اختصاص ارز به همه کالاهای اعلام شده وزارت صمت

مدیر اداره نظارت ارز بانک مرکزی از تخصیص ارز به همه کالاهای رسوبی در بنادر که لیست آنها توسط وزارت صمت به بانک مرکزی اعلام شده، خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، امیرحسین شکوهی درباره ملاک تخصیص ارز به کالاهای وارداتی با بیان اینکه بانک مرکزی تابع مقررات وزارت صمت است و تخصیص ارز بر اساس اولویتی که توسط وزارت صمت بر روی ثبت سفارش قرار گرفته، انجام می‌شود، اظهار داشت: بانک مرکزی نظارتی بر کالاهایی که ثبت سفارش شده ندارد، چراکه در حیطه تخصصی بانک مرکزی و بانک‌های عامل نیست.

وی تصریح کرد: اگر محدودیتی از طرف وزارت صمت به بانک مرکزی اعلام شود، این بانک جلوی تخصیص ارز کالاها را حتی اگر ثبت سفارش برای آنها صادر شده باشد، می‌گیرد، مگر اینکه مطابق قانون، کالا قبل از ممنوعیت‌ها وارد کشور شده باشد که در این صورت بر اساس تشخیص وزارت صمت و مطابق مقررات اقدام می‌کنیم.

مدیر اداره نظارت ارز بانک مرکزی یادآور شد: مسئول تأمین ارز در خصوص کالاهایی که با نرخ ترجیهی یعنی با دلار ۴۲۰۰ تومانی هستند، بانک مرکزی است که با توجه به منابع ارزی دولت تأمین ارز کند اما اولویت‌ها را وزارت صنعت مشخص می‌کند که این ارز به چه ثبت سفارش‌هایی باید تخصیص پیدا کند.

وی تاکید کرد: بر اساس قانون، بانک مرکزی موظف است بر اساس لیست اعلامی وزارت صمت تأمین ارز کند و ملاک عمل بانک مرکزی اولویتی است که توسط وزارت صمت بر روی ثبت سفارش قرار می‌گیرد.

جزئیات تخصیص ارز به کالاهای رسوبی در بنادر

مدیر اداره نظارت ارز بانک مرکزی درباره تأمین ارز کالاهای دپو شده در بنادر نیز گفت: سه لیست توسط وزارت صمت به بانک مرکزی داده شد، یک لیست بالغ بر ۸۰ میلیون یورو بود که آنهایی که تخصیص ارز داشتند، مشخص شدند و برای بقیه موارد تخصیص ارز را صادر کردیم.

شکوهی افزود: یک لیست ۷۵ میلیون یورویی نیز از سمت معاونت صنایع اعلام شد که ۱۹ مورد در گذشته تخصیص داشت و ۴۵ مورد تخصیص یافت که در مجموع ۶۴ میلیون یورو تأیید شده و ۱۱ میلیون یورو درخواست ارسال نکرده بودند.

وی ادامه داد: در مورد کالاهای اساسی نیمایی نیز ۱۳۷ میلیون یورو اعلام شده بود که برای ۱۲۲ میلیون یورو در ۲۴ ساعت گواهی صادر کردیم و لیست به بانک‌های عامل اعلام شده است.

مدیر اداره نظارت ارز بانک مرکزی تاکید کرد: بانک‌های عامل به شرطی که اسناد توسط واردکننده ارائه شود، موظفند ظرف مدت یک هفته، کد رهگیری را صادر کنند و در اختیار وزارت صمت و گمرک قرار دهند.

کد خبر 451006

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.