سرمایه‌گذاری ۱۹ هزار میلیارد تومانی در بخش آب و برق تهران

وزیر نیرو از بهره‌برداری ۱۲۴ پروژه در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و گفت: تاکنون در دولت تدبیر و امید ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بخش‌های آب و برق تهران سرمایه‌گذاری شده است.

به‌گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان امروز در بیست و ششمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آئین افتتاح سه پروژه صنعت آب و برق استان‌های تهران و هرمزگان با اعتبار ۳,۳۴۰ میلیارد تومان که با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانس انجام شد، اظهار کرد: امروز در بیست و ششمین هفته پویش، یکصد و بیست و چهارمین پروژه این پویش را در سال ۹۹ با دستور و حضور رئیس جمهوری افتتاح می‌کنیم، از این تعداد هفت پروژه ساز و کاری و ۱۱۷ پروژه ساخت و سازی در مجموع با سرمایه‌گذاری ۳۱ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان است. آنچه می‌ماند ۱۲۶ پروژه دیگر با سرمایه‌گذاری ۱۸ هزار میلیارد تومان تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه امروز ۴ پروژه در تهران در زمینه آبرسانی و یک پروژه مهم در هرمزگان در زمینه تولید برق افتتاح می‌شود، افزود: تأمین آب شرب شهرهای بزرگ همواره دغدغه دولت‌ها و سازمان‌های مسئول بوده است و تهران بزرگ به عنوان یک ابر شهر از شهرهای پرجمعیت دنیاست.

وزیر نیرو گفت: امروز در حالی که از جمعیت حدود ۷.۵ میلیارد نفری کره زمین اعلام می‌شود که در شهرها ۹۶ درصد پوشش دسترسی به آب وجود دارد، حدود ۴ برابر کل جمعیت ایران در جهان هنوز در شهرها به آب دسترسی ندارند، اما به برکت جمهوری اسلامی با فعالیت‌هایی که توسط خود مردم صورت گرفته در تهران و سایر شهرها دسترسی ۱۰۰ درصدی داریم.

اردکانیان افزود: تأمین آب باکیفیت تهران برای جمعیت وسیع این ابرشهر توفیق بسیار بزرگی است که حاصل شده است. در تهران، دولت تدبیر و امید افتخار این را داشته که در ۷ سال گذشته در صنعت آب و برق حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کند. ۱۱ هزار میلیارد تومان از این مجموع در صنعت آب و مابقی در صنعت برق است.

وی ادامه داد: در تهران، از دهه‌های قبل دسترسی خوب اگر نه کامل به آب شرب داشتیم؛ سد امیر کبیر در سال ۱۳۴۰، سد لتیان در سال ۱۳۴۷، سد لار در سال ۱۳۵۹، سد طالقان در سال‌های ۸۴ و ۸۵ و سد ماملو در سال ۱۳۸۹ به بهره برداری رسیدند.

وزیر نیرو گفت: منابع آب سطحی آب‌های بسیار باکیفیتی هستند؛ امروز، سالانه در تهران بزرگ بیش از یک میلیارد متر مکعب مصرف آب شرب و بهداشت داریم که ۷۵ درصد آن از آب‌های سطحی و بقیه از منابع زیرزمینی است.

اردکانیان افزود: تلاش بر این بوده که سهم آب زیرزمینی را کاهش دهیم، به لحاظ این که آب‌های سطحی آب باکیفیتی است و برداشت آب زیرزمینی موجب نشست زمین خواهد شد، همچنین مسئله نشست فاضلاب هم در برخی نقاط می‌تواند موجب بروز مشکل شود که موضوع کنترل شده‌ای است.

وی گفت: تصفیه‌خانه بزرگ ششم تهران از جمله طرح‌های امروز است که قرار گرفتن در بالاترین نقطه شهر ویژگی آن بوده و با استفاده از این تصفیه‌خانه حدود ۳۰ درصد انرژی برق را که برای پمپاژ آب از سایر تصفیه‌خانه‌ها برای شمال غرب و غرب تهران استفاده می‌کردیم صرفه‌جویی می‌کنیم.

وزیر نیرو افزود: امروز پنج منطقه تهران از این امکان برخوردار می‌شوند و با سه سامانه آبرسانی در مناطق ۵، ۹، ۱۸، ۲۱ و ۲۲ تهران و همچنین شهر پرند این دسترسی فراهم می‌شود.

اردکانیان گفت: در استان هرمزگان هم واحد دوم نیروگاه سیکل ترکیبی قشم به ظرفیت ۱۷۵ مگاوات به بهره برداری می‌رسد و جمعاً پروژه‌های امروز با سه هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال رئیس جمهوری گفت: ما ۷ تصفیه‌خانه بزرگ در تهران و مناطق مختلف اعم از شرق، شمال شرق، جنوب شرق، مرکز و تصفیه‌خانه ششم که حدود ۳۰۰ متر از تصفیه‌خانه «جلالیه» و ۲۱۰ متر از تصفیه‌خانه «کن» بالاتر است، در شمال غرب داریم که پارسال با حضور رئیس جمهوری تصفیه‌خانه هفتم افتتاح شد.

وزیر نیرو افزود: اصل موضوع، داشتن منابع تأمین آب است، اما وقتی آب کافی داریم آنچه کنترل می‌کند که چه جمعیتی را تحت پوشش قرار دهیم سامانه‌های انتقال و ظرفیت تصفیه‌خانه‌های ماست و به همین دلیل در این زمینه سرمایه‌گذاری خوبی شده است.

اردکانیان اظهار گفت: عملیات تصفیه‌خانه ششم از سال ۸۶ آغاز شد؛ قرار بود با فاینانس خارجی اجرا شود، اما این مسیر بعد از مدتی به نتیجه نرسید، دوباره برنامه‌ریزی‌ها تغییر کرد و به سمت منابع و بودجه عمومی رو آوردیم و کار شروع شد، اما طبیعتاً آهنگ سریعی نداشت.

وی اظهار کرد: خوشبختانه در دو سال اخیر با حمایت و همراهی نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر تهران و ساز و کارهای ما در وزارت نیرو بین شرکت آب منطقه‌ای که مسئولیت تأمین را دارد و شرکت آب و فاضلاب استان تهران که مسئول توزیع است، منابع قابل ملاحظه و مورد نیازی از محل قبوض که مردم مشارکت می‌کنند فراهم شد و امروز در نقطه افتتاح این تصفیه‌خانه هستیم.

کد خبر 452416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.