجه شود.

زالی همچنین اقلیم بسیار پیچیده، بکر و استثنایی ایران را غیرقابل چشم پوشی دانست و تصریح کرد: همچنین باید در پاسخ دهی نظام سلامت به گونه‌ای عمل شود که کارکرد مغایر با خواست مردم نباشد، چراکه اقبال و جستجوگری در طب سنتی ایران در نهاد همه هموطنان نهفته است و اقدام علمی، یافتن پاسخ درخور است. اگر متخصصان وارد عمل نشوند، فریبکاران گوی را در دست می‌گیرند، هم اکنون هم فضای مجازی مملو از ادعاهای بی مورد است.

رئیس دانشگاه تشکیل تیم فعال علمی با پشتوانه آکادمیک به عنوان منبعی با اصالت را گامی هوشمندانه خواند و گفت: کارشناسانی که در این مرکز شروع به فعالیت می‌کنند، پیش از این در سامانه ۴۰۳۰ خدمت ارائه داده‌اند، بنابراین از دانش اجتماعی خوبی برخوردارند. طبق گزارشات، بالغ بر ۴۰ درصد تماس گیرندگان سامانه ۴۰۳۰ در خصوص داروهای طب سنتی سوال می‌کنند، این مرکز پاسخ به همین خواسته‌هاست.

وی ادامه داد: قوه مدبره، واژه‌ای است در طب سنتی که به سیستم ایمنی در طب نوین شبیه سازی می‌شود. ارتقای قوه دژ مستحکمی در برابر ویروس کووید -۱۹ است. از طرفی بیماری کرونا مزمن و فرسایشی شده است و همه مردم پذیرفته‌اند که باید به یک الگوی زیستی با تغییرات شگرف در تغذیه و مراودات اجتماعی برسیم؛ این موضوع نیز با مبانی طب سنتی ایرانی گره خورده است که در جهت اصلاح سبک زندگی حرکت می‌کند.

فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران، عنوان کرد: سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرده است که دارو یا روش مداخله‌ای در طب سنتی هر کشور به شرط ایمن بودن، اثربخش بودن و داشتن کنترل کیفی، پشتوانه علمی و سیاست گذارانه دارد.

زالی از در جریان بودن بالغ بر ۸۰ کارآزمایی بالینی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشو به ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری متخصصین اپیدمیولوژیست، متدولوژیست، متخصصین مختلف بالینی و متخصصین طب سنتی خبر داد و گفت: همکاری این افراد خبرهای خوشی را در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: اگر کسی در حوزه طب سنتی برای مقابله با کرونا ادعایی دارد، به گفته مقام معظم رهبری نباید به سخره گرفته شود، باید آنها را به طرح موضوع دعوت کنیم و ادعای آنها را ارزیابی و پاسخ دهیم.

آغاز فعالیت مرکز طب سنتی ایرانی ویژه بیماران کرونایی از فردا

همچنین دکتر رسول چوپانی - رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه، ضمن اعلام آمادگی ۲۵ کارشناس برای ارائه خدمات مشاوره‌ای تلفنی و ۲۵ پزشک فعال در ۵ اتاق ویزیت حضوری، تصریح کرد: تمامی خدمات این مرکز هیچ تداخلی با طب رایج ندارند و تابع قوانین وزارت بهداشت و پروتکل‌های ابلاغی است.

وی هدف از راه اندازی این مرکز را افزایش کیفیت زندگی، کاهش شدت بیماری و کاهش طول بیماری اعلام کرد و گفت: آغاز به کار این مجموعه از فردا ساعت ۸ صبح تا ۸ شب در روزهای شنبه تا جمعه خواهد بود.

چوپانی عنوان کرد: اطلاعات تمامی بیمارانی که با مرکز ارتباط برقرار می‌کنند، ثبت و در صورت نیاز وضعیتشان پیگیری می‌شود.

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه اظهار کرد: در حال حاضر همه باید در کنار هم برای مقابله با کرونا تلاش کنیم و این بهترین فرصت برای نشان دادن اثربخشی طب سنتی در کنترل بیماری‌هاست. امیدواریم اتحاد و همدلی دو طب بتواند مشکلی از کشور را حل کند.

بنا بر گزارش ایسنا، در این مراسم دکتر زهرا الهیان نماینده مردم تهران و نایب رئیس فراکسیون طب سنتی مجلس شورای اسلامی، زهرا شیخی رئیس کمیته طب سنتی و سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و دکتر نفیسه حسینی یکتا مدیر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت حضور داشتند و بر نقش طب سنتی ایرانی در پیشگیری، کاهش میزان بستری و ورودی بیمارستان‌ها در بحران کرونا تاکید کردند.

کد خبر 454200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.