پیشنهاد الزامی شدن گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط با ازدواج

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیشنهاد لایحه «الزامی شدن گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط با ازدواج» را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت ارسال کرده است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیئت دولت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در خصوص عملیاتی نمودن سیاست‌های کلی جمعیت، افزایش ازدواج‌های آگاهانه و همچنین مقابله با آسیب‌های اجتماعی مربوط و پیشگیری و کاهش طلاق و با عنایت به ابلاغ مصوبه دولت در خصوص تدوین محتوای آموزشی و اجرای برنامه‌های آموزشی هنگام ازدواج و مهارت‌های زندگی برای زوجین، پیشنهاد لایحه «الزامی شدن گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط با ازدواج» را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، ارائه کرده است.

این لایحه با توجه به ضرورت ارتقای برنامه آموزشی دو ساعته آموزش قبل ازدواج که از سال ۱۳۷۲ آغاز شده و در حال حاضر با پوشش ۹۸ درصد در مراکز جامع سلامت کشور برگزار می‌گردد، تهیه و تدوین شده است.

با توجه به اینکه در سال ۱۳۹۸ و قبل از شیوع بیماری کووید -۱۹، پوشش دوره‌های آموزشی مرتبط با از ازدواج، حدود ۵۵ درصد در کل کشور گزارش شده است، به منظور ارتقا رضایت زوجین از کیفیت زندگی زناشویی، در نظر است پوشش این برنامه به ۱۰۰ درصد افزایش یابد.

لزوم شرکت همه زوجین در این آموزش‌ها و همچنین اجرای مستمر و هماهنگ این برنامه بین دستگاهی و فراهم سازی بستر قانونی برای افزایش اطمینان از تحقق آن با پیش‌بینی ضمانت اجرای قانونی مناسب، از دیگر ضرورت‌های تهیه لایحه "الزامی شدن گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط با ازدواج" است.

متن پیش نویس لایحه مذکور به شرح زیر است:

الزامی شدن گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط با ازدواج"

ماده واحده- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است به منظور تحکیم بنیان و پایداری خانواده نسبت به تدوین دوره‌های آموزش مرتبط با ازدواج با محوریت آموزش مهارت‌های زندگی و ارتباطی بر اساس مبانی اسلامی ایرانی اقدام نماید.

تبصره ۱ - گذراندن دوره‌های آموزشی موضوع این قانون، در مقاطع پیش و پس از ازدواج برای زوجین حداقل به میزان شش ساعت الزامی است.

تبصره ۲ - دفاتر ثبت ازدواج مکلف هستند پیش از ثبت ازدواج گواهی گذراندن دوره‌های آموزشی فوق را از زوجین اخذ و در سامانه‌های مربوط بارگذاری نمایند. در صورت تخلف سردفتر، به موجب حکم مرجع انضباطی مربوطه، پروانه وی برای مدت سه ماه تعلیق می‌گردد و در صورت تکرار، به ابطال پروانه محکوم خواهد شد.

تبصره ۳ - میزان، محتوای دوره‌های آموزشی، تعرفه و هزینه‌ها، ترتیبات ایجاد سامانه، نحوه اجرا، پایش و نظارت به موجب آئین نامه‌هایی است که ظرف سه ماه پس از تصویب قانون، توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با همکاری دستگاه‌های ذی ربط تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

کد خبر 449829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.