چرایی نبود داروهای مربوط به کرونا در برخی بیمارستان‌ها

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه در حوزه دارو و تجهیزات مربوط به کرونا هیچ گونه کمبودی نداریم، گفت: در حوزه داروهای کرونا، در کشور تولید فراوانی داریم و حتی بخشی از این داروها علاوه بر اینکه نیاز کشور را رفع می‌کند، صادرات هم می‌شوند.

به گزارش ایمنا، دکتر محمدرضا شانه ساز، درباره برخی اظهارات مبنی بر کمبود داروهای رمدسیویر، فاویپیراویر و اکتمرا در بیمارستان‌ها، گفت: مباحثی که در این باره مطرح می‌شود، به دلیل کمبود نیست. ممکن است به دلیل مسائل مالی و بدهی بیمارستان‌ها به شرکت‌ها، بیمارستانی نتواند این داروها را تأمین کند، اما در حوزه این داروها تولید کافی کشوری را داریم و هر یک از آنها به جز اکتمرا یا توسیلیزومب در چند کمپانی در داخل کشور تولید می‌شوند.

وی افزود: بنابراین در حوزه داروهایی که برای کرونا مطرح شده است، در کشور تولید فراوانی داریم و حتی بخشی از این داروها علاوه بر اینکه نیاز کشور را رفع می‌کند، صادرات هم می‌شوند. در مرحله فوق اشباع در حوزه تولید این داروها هستیم. بنابراین اصلاً مشکل کمبود نداریم و حتی بخشی را صادر می‌کنیم. ماهانه یک تا دو میلیون دوزی که از این داروها مصرف می‌شود، در شرکت‌های پخش قابل دسترس و تهیه است و هر کدام چند تولید کننده دارند.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره وضعیت تجهیزات تنفسی در فصل سرما و با توجه به شیوع کرونا و احتمال شیوع آنفلوآنزا نیز گفت: همه موارد لازم را برای این موضوع پیش بینی کرده‌ایم. یکی از مواردی که در کشور شرکت‌های خودمان آن را تولید می‌کنند، ونتیلاتور است که حتی آنها با توجه به اینکه قول دادند که نیاز کشور را برطرف کنند، متقاضی صادرات تجهیزات شأن هستند و گلایه دارند که چرا به ما اجازه صادرات نمی‌دهید که شاید گلایه به جایی باشد.

شانه ساز به ایسنا گفت: ما داریم موضوع را بررسی می‌کنیم و اگر به اطمینان ۱۰۰ درصد برسیم که نگرانی از نظر تجهیزات تنفسی در داخل ایجاد نمی‌شود، اجازه صادرات را هم خواهیم داد. به طور کلی هیچ مشکل و کمبودی در حوزه دارو و تجهیزات کرونا نداریم.

کد خبر 450230

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.