آرام سازی معابر شهری بندرعباس با اجرای بیش از ۳۰۰ سرعت‌گیر

رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بندرعباس، گفت: از ابتدای سال ۹۹ تاکنون بیش از ۳۰۰ نقطه حادثه خیز در معابر سطح شهر به وسیله نصب و اجرای سرعت‌گیر (لاستیکی، پلاستیکی) و سرعت کاه آسفالتی آرام سازی شده است.

حسین اخلاقی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: در سال جاری به نصب تجهیزات ترافیکی شهری در راستای ایمن و روان سازی تردد خودروها در سطح شهر توجه ویژه ای شد و در این راستا اقدام به نصب سرعت گیرهای پلاستیکی، لاستیکی و همچنین اجرای سرعت کاه آسفالتی کرده است و هر ساله پس از بازدید و بررسی از معابر پر خطر و همچنین معابر جدیدالاحداث، بسته به اولویت و خطر پذیری آن معبر اقدام به آرام سازی معابر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از عواملی که در حفظ و ارتقا ایمنی معابر درون شهری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، آرام سازی معابر جهت تردد عابرین پیاده و همچنین کاهش سرعت خودروها با هدف روان سازی ترافیک و ایجاد نشدن گره‌های ترافیکی است.

رئیس سازمان حمل و نقل شهرداری بندرعباس افزود: عملکرد سرعت‌گیر و سرعت کاه‌ها به گونه‌ای است که در معابر پر خطر و حادثه خیز با ایجاد یک شوک ترافیکی از افزایش بی رویه سرعت خودروها جلوگیری می‌کند و تا حدود زیادی در کاهش تصادفات و افزایش ایمنی برای عابرین تأثیر گذار است.

وی با بیان اینکه در مجموع تعداد ۳۰۵ سرعت‌گیر و سرعت کاه، طی هفت ماه نخست سال در خیابان‌های شهر نصب و اجرا شده است، اظهار کرد: سرعت گیرها و سرعت کاه‌ها در هر معبری با توجه به سطح کیفی، عملکردی و درجه بندی آن معبر نصب شده و از سرعت غیر مجاز خودروها جلوگیری می‌کند، که با توجه به انواع مختلف آن، از نظر ابعاد و اندازه ویژگی‌های متفاوتی دارند که موجب توقف خودروها و یا کاهش سرعت خودروها می‌شود.

اخلاقی با بیان اینکه تعداد هفت عدد سرعت کاه آسفالتی از ابتدای سال جاری اجرا شده است، گفت: سرعت کاه‌های آسفالتی به عنوان یکی از ابزارهای آرام سازی ترافیکی مطرح است که در دو نوع قوسی و تخت با ابعاد استاندارد بسته به نوع محور و سرعت تردد اجرا می‌شوند.

وی ادامه داد: از طرفی تعداد ۲۹۸ نوع سرعت‌گیر های پلاستیکی و لاستیکی با دوام بیشتر با توجه به مطالعه و نیاز سنجی انجام شده در معابر، نصب شده است.

اخلاقی تصریح کرد: با هماهنگی که با مناطق سه گانه شهرداری صورت پذیرفته است پس از ترمیم آسفالت شرایط نصب مجدد سرعت گیرها امکان پذیر خواهد بود و در اولویت‌های این سازمان قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایمنا؛ بلوار غدیر، بلوار آزادی، بلوار امام خمینی (ره)، بلوار خواجه عطا، بلوار چمران، بلوار دانشمند، بلوار طالقانی راه آهن، بلوار دانشگاه، بلوار مادر بلوار خلیج فارس از جمله معابری هستند که طی هفت ماه گذشته آرام سازی شده اند.

کد خبر 453431

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.