ویروس کرونا ۲۸ روز روی سطوح زنده می‌ماند

محققان استرالیایی در نتیجه تحقیقات خود متوجه شدند که SARS-CoV-2، ویروس عامل کووید -۱۹ می‌تواند تا ۲۸ روز روی سطوح مانند اسکناس، شیشه صفحه نمایش‌های تلفن همراه و فلز باقی بماند.

به گزارش ایمنا، این مطالعه که توسط محققان مرکز آمادگی برای مقابله با بیماری (ACDP) در استرالیا انجام شد، نشان داد که SARS-CoV-2 در دماهای پایین مدت زمان طولانی‌تری زنده می‌ماند.

این مطالعه همچنین نشان داد که این ویروس در مقایسه با سطوح متخلخل مانند پنبه بر روی سطوح غیر متخلخل یا صاف مانند شیشه، استیل و وینیل مدت زمان طولانی‌تری زنده می‌ماند، همچنین این ویروس بر روی اسکناس‌های کاغذی نسبت به اسکناس‌های پلاستیکی مدت زمانی طولانی‌تری باقی می‌ماند.

دکتر لاری مارشال رئیس اجرایی این مرکز CSIRO گفت: تحقیقات مربوط به مانایی این ویروس بر روی سطوح مختلف بر اساس یافته‌های مطالعات دیگری انجام شد که این سازمان ملی - علمی در زمینه کووید -۱۹ انجام داده بود از جمله این تحقیقات آزمایش واکسن، آزمایش فاضلاب، ساخت تجهیزات محافظ شخصی (PPE) و مجموعه بزرگی از داده‌هایی بود که از هر کدام از این تحقیقات پشتیبانی می‌کند.

وی افزود: تعیین اینکه این ویروس واقعاً چه مدت روی سطوح زنده می‌ماند، ما را قادر می‌کند تا با دقت بیشتری شیوع آن را پیش‌بینی کنیم، گسترش آن را کاهش دهیم و اقدامات بهتری در محافظت از مردم خود انجام دهیم.

وی تصریح کرد: نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهد که SARS-CoV-2 می‌تواند مدت زمان طولانی بر روی سطوح باقی بماند که این موضوع بر شستن مرتب دست‌ها و تمیز کردن منظم سطوح تاکید می‌کند.

این محقق خاطرنشان کرد: در دمای ۲۰ درجه سلسیوس یعنی حدود دمای اتاق، این ویروس بسیار قوی است و مدت ۲۸ روز بر روی سطوح صاف مانند شیشه موجود در صفحه‌های نمایش تلفن همراه و اسکناس‌ها زنده می‌ماند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی نیوزمدیکال، نتایج حاصل از این مطالعه که در زمینه تأثیر دما بر ماندگاری SARS-CoV-2 بر روی سطوح مشترک است در مجله Virology منتشر شد.

کد خبر 449389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.