نتایج بررسی مبتلایان به کرونا در ۳ دانشگاه تهران

رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت: نتایج مطالعات در سه دانشگاه تهران نشان می‌دهد سرفه شایع‌ترین علامت ابتلا به کرونا بوده و بیشترین مکان‌های مورد تردد بیماران قبل از ابتلا، مراکز درمانی و بیمارستانی است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، ناهید خداکرمی امروز (یکشنبه) در نطق پیش از دستور خود با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در تهران اظهار کرد: ثبت بیش از ۱۵ هزار مرگ به علت کووید ۱۹ یا مشکوک به آن در بهشت زهرای تهران که وحشتناک‌ترین آن در روز شنبه ۱۲ مهرماه با مرگ ۱۳۶ نفر و دیروز (شنبه) با ۱۲۹ نفر نشان می‌دهد که نزدیک به ۵۰ درصد مرگ ناشی از این اپیدمی کشنده در تهران اتفاق افتاده است که البته با توجه به پایتخت بودن، جمعیت زیاد و رفت و آمد و ارتباط با همه استان‌های کشور دور از ذهن نیست.

وی افزود: گسترش بیماری به حدی رسیده که ستاد مقابله با کرونا محدودیت‌های یک هفته‌ای را در تهران و برخی از شهرهای کشور اعمال کرده است. گرچه این امر می‌تواند در قطع زنجیره رو به گسترش انتقال بیماری کمک شایانی کند اما با توجه به دوره کمون ۱۴ روزه بیماری یک هفته جز مسکنی کوتاه مدت اثر بخشی دیگری ندارد و می‌طلبد تا اگر قرار است محدودیتی اعمال شود طول مدت آن حداقل یک ماه باشد.

رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: واقعیت این است که بحران پاندمی ویروس کرونا در حال ایجاد تغییراتی شگرف و تحول‌آفرین در جهان است. انسان‌هایی که وابسته به تعاملات اجتماعی و حضور در مکان‌های عمومی، رستوران‌ها، تالارهای کنسرت، سینما، تئاتر، ورزشگاه‌ها، مهمانی‌های خانوادگی و مراسم مذهبی دسته جمعی بودند امروز یا محدود شده‌اند یا بالاجبار خود را از آن‌ها محروم کرده‌اند.

خداکرمی خاطرنشان کرد: تصمیم‌های مربوط به چگونگی کنترل شیوع بیماری نه تنها در ایران بلکه در سایر نقاط جهان وابسته به چگونگی بروز و افول بیماری دارد و در هر مسیری که برای محدود کردن اپیدمی گام بر می‌دارند منشأ آغاز تغییراتی می‌شود که پایانش با دگرگونی‌های دیگری همراه است.

وی گفت: تحولی که جهان در این هفت ماه تجربه کرد و آثاری که شیوع این ویروس بر شیوه زندگی و به خصوص وضعیت اقتصادی و اشتغال خانواده‌ها و نحوه مدیریت شهرها داشت از چنان وسعتی برخوردار است که هنوز ابعاد مختلف آن آشکار نشده است. بسیاری از کسب و کارها نظیر گردشگری و حمل و نقل عمومی که ارتزاق میلیون‌ها انسان به آن وابسته بود تعطیل یا بسیار کوچک شده است.

خداکرمی ادامه داد: در کنار ضرر و زیان‌های کلان اقتصادی و عوارض روحی روانی ناشی از مرگ و میر، بیماری، بیکاری و دلمردگی ناشی از کاهش تعاملات اجتماعی سبب شده است تا نتوان آینده و فردای با کرونا یا بدون کرونا را به درستی به تصویر کشید.

وی افزود: اگر کرونا بخواهد زمین را ترک نکند و باقی بماند چه باید کرد؟ اگر کرونا بخواهد همراه با تحریم بر گلوی ساختار سیاسی اقتصادی کشور فشار آورد چه باید کرد؟ آیا در این شرایط، شرایط تهران می‌تواند پاسخگوی شهروندان امروزی و کودکان فردا باشند؟ پاسخ به این سوالات آسان نیست زیرا کرونا ویروس یک معضل انتزاعی نیست و پیامد آن همه حوزه‌های مربوط به زندگی انسان و محیط زیست را تحت تأثیر قرار داده است بنابراین واژه‌ها و اصطلاحاتی همانند اپیدمی و اقتصاد، اپیدمی و سیاست، اپیدمی و سلامت، اپیدمی و جامعه و اپیدمی و مدیریت شهری معنی پیدا می‌کند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: در حوزه مدیریت شهری با محوریت معاونت برنامه ریزی و منابع انسانی، همه حوزه‌های مدیریت شهری باید کمیته‌ای را برای مدیریت در شرایط کرونا تشکیل داده و علاوه بر چاره‌اندیشی برای امروز، به فکر اداره شهر و زندگی شهروندان در فردای با کرونا باشند.

وی اظهار کرد: معاونت اقتصادی شهرداری علاوه بر پاسخگویی به نیازهای اقتصادی شهرداری همچون تأمین منابع مورد نیاز حقوق و دستمزد، نگهداشت شهر و اجرای پروژه‌های شهری، لازم است تا در زمینه اقتصاد سلامت شهری برای اپیدمی‌ها نیز برنامه‌ریزی کند. معاونت معماری و شهرسازی در مورد نحوه طراحی پروژه‌های شهری و ساخت و ساز مکان‌های تجاری و عمومی بخصوص رستوران‌ها، سالن‌های ورزشی، مراکز تفریحی، فرهنگی و هنری و یا نحوه باز سازی و بازپیرایی و استفاده از آنها را در شرایط اپیدمی برنامه‌ریزی کند و به همین ترتیب معاونت‌های فرهنگی اجتماعی و عمرانی نیز نقش خود را برای فردا بازخوانی کنند.

به گفته خداکرمی بسیاری از این تغییرات ممکن است مدت‌ها باقی بمانند و حتی در صورت مهار پاندمی ویروس کرونا، تا زمانی که واکسن در دسترس نباشد، خطر گسترش موج ابتلا و تجربه پیک‌های متعدد از این بیماری به شدت مسری وجود دارد که حتی ممکن است بین ۹ ماه تا دو سال طول بکشد.

وی تصریح کرد: علاوه بر آنفلوآنزا و کووید ۱۹، بیماری‌های جدید دیگری امکان بروز دارند که به همان اندازه مخرب بوده و می‌توانند بشریت را در آینده فلج کنند، درست همانطور که ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ انجام داده است.

خداکرمی با بیان اینکه برای همه کسانی که در حال برنامه ریزی برای شهرهای آینده و فضاهای عمومی ما هستند، همه گیری تهدیدی ترسناک است که به اقدامات فوری نیاز دارد گفت: البته فرصتی برای تجدیدنظر در مورد نحوه زندگی، حمل و نقل، تجمعات و تعاملات اجتماعی است.

خداکرمی گفت: ۵۱ هزار و ۵۴۸ مورد مراجعه و ۴۸ هزار و ۳۹۳ مورد پذیرش و بستری به‌دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های تحت پوشش سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی بررسی شده است. همچنین اطلاعات یک هزار و ۱۲۲ مورد ترخیص‌ شده که تست‌شان مثبت شده بود با تماس تلفنی جمع‌آوری شد.

وی اضافه کرد: نتایج نشان می‌دهد میزان کشندگی بیماری در موارد بستری ۱۲.۳ درصد بوده است. از میان افراد مثبت، ۵۰ هزار و ۵۹ نفر، یعنی ۷۶.۲ درصد، بهبود پیدا کرده و ۷۶۷ نفر باقی‌ مانده تا زمان جمع‌آوری اطلاعات تحت درمان بودند. میانگین سنی بیماران ۵۷.۳ سال و بیشترین درصد موارد فوت در گروه سنی بالای ۸۰ سال بود. اگر نسبت بهبود یافته‌ها و فوت‌ شده‌ها را در این داده‌ها محاسبه کنیم، بیشترین درصد بهبودی در گروه سنی ۳۰ تا ۴۰ سال (۸۹.۱ درصد) و ۲۰ تا ۳۰ ساله (۸۸.۸ درصد) و بیشترین درصد مرگ در بستری‌ شدگان تست مثبت در گروه سنی بالای ۸۰ سال (۲۸.۲ درصد) و گروه سنی ۷۰ تا ۸۰ سال (۱۸.۸ درصد) دیده شده است.

خداکرمی گفت: یافته‌ها نشان می‌دهد، در نیمه اول اردیبهشت امسال، روند نزولی در سیر موارد ابتل به بیماری اتفاق افتاده اما با افزایش موارد ابتلا بعد از این تاریخ، تهران وارد پیک دوم اپیدمی شد. موارد رخ‌ داده مرگ هم تقریباً از الگوی ابتلا  طی زمان پیروی می‌کند.

وی تاکید کرد: قبل از این مطالعه، تحقیق دیگری از اول اسفند تا ۱۴ فروردین انجام شده بود. بعد از آن در مطالعه جدید روند شیوع ویروس از ۱۴ فروردین تا ۱۴ تیر بررسی شد. در بررسی دوم، برخی از داده‌ها تغییر کرده بود به‌طوری که در مطالعه قبلی، ویروس در برخی مناطق شایع‌تر بود که در مطالعه دوم با اطلاع‌رسانی انجام‌ شده از شیوع در آن محیط کم شد.

نکته دیگری که از سوی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران مورد توجه قرار گرفته این است که در بیشتر مطالعات شده در دنیا، تب شایع‌ترین نشانه ابتلا به بیماری است اما در این مطالعه مشخص شد که در جمعیت مورد مطالعه، سرفه شایع‌ترین علامت ابتلاست. همچنین بیشترین مکان‌های مورد تردد بیماران قبل از ابتلا، مراکز درمانی و بیمارستانی بوده است.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: در این مطالعه فقط بیمارستان‌های دانشگاه تهران، ایران و شهید بهشتی در نظر گرفته شده و بیمارستان‌های نظامی و تأمین اجتماعی بررسی نشده‌اند. از طرفی افراد مبتلا قبل از ابتلا و بعد از ابتلا  به سفر رفته‌اند.

کد خبر 450444

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.