۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
واعظی: مردم به سفر نروند

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر لزوم حفظ وحدت بین دولت و مجلس گفت: امروز در کشور الفاظی را از افرادی می‌شنویم که در گذشته از دشمنان‌مان می شنیدیم. اگر افرادی مخالف دولت هستند و نظراتی دارند، ادب و اخلاق اسلامی را رعایت کنند.

به گزارش ایمنا، محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت وزیران در پاسخ به سوالی درباره واکنش یکی از نمایندگان به اظهارات رئیس جمهوری درباره صلح امام حسن (ع) گفت: کسانی که برداشت غلط از صحبت‌های آقای رئیس جمهور کردند آنها باید خودشان را اصلاح کنند.

وی افزود: آقای رئیس‌جمهور در شب شهادت امام حسن (ع) درباره ایشان در دولت صحبت کردند و طبیعی است یکی از موضوعاتی که به آن پرداختند، مسئله صلح امام حسن هست که یک واقعیت است و هیچ کس نه شیعه و نه سنی آن را انکار نمی‌کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: ایشان این موضوع را وارد مسائل سیاسی نکردند بلکه درباره خصوصیات و تدبیر ایشان صحبت کردند. اینکه عده‌ای آمدند تفسیر سیاسی از یک موضوعی کردند که اصلاً ربطی به این نداشت اشکال از آنجا بود.

واعظی گفت: متأسفم الفاظی را از افرادی می‌شنویم که در گذشته از دشمنانمان در خارج می‌شنیدیم. طبیعی است که دشمنان ما در آمریکا و اسرائیل با این ادبیات با ما صحبت می‌کنند ولی اینکه در داخل کشور فحاشی و طلب مرگ کرده و صحبت از اعدام می‌کنند و حرف‌هایی می‌زنند، چنین حرف‌هایی هیچ وقت در ادبیات مسئولین کشور و در ادبیات سیاسی ما وجود نداشته است. من تعجبم از این است که چرا برخی سکوت کردند و حتماً باید عکس‌العمل نشان داده شود.

وی ادامه داد: البته بارها گفتم این اظهارات ربطی به کلیت مجلس ندارد و مجلس ما جایگاه بالایی دارد و مورد احترام همه ما است. قطعاً تحت هر شرایطی دولت با مجلس تعامل و همکاری می‌کند و کلیه مسائل خود را با مجلس پیش می‌برد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه دولت قطعاً بدون مجلس نمی‌تواند کاری بزرگ انجام دهد، افزود: این که تعدادی از افراد به صرف اینکه نماینده شدند به جای اینکه قانونگذاری کرده و به مأموریت خود بپردازند، وارد مسائل حاشیه‌ای شوند، هم افکار عمومی را منحرف می‌کنند و هم این که می‌خواهند باعث شکاف بین مجلس و دولت شوند و حتماً باید هوشیار باشیم.

واعظی گفت: من خواهش می‌کنم از همه این افراد که اگر مخالف دولت هستند و اگر نظراتی دارند ادب و اخلاق اسلامی را رعایت کنند و وارد مسائل بی‌اخلاقی و فحاشی نشوند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش در خصوص کرونا گفت: در ارتباط با وضعیت پیش آمده در تهران و برخی از کلان‌شهرهایی که وضعیت حادتری در کرونا دارند، این اختیار به ستاد استانی کرونا داده شده است که با هماهنگی وزیر بهداشت و کشور درباره ۱۴ مورد بدون آن که تصمیمات به ستاد ملی کرونا اعلام شود، خود آنها تصمیم سریع بگیرند و اقدام کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: در ارتباط با مسئله دورکاری هم خوشبختانه حدود یک ماه و نیم پیش رئیس سازمان استخدامی کشور، بخشنامه‌ای را به همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف ابلاغ کرد که بر اساس آن رئیس هر بخش بتواند در آن چهارچوب برای اینکه هم کار مردم انجام شود و هم اینکه اداره و بخش و خلوت شود بتواند، دورکاری تعریف کند.

واعظی تصریح کرد: در همان بخشنامه در ارتباط با کارکنانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند یا سن آنها از یک حدی بیشتر است و یا مشکلاتی دارند، به آنها اجازه داده شده بتوانند در منزل کار خود را انجام دهند یا دورکاری داشته باشند.

وی گفت: از طرف دیگر درباره سفر و تعطیلاتی که وجود دارد همواره توصیه کردیم مردم در این شرایط سخت کرونا سفر نروند و برای هفته آینده نیز برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: فردا رئیس جمهوری با رؤسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی جلسه دارند امروزها کمیته‌های در وزارت کشور جلسه دارند و انشا الله فردا تصمیم‌گیری می‌کنیم و در مورد این مسائل اعلام خواهیم کرد و روز شنبه جلسه ستاد ملی کرونا است که در آنجا هم بحث خواهیم کرد.

واعظی خاطرنشان کرد: این تصمیمات به یک طرف اما آنچه بسیار مهم است، همکاری مردم و همه بخش‌هایی که می‌توانند کمک کنند مهم است، در حال حاضر وظیفه همه مسؤولان در رده‌های مختلف این است که همه دستورالعمل‌ها را هم در محل کار و هم در سفرها و همه بخش‌ها رعایت کنند.

وی گفت: فشار حداکثری ممکن است مزاحمت‌هایی برای مردم در زمینه کالا و گرانی ایجاد کند، ولی در این تردید نیست که تاب‌آوری دولت و صنعت و صنایع دفاعی و اقتصاد کشور را می‌تواند بالا ببرد و منجر به خودکفایی بیشتر کشور شده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه «از تحریم استقبال نمی‌کنیم» و گفت: ما در جایی هزینه می‌پردازیم، اما در جای دیگر استفاده آن را می‌کنیم، آمریکایی‌ها فشارهای گسترده‌ای که وارد کرده‌اند، اما ما در بخش دفاعی و موشکی پیشرفت‌های بسیار خوبی کرده‌ایم.

واعظی ادامه داد: بخش صنایع دفاعی کشور با ۶ سال گذشته قابل مقایسه نیست، ما در این زمینه‌ها رشد و توسعه پیدا کردیم و به تجهیزات بسیار پیشرفته دست یافتیم.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به هیچ‌کدام از اهداف خود از تحریم و فشار و حداکثری نرسیده است، گفت: آنها از فشار حداکثری و تحریم بر ضد ایران نتیجه عکس گرفته اند، آنها به دنبال این بودند که در مدت سه ماه یا جمهوری اسلامی نباشد یا مردم در مقابل حکومت به میدان بیایند و یا اقتصاد کشور کلاً دچار فروپاشی و قحطی شود که به هیچ کدام از این اهداف نرسیدند.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره تحریم‌های جدید آمریکا گفت: تحریم‌هایی که الان آمریکا انجام می‌دهد، جدید نیست، بلکه ادامه همان تحریم‌ها و فشار حداکثری هست که از حدود دو سال و نیم پیش بر ملت ایران و نظام ما اعمال کرده و عملاً به اهدافی برای آن در نظر گرفته بودند، نرسیدند.

واعظی افزود: البته تحریم‌ها مزاحمت‌هایی را برای مسئولان و تأمین نیازمندی‌های کشور، برای روابط اقتصادی و تجاری خارجی ایجاد کرده که نتیجه آن فشارهایی است که بر روی مردم می‌آید.

وی اظهار کرد: دلیل اینکه در هفته‌های اخیر آمریکا مرتب کار تبلیغاتی می‌کند و تحریم‌ها را افزایش داده، برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است که دو هفته دیگر برگزار می‌شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: ترامپ در این انتخابات در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته است و نسبت به رقیب خود (جو بایدن) خیلی عقب است؛ البته برای ما فرقی نمی‌کند که چه کسی رئیس جمهوری آمریکا شود، سیاست ما روشن و مشخص است.

واعظی ادامه داد: آمریکایی با اعمال فشارها و تحریم‌های جدید می‌خواهند در سیاست خارجی خود قدم‌هایی را بردارند و افکار عمومی داخل آمریکا را با توجه به ضعف‌هایی که در کرونا داشته‌اند و تعداد فوتی‌های بسیار بالایی که داشته‌اند، متوجه مسائل خارجی کنند.

وی افزود: اقدامات آمریکا نتیجه و اثر نخواهد داشت آنها هر چه توانسته‌اند، انجام داده اند، در دو سه روز گذشته هم بازار سکه و هم بازار ارز به اقدامات آمریکایی‌ها عکس‌العمل دیگری نشان دادند، روزها و هفته‌های آخر فشارهای آنها است و خیلی تلاش کردند اما اقدامات آنها هیچ اثری نخواهد داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره کاهش قیمت دلار در بازار گفت: همواره از روز اول گفتیم که قیمت‌های کنونی دلار قیمت‌های واقعی در بازار ایران نیست؛ دولت همواره با افزایش نرخ ارز مخالف بوده و در مقابل آن مقاومت کرده است.

واعظی افزود: رئیس‌جمهوری همواره در ستاد اقتصادی دولت رئیس کل بانک مرکزی و مسئولان ذیربط را مسئول کرده تا برای کاهش قیمت دلار و واقعی کردن آن تلاش و برنامه‌ریزی کنند.

وی اظهار کرد: البته محدودیت‌هایی هم در مقطعی داشتیم از اسفند ۹۸ تا خرداد ۹۹ که ما عملاً صادرات ما به دنیا متوقف شد، طبیعی بود که هر صادراتی که انجام می‌شود دو سه ماه بعد باید ارز آن وارد بازار شود؛ در این مقطع فشار زیادی به بازار وارد شد.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: صادرات نفت کشور به حداقل رسید و صادرات غیر نفتی هم کاهش پیدا کرد سه چهار ماه بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم، و اکنون خوشبختانه آنچه که صادر شده برمی‌گردد.

واعظی تصریح کرد: در روزهای گذشته پولی که در سامانه نیمایی عرضه شده، قابل مقایسه با دو سه هفته قبل نیست، از طرف دیگر بخشی از پول‌های ما که در خارج مسدود شده بود الان باز شد و فعالیت آن را شروع کردیم، البته علائم سیاسی دیگری هم کنار آنها وجود دارد که دست به دست هم داده و مقداری بازار ارز را کاهشی کرده است.

وی با تاکید بر اینکه نرخ ارز و قیمت سکه باید به قیمت واقعی خودش بازگردد، تصریح کرد: اگر ارز و یا سکه پایین می‌آید این یک علامت است و ما باید تلاش کنیم همراه اینها کالاهایی که به همراه گران شدن ارز بالا رفته، قیمت آنها هم قیمت واقعی خود را پیدا کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین با تبریک هفته نیروی انتظامی و تشکر از تلاش‌های فرمانده و کارکنان نیروی انتظامی، گفت: سیاستی که نیروی انتظامی در تعامل با مردم دارد باید آن را لحاظ شود.

واعظی با اشاره به برگزاری جلسات ستاد ملی کرونا از هشت ماه قبل تاکنون گفت: انصافاً نیروی انتظامی در هیچ رده‌ای کم نگذاشته است و با تمام وجود خدمت کرده است؛ آقای رئیس‌جمهور هم امروز از نیروهایی که به پیشبرد مقابله با کرونا در این مدت خدمت کردند به ویژه نیروی انتظامی، وزارت کشور، شخص وزیر و معاونان او قدردانی کرد.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی با همه محدودیت‌هایی که برای همه دستگاه‌ها قائل هستند به وزارت بهداشت اولویت دادند.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: باید از همه دستگاه‌هایی که مستقیم به کرونا مربوط نمی‌شوند اما به صورت جدی وارد میدان شدند و از همه امکانات خود برای مقابله با کرونا استفاده کرد، تشکر کنیم.

واعظی درباره برخی اظهار نظرها درباره کرونا و ایجاد نگرانی‌های عمومی، گفت: خود آقای سعید نمکی (وزیر بهداشت) هم به خوبی می‌دانند که تا چه اندازه دستگاه‌های اجرایی هم وزارت بهداشت و هم شخص ایشان را همراهی کردند و همه وظیفه خود می‌دانستند که در خدمت مسئله کرونا باشند.

وی تصریح کرد: قبول دارم در این هشت ماه فشارهای زیادی روی آقای نمکی و همکاران وی در وزارت بهداشت و کادر درمان کشور قرار دارد و همین فشارها منجر به برخی عکس‌العمل‌ها می‌شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار کرد: نباید عکس‌العمل‌های آقای نمکی یا همکاران وی را سیاسی فرض کنیم و یا اختلاف بین او و دیگران فرض کنیم؛ وقتی فشار کاری زیادی به فردی وارد می‌شود، بالاخره عکس‌العمل در جایی نشان داده می‌شود.

واعظی ضمن توصیه به همه دستگاه‌ها بر تداوم و افزایش همکاری‌ها، گفت: به برادر عزیزم آقای نمکی هم توصیه می‌کنم که آرامش خود را بیشتر حفظ کنند، در هر هفته دو جلسه مخصوص کرونا با محوریت خود آقای سعید نمکی در خدمت آقای رئیس‌جمهور برگزار می‌شود، البته جلسات دیگری هم برگزار می‌شود، اگر مساله هم وجود دارد باید در این جلسات مطرح و بحث شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 451065

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.