جلالی: کرونا ابزار فشار آمریکا علیه ملت ایران در جنگ اقتصادی است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از کرونا به‌عنوان ابزار فشار آمریکا علیه ملت ایران در جنگ اقتصادی یاد کرد و گفت: توزیع یارانه‌ها بر روی کالاهای اساسی باید هوشمند شود.

به گزارش ایمنا به نقل از پایداری ملی، نشست تخصصی «مقاوم‌سازی، بازدارندگی و پیروزی در جنگ اقتصادی» با حضور سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، یکتا اشرفی مشاور وزیر و رئیس پژوهشکده امور اقتصادی، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس و حجت‌الله عبدالملکی اقتصاددان در محل سازمان پدافند غیرعامل کشور با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی مقابله با کرونا برگزار شد.

سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در نشست تخصصی بازدارندگی در جنگ اقتصادی اظهار کرد: در یک تقابل جدی با دشمن در حوزه‌های مختلف هستیم. در دوران‌های مختلف، جنگ اقتصادی چهره‌ها و شکل‌های متفاوتی را به خود گرفته است. آمریکایی‌ها بیشتر مبدع این جنگ بوده‌اند و در دوره گذشته علیه برخی کشورها نیز مدل‌هایی از این جنگ اقتصادی را پیاده‌سازی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه مدلی که امروز با آن درگیر هستیم جنگ اقتصادی نوینی است که بیشتر ابزارها و استراتژی‌هایش اقتصادی هستند، ادامه داد: در این نوع جدید جنگ با ابزار، مولفه‌ها و قدرت اقتصادی به مؤلفه‌های اقتصادی حریف حمله‌ور می‌شوند. اگرچه عمدتاً همه ابزارها اقتصادی هستند اما سایر ابزارها مثل دیپلماسی، کنوانسیون‌ها و روابط بین‌الملل، قوانین بین‌المللی، نهادهای پولی و مالی و … نیز به‌کار گرفته می‌شوند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه آمریکایی‌ها این مدل جنگ را با تشکیل قرارگاه جنگ اقتصادی در وزارت خزانه‌داری کلید زدند، گفت: هدف آمریکایی‌ها جنگ اقتصادی است و به دنبال آن راهبردها و تولید ادبیات جنگی در فضای اقتصاد در دستور کار آنها قرار گرفته است.

جلالی ادامه داد: وادار کردن کشورها به مذاکره یا تغییر رفتار زیر فشار اقتصادی ابزارهایی را می‌طلبد. ابزارهایی مثل ساختارهایی که آمریکایی‌ها به شکلی در آن نفوذ و تسلط داشتند، مثل بانک جهانی، سازمان تجارت جهانی یا ساختارهای مثل FATF.

وی یادآور شد: مجموعه ترفندهای اقتصادی آمریکایی‌ها جنگ پولی و مالی و وادارسازی به تسلیم، استراتژی جنگ ارزی و مواردی از این قبیل است که در وزارت خزانه‌داری آمریکا تعیین و دنبال شده و اغلب آنها با تاکید بر حربه دلار اجرایی می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه افزود: آمریکا در بستر جنگ اقتصادی و با به‌کارگیری ابزارهایش، رویکرد تمرکز بر فشار همه جانبه را به عنوان راهبرد علیه کشور ما انتخاب کرده است تا به هدف خود برسد. در این راهبرد فشار بر مردم، ایجاد نارسایی و ناکارآمدی در دولت برای ارائه خدمات به مردم، فشار بر مردم در حوزه کالا، غذا و معیشت، هدف‌های آشکار آمریکا است.

جلالی با بیان اینکه رئیس جمهوری کشوری که ادعای متمدن بودن می‌کند در شرایط شیوع کرونا، از این بیماری به عنوان مؤلفه فشار استفاده می‌کند، تصریح کرد: کرونا، هم سلامت و هم اقتصاد و معیشت را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی توضیح داد: شاهد این هستیم که در این زمینه آمریکایی‌ها با نشان دادن باطن خبیث خود از کرونا هم به عنوان ابزار فشار علیه ملت ما استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: هوشمندی مقام معظم رهبری که فرمودند تحت فشار مذاکره نمی‌کنیم، همه نقشه‌ها و توطئه‌های آنان را نقش بر آب کرد. این رویکرد هوشمندانه سبب شد تا آنها سردرگم شود.

جلالی با بیان اینکه موضوع جنگ اقتصادی مؤلفه‌های دیگری هم دارد توضیح داد: استفاده حداکثری از شبکه‌های اجتماعی خارج پایه یک مسئله اصلی است. چون این شبکه‌ها، با در اختیار داشتن داده‌ها و اطلاعات بسیاری که با روش‌های پیچیده کسب می‌کنند بهترین خوراک را برای داده‌کاوی در اختیار دشمنان قرار می‌دهند. برای مثال الگوی‌های مصرف و سطح رضایت‌مندی مردم استخراج می‌شود.

وی به بیان چند توصیه در رویکرد دفاع اقتصادی پرداخت و توضیح داد: نیازمند یک طرح جامع دفاع اقتصادی هستیم که همه اهداف را در بر بگیرد. ما شاهد تصمیم‌گیری‌های اقتضایی اقتصادی هستیم که بعضاً با هم همسو نیستند و بزرگترین مشکل این تصمیمات عدم هم‌افزایی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: حفاظت و صیانت از سفره مردم نخستین اولویت است که خوشبختانه مجلس این موضوع را دنبال می‌کند. آنچه باید در این میان به آن توجه جدی شود این است که اگر قرار باشد از قشر ضعیف حمایت کنیم باید ابزار داشته باشیم. ابزار این کار، شبکه ساماندهی و کارت هوشمند است وگرنه کاری از پیش نخواهیم برد.

کد خبر 453474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.