چرا اطلاعات ایمنی ساختمان‌های تهران از دسترس شهروندان خارج شد؟

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران نسبت به دستور خودسرانه و غیرقانونی شهردار پایتخت مبنی بر مسدودسازی دسترسی شهروندان به اطلاعات ایمنی ساختمان‌ها تذکر داد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، بهاره آروین در جلسه روز یکشنبه شورای شهر تهران در تذکری به شهردار تهران اظهار کرد: پس از ماه‌ها پیگیری از طریق کمیته شفافیت، کمیسیون سلامت و کمیسیون معماری و شهرسازی، در روز هفتم مهر ماه سال جاری و همزمان با روز آتش‌نشانی و ایمنی، اطلاعات ایمنی هزار ساختمان عمومی پایتخت که به لحاظ میزان تردد، خطرپذیری بالایی داشت از طریق سامانه «تهران من» در دسترس عموم قرار گرفت، اما این دسترسی چند روز بعد با دستور مستقیم شهردار تهران و فشار حراست شهرداری مسدود شد.

وی ادامه داد: به شهردار تهران به خاطر دستور غیرقانونی وی به علت توقف اجرای ماده ۳ مصوبه «الزام شهرداری تهران به ایجاد سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان‌های موجود در شهر تهران در برابر خطر آتش‌سوزی» تذکر می‌دهم.

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران افزود: ماده سوم این مصوبه تصریح می‌کند که «شهرداری تهران مکلف است به نحو مقتضی ساختمان‌های دارای تاییدیه ایمنی (به همراه تاریخ اعتبار) و ساختمان‌های فاقد تاییدیه ایمنی را از طریق پورتال سازمان و سامانه شهرسازی شهروندی «تهران من» برای ساختمان‌های مشمول این مصوبه منتشر کرده و اطلاع‌رسانی کند و به صورت مجزا، قابلیت رصد وضعیت ایمنی در برابر حریق ساختمان‌های عمومی با اهمیت مانند بیمارستان‌ها و مدارس برای شهروندان فراهم شود».

آروین با طرح این سوال که «شهردار بر مبنای کدام قانون، دستور توقف اجرای مصوبه شورا را صادر کرده است؟» اظهار کرد: در شرایطی که به دلیل ضعف‌های مدیریتی و بوروکراسی‌های شهرداری تهران، اغلب مصوبات شورای شهر با تأخیرهای قابل توجه در اجرا روبروست و اعضا ناگزیرند با نامه‌نگاری‌ها و برگزاری جلسات متعدد اجرای مصوبات قانونی شورا را پیگیری کنند، چطور شهردار پس از اجرای مصوبه‌ای که همه زحمات آن مستقیماً از طریق نمایندگان مردم محقق شده است با یک تماس تلفنی از فلان نهاد با دستپاچگی دستور به توقف آن می‌دهند؟!

به گفته او، حتی اگر در خصوص انتشار این اطلاعات، برخی دغدغه‌های امنیتی هم از سوی نهادهای ذیربط طرح شده باشد، لازم بود شهردار قبل از هرگونه اقدام خودسرانه موضوع را به شورای شهر ارجاع دهند، چرا که مصوبه شورا از سوی هیئت تطبیق مستقر در فرمانداری تهران مورد تأیید قرار گرفته است و وزارت کشور که به لحاظ حیطه وظایف تخصصی در دولت، مسئولیت حفظ امنیت در شهرها را برعهده دارد، هیچ نوع دغدغه امنیتی در خصوص این مصوبه طرح نکرده است.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: آنچه بیش از محتوای این مصوبه و رد و تأیید دغدغه‌های امنیتی قابل توجه است، رفتار و منش شهردار در بی‌اعتنایی به اجرای مصوبات شورای شهر است؛ به‌گونه‌ای که دستور به توقف اجرای مصوبه شورا بدهند. آشکار است که چنین رفتاری نه فقط غیرقانونی است بلکه به نوعی زیر سوال بردن شأن نمایندگان مردم و شورای شهر است.

آروین اضافه کرد: از هیئت رئیسه شورای شهر خواهشمندم ضمن انتقال این تذکر به شهردار در خصوص این رفتار غیرقانونی، ادامه اجرای همه مفاد مصوبه شورا مبنی بر «راه‌اندازی کامل سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان‌های موجود در شهر تهران در برابر خطر آتش‌سوزی» و نیز ایجاد مجدد دسترسی عموم شهروندان به وضعیت ایمنی ساختمان‌های عمومی پرتردد را به فوریت خواستار شوند.

کد خبر 449192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.