طرح کمک به تأمین مسکن اقشار محروم رد شد

اعضای شورای شهر تهران طرح «ارائه تسهیلات ویژه خیرین مسکن ساز برای کمک به تأمین مسکن اقشار محروم» را رد کردند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در جلسه امروز شورای شهر تهران از طرح ارائه تسهیلات ویژه خیرین مسکن ساز برای کمک به تأمین مسکن اقشار محروم مورد بررسی قرار گرفت. محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر کلیات این طرح را تشریح کرد و در ادامه مجید فراهانی در دفاع از این طرح به لزوم ارائه تسهیلات ویژه خیرین مسکن ساز برای کمک به تأمین مسکن اقشار محروم تاکید کرد.

وی ادامه داد: امروز تأمین مسکن مساله و مشکل بسیاری از شهروندان تهران و دیگر کلانشهرهای کشور است، مشکلی که باید برای حل آن دولت، شهرداری‌ها، خیرین و سازمانهای خدمت رسان اجتماعی دست یاری به سوی هم دهند و مشکل مردم را حل کنند.

به گفته این عضو شورای شهر تهران مطابق اصل ۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران "داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی بوده و دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند."

فراهانی گفت: این مساله علی رغم مداخلات دولت و فعالیت‌های خیرین به علت ماهیت سرمایه‌ای و بدل شدن سرپناه به یک کالای سرمایه‌ای از دسترس بسیاری از شهروندان محترم دور مانده است، که روند افزایش نرخ مسکن در سال‌های اخیر سبب شده است تا شاهد طولانی شدن دوره زمانی توان خرید مسکن در تهران برای اقشار متوسط و دور از دسترس شدن خرید مسکن برای اقشار محروم شویم.

عضو شورای شهر تهران گفت: بر همین اساس طرح ارائه تسهیلات ویژه خیرین مسکن ساز برای کمک به تأمین مسکن اقشار محروم با محوریت ارائه تسهیلات به خیرین مسکن ساز مورد تأیید انجمن برای کمک به خیرین تأمین کننده مسکن اقشار محروم تهیه و اکنون پس از بررسی در کمیسیون تخصصی برای تصویب در دستور کار شورا قرار دارد.

علی اعطا نیز در جریان بررسی طرح ارائه تسهیلات ویژه خیرین مسکن ساز برای کمک به تأمین مسکن اقشار محروم گفت: مفاد طرح و تسهیلات پیش‌بینی شده در آن به گونه‌ای است که از هر فردی می‌توان به خیر مسکن ساز تعبیر شود.

وی گفت: مجموعه ضوابط الزام طرح تفصیلی و طرح جامع در این لایحه رعایت نشده است.

اعطا با بیان اینکه این طرح خلاف ضوابط و قوانینی است که شورای شهر بر اجرای آن پافشاری دارد، گفت: در این طرح ساخت و ساز در بافت فرسوده و نیز میزان پارکینگ مشخص نیست.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در طرح مشخص نیست چه کسانی خیرین مسکن ساز محسوب می‌شوند؛ آیا به صرف اینکه کسی می‌خواهد دومین پروژه خود را بسازد، خیرین مسکن ساز است؟

وی ادامه داد: با وجود اینکه نیت پشت این طرح خیر و مبارک است اما با این شاکله پیشنهاد شده، تالی فاسد ایجاد می‌کند و نمی‌توانند اهداف لایحه را محقق کند.

اعطا از اعضای شورای اسلامی شهر تهران خواست به گزارش تخصصی کمیسیون معماری و شهرسازی در خصوص این طرح توجه کنند و به آن رأی ندهند.

محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر نیز با این طرح به دلیل اشکالات موجود مخالفت کرد.

از سوی دیگر حجت نظری با بیان اینکه بهتر است به کلیات رأی بدهیم، اظهار کرد: در جزئیات بهتر است موضوع به کمیسیون‌ها بازگردد که مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

زهرا بهرام نژاد این سوال را مطرح کرد که خیرین مسکن ساز چه کسانی هستند؟ آیا عضویت در جایی دارند؟

وی گفت: باید این گروه تقسیم بندی شوند و همچنین باید مشخص شود که این خیرین قرار است تنها در بافت فرسوده اقدام کنند یا در کل شهر تهران؟

کاوه حاجی علی اکبری، مدیر عامل سازمان نوسازی به نمایندگی از شهرداری در این باره توضیح داد: در یک سال گذشته مشکلات مسکن برای اقشار کم درآمد بررسی شد. طرحی در این زمینه آماده و از سوی وزیر کشور ارائه شده و در حال حاضر در کمیسیون زیربنایی دولت است. در این طرح تلاش شده همه تلاشگران حوزه مسکن مورد توجه قرار گیرد و تمرکز روی مسکن مورد نیاز شهر تهران باشد.

وی ادامه داد: در خواست من از شورای شهر این است که طرح مسکن قابل استطاعت در هیئت وزیران مورد بررسی قرار گیرد و بر اساس نوع مسکن مورد نیاز مورد توجه قرار گیرد.

در نهایت اعضای شورای اسلامی شهر تهران طرح «ارائه تسهیلات ویژه خیرین مسکن ساز برای کمک به تأمین مسکن اقشار محروم» را رد کردند.

کد خبر 450447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.