واکسن آنفلوانزا با ارز نیمایی و آزاد هم وارد می‌شود/تلاش برای تولید واکسن کرونا در ایران

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱.۵ میلیون واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر به صورت رایگان توزیع شد، محموله بعدی برای این گروه‌ها تا یک ماه آینده وارد می‌شود، برای توزیع در داروخانه‌ها نیز علاوه بر واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی اجازه واردات با ارز نیمایی و آزاد هم داده شده است.

به گزارش ایمنا، سعید نمکی روز دوشنبه در مراسم شصت و هفتمین نشست منطقه‌ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: مشکلات زیادی برای واردات واکسن آنفلوانزا برای کشور ایجاد کردند و به جز افزایش قیمت، موانعی برای واردات این واکسن ایجاد شده که همکاران من در وزارت بهداشت در تلاش هستند تا این موانع را بر طرف کنند.

وی گفت: قرار بود واکسن آنفلوانزا از ۱۵ شهریور در اختیار مردم قرار گیرد اما با موانعی که ایجاد کردند، به تأخیر افتاد با این حال در بسیاری از کشورهای اروپایی هم واکسیناسیون آنفلوانزا را از ۱۵ اکتبر شروع می‌کنند.

وزیر بهداشت افزود: با توجه به استفاده گسترده مردم دنیا از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی برای مهار کووید ۱۹ در بسیاری از کشورها شیوع آنفلوانزا کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است و این مساله کمک مؤثری است که امسال نگرانی کمتری در مورد این بیماری داشته باشیم.

نمکی ادامه داد: با این حال واردات و توزیع واکسن آنفلوانزا در کشور برای گروه‌های پر خطر انجام می‌شود، ۱.۵ میلیون واکسن تاکنون برای زنان باردار، بیماران خاص و صعب‌العلاج به صورت رایگان در شبکه بهداشتی تزریق شده و محموله بعدی این واکسن‌ها نیز تا یک ماه آینده برای توزیع رایگان بین افراد پر خطر وارد کشور و توزیع می‌شود.

وی گفت: با این وجود می‌دانیم ایمنی‌زایی واکسن آنفلوانزا علیه این بیماری ۱۰۰ درصد نیست و حداکثر ایمنی‌زایی آن بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است و این طور نیست که هر کس این واکسن را تزریق کند، به بیماری آنفلوانزا گرفتار نمی‌شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: علاوه بر توزیع واکسن آنفلوانزای رایگان برای گروه‌های پرخطر، محموله‌های وارداتی این واکسن با ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز به زودی در داروخانه‌ها با قیمت مصوب توزیع می‌شود و البته به بخش خصوصی اجازه داده شده این واکسن را با ارز نیمایی یا حتی ارز آزاد هم وارد کنند که قیمت آن تعیین خواهد شد.

تا دو هفته آینده آزمایش واکسن کرونا بر روی نمونه انسانی آغاز می‌شود

وزیر بهداشت درباره تولید واکسن کرونا در ایران نیز گفت: مراحل کار دنبال می‌شود، آزمایش حیوانی بر روی میمون هم انجام شده و نتایج خوبی داشته است و تا دو سه هفته آینده آزمایش واکسن بر روی نمونه انسانی هم آغاز می‌شود، تمام مراحل بر اساس استانداردهای بین‌المللی است و گزارش آن امروز به سازمان بهداشت جهانی ارائه می‌شود.

نمکی ادامه داد: با وجود تحریم‌های ظالمانی برای تأمین داروهایی مانند رمدسیویر و فاویپیراویر که تأثیر کمی هم در درمان کووید ۱۹ داشتند، این داروها در داخل کشور تولید کردیم، در مورد تولید واکسن کرونا نیز تلاش‌ها با فرآیند نظارت دقیق وزارت بهداشت دنبال می‌شود و هفت گروه تحقیقاتی در کشور روی این موضوع کار می‌کنند.

موج سنگین و تصاعدی کرونا

وی درباره موج جدید کووید ۱۹ در کشور گفت: موج جدید این بیماری از امواج قبلی سنگین‌تر است و به صورت تصاعدی موارد ابتلاء به این بیماری در کشور رو به افزایش است، در مورد پر بودن تخت‌های بیمارستانی نیز در تلاشیم به گونه‌ای مدیریت کنیم که مردم سرگردان نشوند، مردم نباید نگران تخت خالی برای بستری باشند، با دستور مقام معظم رهبری از ظرفیت تخت‌های بیمارستانی بیمارستان‌های نیروهای مسلح و تأمین اجتماعی استفاده می‌کنیم.

بر اساس گزارش ایرنا، نمکی ادامه داد: وزارت بهداشت در این شرایط از ظرفیت استراتژیک خود برای ارائه خدمات استفاده می‌کند و در این راستا بسیاری از خدمات غیر اورژانسی و عمل‌های غیر ضروری به تأخیر می‌افتد و ظرفیت بیمارستانی آن برای پذیرش بیماران کووید ۱۹ استفاده می‌شود، ممکن است درآمد اختصاصی بیمارستانها کم شود یا برخی جراحی‌ها به تأخیر بیفتد اما پذیرش و درمان بیماران اورژانسی مانند افرادی که در معرض سکته هستند، متوقف نمی‌شود.

کد خبر 449476

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.