امکان یکپارچه‌سازی سامانه‌های مدارس با استفاده از شبکه شاد

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: آموزش و پرورش آمادگی تربیت نیروی انسانی حوزه فناوری را با همکاری وزارت ارتباطات دارد و از شبکه شاد می‌توان برای یکپارچه‌سازی سامانه‌های آموزش و پرورش استفاده کرد.

به گزارش ایمنا، به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، محسن حاجی میرزایی در هشتمین نشست از سلسله نشست‌های گفتگوی هفته، اظهار کرد: امروز مهمترین پروژه راهبردی آموزش و پرورش، شبکه آموزشی دانش‌آموز (شاد) است. به دلیل وجود کرونا در کشور آموزش به سمت آموزش مجازی رفته است و تحقق آموزش مجازی مستلزم برنامه‌ریزی و مدیریت است و این کار از طریق شبکه شاد به عنوان اپلیکیشن رسمی آموزش و پرورش امکان‌پذیر خواهد بود.

۶۷ درصد معلمان دنیا، برای اولین بار آموزش الکترونیکی را تجربه کردند

حاجی میرزایی افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، آموزش و پرورش را در تأمین سخت افزار و اینترنت رایگان شبکه شاد کمک کرد، طبق آنچه در سیاست‌های آموزشی کشور درج شده بود باید از مدت‌ها پیش آموزش در فضای مجازی آغاز می‌شد ولی متأسفانه به دلیل برخی مشکلات و عدم تأمین زیرساخت کافی این کار به تعویق افتاده بود. بروز کرونا در کشور باعث شد که نیاز به آموزش در این فضا بیشتر شود و به سمت این نوع آموزش در زیست بوم جدید برویم.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه در آموزش مجازی نقش معلم، دانش‌آموز و نیروهای صف و ستاد تغییر کرده است، گفت: آموزش و پرورش قبل از کرونا با آموزش و پرورش بعد از کرونا یکسان نیست و قطعاً دچار تغییر شده است. می‌توانیم در ساختار جدیدی که در حال شکل‌گیری است، نقش اصلی و تحولی را داشته باشیم و در این مسیر برای تقویت و توسعه عملکرد و کارکرد شبکه شاد که یکی از راه‌های رسیدن به این تحول است، به کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیاز داریم.

وی در خصوص اینکه جامعه به سواد رسانه‌ای نیاز دارد، تصریح کرد: بر اساس گزارش یونسکو به دلیل شیوع کرونا در دنیا ۶۷ درصد معلمان، برای اولین بار آموزش الکترونیکی را تجربه کردند. همچنین شبکه شاد توانست ما را در تحقق عدالت آموزشی یاری کند و ظرفیت زیادی برای عدالت آموزشی در کشور به وجود آورده است و در این زمان برای رفع محرومیت آموزشی مخصوصاً در مناطق کم برخوردار و محروم کشور ابزار قوی را در دست داریم که می‌توانیم با کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و افزایش توان معلمان، دانش آموزان و مدارس این کار را به تحقق برسانیم.

حاجی میرزایی در تشریح رفع محرومیت آموزشی مدارس، گفت: گام نخست هوشمندسازی مدارس است که با کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد و تمام مدارس کشور به اینترنت متصل شده‌اند اما همانطور که می‌دانیم هوشمندسازی دارای مراتب مختلف است، بنابراین باید بتوانیم در گام‌های بعدی شبکه‌سازی مدارس را انجام دهیم و امکان تبادل ارتباط بین مدرسه و معلم، معلم و خانواده، معلم و دانش‌آموز را افزایش دهیم و برای این مهم باید یک فضای تخصصی به وزارت آموزش و پرورش اختصاص یابد.

امکان یکپارچه‌سازی سامانه‌های مدارس با استفاده از شبکه شاد

وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش بزرگترین و گسترده‌ترین دستگاه کشور است، اظهار کرد: هرم آموزش و پرورش در بالاترین سطح خود از ستاد آغاز و تا سطح خانواده‌ها در قاعده ادامه می‌یابد. در قاعده این هرم بیش از ۴۰ میلیون نفر از افراد جامعه حضور دارند و شبکه آموزشی دانش‌آموز (شاد) می‌تواند در برقراری ارتباط بین اعضای این هرم نقش مؤثر و کلیدی داشته باشد.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه شبکه شاد می‌توان برای یکپارچه‌سازی سامانه‌های آموزش و پرورش استفاده کرد، تصریح کرد: سه سامانه اصلی در وزارت آموزش و پرورش وجود دارد. سامانه دانش‌آموز که از ثبت نام تا صدور کارنامه را برعهده دارد، سامانه نیروی انسانی که یک میلیون نیروی انسانی را سازماندهی و مدیریت می‌کند و سامانه مالی که پرداخت مالی تمام نیروهای این وزارتخانه را برعهده دارد. این سامانه‌ها باید بتوانند با هم مرتبط و یکپارچه شوند که خوشبختانه این کار تا حد زیادی پیش رفته است و تقریباً رو به اتمام است.

وی اضافه کرد: موضوع اینترنت پاک، مسأله‌ای مهم برای خانواده‌ها و جامعه متدین کشور است. این کار سخت و پیچیده است و لازم است با همکاری دو وزارتخانه و تلاش و پیگیری‌های همکاران مسئول بتوانیم مسئله را تا حد امکان حل کنیم.

حاجی میرزایی با اشاره به نقش هنرستان‌های علمی و کاربردی در تربیت نیروی انسانی ماهر اظهار کرد: پرورش نیروهای مهارتی یکی از هدف‌های اصلی وزارت آموزش و پرورش در سال‌های اخیر بوده است و بر اساس قانون باید ۵۰ درصد دانش آموزان در هنرستان‌ها مشغول به تحصیل شوند. در این مسیر پیشنهاد می‌کنیم برای تأمین نیروی انسانی آینده کشور هنرستان‌هایی را با همکاری وزارت ارتباطات و اطلاعات جهت پرورش نیروی فنی در این حوزه بسازیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت افزایش زیرساخت‌های فناوری در دانشگاه‌های کشور، گفت: دانشگاه فرهنگیان با ۶۴ پردیس و ۱۰۰ هزار دانشجو از بزرگترین دانشگاه‌های کشور است و دانشگاه شهید رجایی که نیروهای فنی را برای آموزش و پرورش تأمین می‌کند، دو دانشگاه مهم وابسته به وزارت آموزش و پرورش است که امیدواریم با همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بتوانیم زیرساخت‌های فناوری را در این دانشگاه‌ها ارتقا دهیم.

کد خبر 450421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.