شهاب سنگی که حاوی عناصر حیات است

دانشمندان کشف کردند شهاب سنگی که در ۱۶ ژانویه سال ۲۰۱۸ در آسمان آمریکا پدیدار شد، حاوی بعضی از عناصر اصلی برای ایجاد حیات است.

به گزارش ایمنا، این سنگ که پهنای آن ۶ فوت (۱.۸ متر) است، هنگام حرکت با سرعت ۳۰ هزار مایل در ساعت، آسمان را روشن کرد و تصاویر آن به سرعت در سراسر جهان پخش شد.

قطعات این شهاب سنگ به سرعت ردیابی و به دانشمندان تحویل داده شد. حال دانشمندان اظهار کرده‌اند این شهاب سنگ حاوی بعضی از عناصر اصلی برای ایجاد زندگی است. "ترکیبات آلی" درون این شهاب سنگ یافت شده و این مولکول‌های حاوی کربن پایه اسیدهای آمینه، چربی‌ها، دی. ان. ای و سایر مواد بیولوژیکی هستند.

کشف این مواد اولیه بر روی یک سنگ فضایی به این معنی است که احتمالاً میلیاردها سال پیش شهاب سنگی بزرگ‌تر، اما مشابه بر روی زمین فرود آمده و این ترکیبات آلی را با خود آورده و در نهایت باعث ایجاد حیات شده است.

"فیلیپ هک"(Philipp Heck) متصدی موزه فیلد در شیکاگو که به تجزیه و تحلیل این شهاب سنگ پرداخته گفت: این نوع ترکیبات آلی سال‌ها پیش و در هنگام تشکیل اولیه زمین توسط شهاب سنگ‌ها به زمین منتقل شده و ممکن است به ایجاد مواد تشکیل دهنده زندگی کمک کرده باشند.

اگرچه دانشمندان می‌دانند ترکیبات مبتنی بر پایه کربن در پیشرفت حیات کره زمین بسیار مؤثر بودند، اما درک ریشه آن‌ها همچنان همانند یک راز است. بعضی نظریه‌ها حاکی است که آن‌ها از اعماق زمین بیرون زده‌اند، در حالی که بعضی دیگر می‌گویند که آن‌ها احتمالاً از طریق شهاب سنگ‌ها از جهان دیگر بر روی سیاره ما فرود آمده‌اند.

تصور نمی‌شود این شهاب سنگ به تنهایی حاوی زندگی باشد، بلکه حاوی موادی است که با توجه به شرایط مناسب می‌توانند حیات ایجاد کنند. رادارهای هوایی به دانمشندان در نشان دادن موقعیت و سرعت شهاب سنگ کمک کرد.

"جنیکا گریر"(Jennika Greer) یکی از نویسندگان این تحقیق و دانشمند دانشگاه شیکاگو گفت: این تحقیق نشان داد که جدا از حضور ترکیبات آلی در آن، این سنگ یک شکل نادر از شهاب سنگ است که به آن کندریت H۴ می‌گویند.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Meteoritics & Planetary Science" منتشر شده است.

منبع: ایسنا

کد خبر 452373

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.