تصویب مقررات جدید برگشت ارز صادراتی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: برای تسهیل برگشت هرچه بهتر ارز ناشی از صادرات به چرخه اقتصادی، تامین مواد اولیه و نیازهای وارداتی واحدهای تولیدی کشور مقررات مورد نظر در این خصوص به تایید ستاد اقتصادی دولت رسید که جزئیات آن هفته آینده اعلام می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عبدالناصر همتی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: بر مبنای تقاضای فعالان اقتصادی بخش خصوصی و برای تسهیل برگشت هرچه بهتر ارز ناشی از صادرات به چرخه اقتصادی و به طور ویژه تأمین مواد اولیه و نیازهای وارداتی واحدهای تولیدی کشور مقررات مورد نظر در این خصوص به تأیید ستاد اقتصادی دولت رسید که جزئیات آن هفته آینده اعلام می‌شود.

وی افزود: همان گونه که قبلاً اعلام و پیش‌بینی می‌شد عرضه ارز در سامانه نیما به سرعت افزایش یافته و روند معاملات حواله‌های ارزی رشد خوب و قابل توجهی پیدا کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در بسته جدید در کنار توسعه روش واردات در مقابل صادرات و واردات در مقابل ارز اشخاص بر تقویت سامانه نیما به عنوان محور مبادلات مربوط به حواله ارزی تاکید شده است.

همتی افزود: نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی علی‌رغم فشارهای وارده به بانک مرکزی به خاطر شرایط خاص کشور و نیز نیازهای مرتبط با کرونا، تا حد ممکن مدیریت و کنترل شده است.

وی ادامه داد: در پایان هفته سوم مهر ماه ۹۲ رشد پایه پولی و نقدینگی نسبت به پایان سال قبل به ترتیب ۹.۵ و ۱۸ درصد ثبت شده است که رقم‌های نهایی آن در پایان مهرماه توسط بانک اطلاع‌رسانی خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: همانگونه که قبلاً گفتم با هدف کاهش ضریب فزاینده و کنترل بیشتر نقدینگی نرخ سپرده قانونی از اول مهرماه به وضعیت ابتدایی سال ۹۹ برگردانده شد و اقدامات لازم احتیاطی برای ایجاد محدودیت در رشد ترازنامه بانک‌ها در دستور کار قرار دارد که در تعدیل روند نرخ رشد نقدینگی در نیمه دوم سال مؤثر خواهد بود.

کد خبر 452547

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.