شنبه سرنوشت ساز در بازار ارز/  دلار مرز ۳۰ هزار تومانی را خواهد شکست؟

انتشار خبر تحریم چندین بانک ایرانی، تب و تاب معامله گران ارزی در خرید و فروش های پشت خطی را بالا برد.

به گزارش ایمنا و به نقل از اقتصاد نیوز، بازار ارز که از روز سه شنبه روند آرام تری را پشت سر می‌گذاشت، به یکباره از ساعات پایانی روز پنج شنبه ۱۷ مهرماه در اتاق‌های معاملاتی دچار نوسانات بیشتری شد و حتی برخی فعالان خبر دادند که قیمت دلار در این معاملات به بالای ۳۰ هزار تومان رفته است. چنین اخباری نشان می‌دهد که نوسان گیران قصد دارند، فضای بازار ارز در روز شنبه را پرنوسان کنند.

در واقع، معامله گران اعتباری که چندین بار در شکست مرز یاد شده ناموفق بودند، روز شنبه تمام تلاش خود را خواهند کرد که این بار در شکست مرز ۳۰ هزار تومانی پیروز شوند، چرا که از این طریق می‌توانند زمینه ساز ورود تقاضای خفته جدید به بازار شوند و سوخت رشدهای بعدی را فراهم کنند. اگر بازار ساز بتواند در اولین روز هفته، نوسان گیران را عقب براند و انتظارات افزایشی را کاهش دهد، در ادامه هفته مسیر راحت تری برای مدیریت قیمت‌ها خواهد داشت.

روند قیمت‌ها نشان می‌دهد که بازار ساز در هفته گذشته توانست تا حدی قیمت دلار و سکه را مدیریت کند؛ دلار در هفته‌ای که گذشت افت ۱.۱ درصدی را به ثبت رساند و بازدهی سکه نیز محدود به سه دهم درصد شد. با این حال، روند بازار در هفته جاری تا حدی زیادی بستگی به اتفاقاتی خواهد داشت که در روزهای ابتدای هفته و در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا صورت خواهد گرفت. در یک سو، معامله گران اعتباری قرار دارند که از پشت خط‌ها، شکست مرز ۳۰ هزار تومانی دلار و ۱۵ میلیون تومانی سکه را کلید زده‌اند و در سوی دیگر بازار ساز قرار دارد که به احتمال زیاد با بالا آوردن قیمت صرافی‌های بانکی و عرضه حواله درهم سعی خواهد کرد، انتظارات افزایشی را تا حدی مدیریت کند.

شاخص کل بورس در هفته‌ای که گذشت ۲.۴ درصد افزایش را به ثبت رساند و در صدر جدول بازدهی هفتگی قرار گرفت. سکه در هفته گذشته تاب و توان زیادی برای افزایش قیمت از خود نشان نداد، ولی همین که در میانه‌های هفته توانست از کف ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی بلند شود، انتظارات افزایشی معامله گران این بازار را زنده نگه داشته است. گرم طلای ۱۸ عیار و سایر انواع سکه هم چنین وضعیتی دارند؛ در هفته گذشته رشد خاصی را تجربه نکرده‌اند، ولی به روند ابتدای هفته جاری چشم دوخته‌اند.

تمام بازارها در ابتدای هفته تحت تأثیر بیماری ترامپ و سود گیری از خریدهای گذشته مسیر کاهشی را در پیش گرفته بودند، ولی از روز دوشنبه اصلاح قیمت‌ها شروع و تا انتهای هفته ادامه یافت. دلار و سکه روز شنبه باز هم در مرزهای حساسی آغاز به کار خواهند کرد و شکست یا عدم شکست این مرزها، رفتار معامله گران در ادامه هفته را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

کد خبر 448884

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.