مقاومت ایران در برابر فشارهای آمریکا افزایش می‌یابد

رئیس کل بانک مرکزی گفت: خوشبختانه در بانک مرکزی اقدامات خوبی را آغاز کردیم و هرچند در روزهای آخر ریاست جمهوری رئیس جمهور کنونی آمریکا فشارها بیشتر می‌شود اما ما هم مقاومت خود را بیشتر می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار ایمنا، رئیس کل بانک مرکزی امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران درباره آخرین اقدامات بانک مرکزی درباره تأمین ارز گفت: در حال حاضر شرایط بازار ارز از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار شده که ناشی از اتفاقات شش ماهه نخست امسال بعد از کرونا و فشارهای حداکثری آمریکا بود. به همین دلیل متأسفانه انتظارات منفی هم در جامعه شکل گرفته است اما ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا وضعیت را به ثبات برسانیم و شرایط را تعدیل کنیم.

وی تصریح کرد: نقل قول‌هایی از بنده می‌شود که شما گفته بودید نرخ ارز کاهش می‌یابد؛ به هر حال شرایط بسیار پیچیده و در حال تغییر است و محدودیت‌هایی برای منابع مالی ما در نظر گرفتند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در حال حاضر ده‌ها میلیارد دلار از درآمدهای ارزی ما در خارج از کشور مسدود است و حتی کشورهایی که روابط خوبی با ما دارند به دلیل فشار آمریکا اجازه ندادند از این منابع استفاده کنیم در حالی که پیش بینی بنده این بود که امسال بتوانیم از آنها بهره برداری کنیم.

همتی با تاکید بر اینکه خوشبختانه ما در بانک مرکزی اقدامات خوبی را آغاز کرده‌ایم و به همین منظور نسبت به آینده خوش بین هستیم، افزود: هرچند در روزهای آخر ریاست جمهوری رئیس جمهور کنونی آمریکا فشارها بیشتر می‌شود، اما ما هم مقاومت خود را بیشتر خواهیم کرد.

وی افزود: یکی از اقدامات مهم ما مذاکره با کشورهایی بود که پول‌های ما در آنجا مسدود است. اخیراً سفری به عراق داشتیم که خوشبختانه سفر خوبی هم بود و امیدواریم بتوانیم از منابع خود که بیش از پنج میلیارد دلار در این کشور است استفاده کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه در کشورهای دیگر هم پاسخ مثبت شنیده‌ایم، تصریح کرد: تاجران ما نیز به تدریج مطلع می‌شوند که در کدام کشورها به منابع دست پیدا کردیم و عملاً وقتی نیازهای ارزی آنها در بازار تخصیص می‌یابد متوجه این موضوع خواهند شد.

همتی از عرضه کافی اسکناس نیز خبر داد و گفت: در بازار نیما هم شاهد رشد عرضه ارز صادرکنندگان بودیم که امیدوارم با اقداماتی که در دست اجرا داریم به تدریج شاهد ثبات بهتر و بیشتر باشیم.

وی تاکید کرد: به هر حال باید بپذیریم در سه هفته آینده فشارها بر ایران بیشتر خواهد شد. بنده همیشه گفته‌ام و می‌گویم که ریسک‌بازار ارز بسیار بالا است و ممکن است هر لحظه اتفاقی در این بازار رخ دهد اما این خود مردم هستند که تصمیم می‌گیرند.

کد خبر 449880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.