روسیه: پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای را اجرا نمی کنیم

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که کشورش پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای را که از ماه ژانویه سال آینده به اجرا درخواهد آمد، اجرا نمی کند.

به گزارش ایمنا، زاخارووا در نشست خبری مجازی گفت: پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای که به تازگی حداقل لازم کشورها آن را تصویب کردند، روز ۲۲ ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ (۳ بهمن ماه سال ۹۹) اعتبار اجرایی می‌یابد.

وی با بیان اینکه این گونه سیر اوضاع پیرامون پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای نمی‌تواند تأسف انگیز نباشد، افزود: این پیمان بدون مشارکت روسیه و سایر قدرت‌های هسته‌ای تنظیم و تدوین شد و دلایل برای شرکت نکردن ما در این پیمان معلوم و مشخص است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه یادآورشد که پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای بدون توجه به اصول اساسی و بنیادین قرارداد منع انتشار سلاح‌های هسته‌ای تدوین شد و ما معتقدیم که این قرارداد را باید بطور مستمر و بدون تحریف اجرا کرد.

وی افزود: دلیل دوم اینکه ما بر این باوریم که در مورد مساله خلع سلاح اتمی که مساله مهم و جدی است فقط باید بر اساس توافق جمعی همه طرف‌های ذینفع ازجمله قدرت‌های دارای سلاح هسته‌ای مطابق با قرارداد منع انتشار سلاح‌های هسته‌ای اقدام کرد.

زاخارووا در مورد دلیل سوم شرکت نکردن روسیه در تدوین پیمان ممنوعیت جنگ افزارهای هسته‌ای گفت: برای ما چارچوب تعیین شده برای روند مذاکرات پیرامون این پیمان غیرقابل قبول است که در واقع در آن زمینه راهبردی مساله نادیده گرفته شده و موضوع نابودی سلاح‌های هسته‌ای جدا ا واقعیت‌های موجود در امنیت بین المللی درنظر گرفته شده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه ما با احترام به کسانی که سلاح هسته‌ای را رد می‌کنند، می‌نگریم، اظهار داشت: مسکو به اهداف نیک بنای جهان بدون سلاح هسته‌ای پایبند است اما ما رویکردهای برای دستیابی به این اهداف را که شامل روند سریع خلع سلاح هسته‌ای می‌شود را نمی‌پذیریم و به همین دلیل تدوین پیمان ممنوعیت جنگ افزارهای هسته‌ای و پیشبرد آن را اشتباه می‌دانیم.

پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای در هفتم ژوئیه ۲۰۱۷ میلادی به تصویب ۱۲۲ کشور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید. ایران از جمله کشورهایی بود که به این پیمان رأی مثبت داد.

کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای و متحدان آنها از جمله هلند به این پیمان رأی منفی دادند. سنگاپور نیز به آن رأی ممتنع داد.

این پیمان از کشورهای امضاکننده می‌خواهد که «هرگز و تحت هیچ شرایطی سلاح‌های هسته‌ای یا سایر ابرازهای انفجاری هسته‌ای را توسعه نداده، آزمایش و تولید نکنند، ذخیره نکرده یا در پی مالکیت آنها نباشند».

آمریکا در نامه‌ای به امضاءکنندگان پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای خواستار خروج آنها از این پیمان شد.

آمریکا در این نامه اعلام کرد که پنج قدرت هسته‌ای (ایالات متحده، روسیه، چین، انگیلس و فرانسه) و متحدان آمریکا در ناتو «مواضع یکسانی درباره تبعات احتمالی» این پیمان دارند.

منبع: ایرنا

کد خبر 452519

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.